Žena porodila dvojičky s jedným telom a dvoma mozgami

Austrálčanka porodila dvojičky s jedným telom a dvoma mozgami
Foto: Current Affair

Austrálčanka Renee Young priviedla na svet siamské dvojčatá, ktoré zdieľajú jedno telo, majú však dve tváre a dva mozgy v spoločnej lebke. Dvojičky, ktoré dostali mená Faith a Hope (Viera a Nádej), sa narodili o šesť týždňov skôr. Hoci lekári rodičom po ultrazvuku odporúčali okamžité prerušenie tehotenstva, austrálsky pár túto možnosť rázne zavrhol. Dvojičkám sa zatiaľ aj napriek nepriaznivým prognózam darí veľmi dobre.

Austrálčanka porodila dvojičky s jedným telom a dvoma mozgami
Foto: Woman´s Day

„Hoci majú len jedno telo, voláme ich dvojičky. Sú to naše dievčatká a milujeme ich,“ uviedol otec Simon Howie. „Dýchajú samostatne, prijímajú potravu a včera sa prvýkrát kúpali,“ prezradil Howie v prvom rozhovore pár dní po pôrode. Dvojčatá prišli na svet cisárskym rezom uplynulý štvrtok.

Dvojčatá majú spoločné orgány, výnimkou sú dva mozgy, ktoré však spája jeden mozgový kmeň. Vo svete je známych len 35 takýchto prípadov, žiadne z dvojičiek však neprežilo. Kvôli zložitému stavu sú lekári neustále v pohotovosti a prognózy menia zo dňa na deň.

„Nevieme, ako dlho zostanú v nemocnici. Chceli by sme si ich zobrať domov, šťastné a zdravé, aby doplnili našu veľkú rodinu a vniesli do nej ešte viac chaosu,“ uviedli rodičia ďalších siedmich detí.

Dvojčatá boli ostro sledované už od 28. týždňa tehotenstva. Najväčšou obavou lekárov bolo, či budú vedieť dýchať. Matka Renee aj napriek početným varovaniam odmietla prerušiť tehotenstvo z dôvodu, že neschvaľuje potraty a že mala rodinu, ktorá „jej bola veľkou oporou“.

Austrálčanka porodila dvojičky s jedným telom a dvoma mozgami
Foto: Current Affair
Austrálčanka porodila dvojičky s jedným telom a dvoma mozgami
Foto: Current Affair

Hoci Faith a Hope po pôrode nedýchali, ich tlkot srdca bol veľmi silný. Teraz sú už stabilizované a dokážu dýchať samostatne.

Rodičia tvrdia, že pokiaľ sa budú dievčatá vyvíjať zdravo, budú sa o ne s láskou starať. Voľbu ťažkej cesty neľutujú. „Pozeráme sa na to rovnako, ako na deti s autizmom či Downovým syndrómom. Nedôverujem rozhodnutiu predčasne ukončiť život dieťaťa, pokiaľ je zdravé a rastie v poriadku a všetko ide podľa plánov,“ uviedol otec.

„Hovorím si, že ak môžeme s naším dieťaťom stráviť len dva dni, budú to len dva dni – strávime spolu aspoň tento čas,“ dodala matka.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom