Žena pláva so žralokmi, chce vyvrátiť ich krvilačnú povesť

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Keď sa na hladine morí zjaví plutva žraloka, väčšine ľudí tuhne krv v žilách. Nájdu sa však aj takí, ktorí zatúžia sa jej dotknúť. Ocean Ramsey, 27-ročná potápačka, ochrankyňa prírody a modelka, patrí k druhej skupine. Fotografie mladej blondínky, ktorá pláva hlboko v oceánoch pridŕžajúc sa plutvy žraloka, preto vyvolávajú zmiešané pocity. O to viac, že neraz ide aj o jedného z najväčších morských predátorov – žraloka bieleho.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

To, čo u iných vyvoláva strach, mladá Američanka opisuje ako „neskutočnú radosť“. Zarážajúce fotografie sú súčasťou jej kurióznej misie – precestovať celý svet a zaplávať si s čo najväčším množstvom žralokov rôznych druhov. Svojím projektom chce dokázať, že žraloky vôbec nie sú také krvilačné beštie, ako ich vykresľujú hororové filmy ako Čeluste.

Mladá potápačka vyrastala striedavo na Havaji a v San Diegu a bola prakticky stále vo vode. Svoje prvé stretnutie s bielym žralokom prirovnala stretnutiu s koňmi. „Cítim sa taká šťastná, najkrajšie okamihy môjho života sa spájajú s potápaním so žralokmi bielymi. Nedávno som so skupinou týchto žralokov plávala už tretíkrát. Je ťažké opísať tú neskutočnú radosť a dych vyrážajúce emócie, ktoré zažijete, keď sa pozriete do očí žralokovi bielemu. Sledovať žraloka, ako ma k sebe pustí a pozoruje ma, kým mu pokojne dovolím priplávať ku mne a potom zažiť, ako akceptuje môj dotyk a dovolí mi plávať držiac sa ho za chrbtovú a chvostovú plutvu,“ opisuje svoje zážitky Ocean. „Keď som sa už držala plutvy, počula som vodu valiacu sa popri mojich ušiach a uvedomila som si, že sa hýbeme rýchlosťou asi dva uzly. To spojenie, ktoré som cítila, mi pripomenulo moje prvé stretnutie s koňmi,“ dodala odvážna potápačka, ktorá pracuje ako ochrankyňa žralokov na havajskom ostrove Ohau.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Ocean doteraz plávala s 32 druhmi žralokov a hoci sa svojou misiou snaží dokázať, že žraloky nie sú nebezpečné, plávanie s nimi neodporúča každému.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

„Každý príbeh potrebuje zločinca a po filmoch ako Čeluste je veľmi jednoduché manipulovať ľudskú psychiku a zakoreňovať absurdný strach ešte hlbšie. Ukázať, ako okolo týchto zvierat plávate a oni vás ani neuhryznú ani nezjedia, ako je to v 99% prípadov, na presvedčenie ľudí nestačí,“ uviedla potápačka, ktorá momentálne zháňa podpisy na petíciu. Chce tak okrem iného obmedziť lov žralokov, ktorým hrozí vyhynutie.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom