Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gajová
Anna Gaja Gajová Foto: youtube.com
8. januára 2013 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Žena starostu valcuje web, kultúrne Košice obchádza blamáž

BRATISLAVA – 8. januára (WEBNOVINY) – Slová primátora Košíc Richarda Rašiho, že sa o druhom najväčšom slovenskom meste bude v roku 2013 hovoriť viac ako o Bratislave, dostávajú reálne základy.

Do popredia sa totiž prediera vychádzajúca spevácka hviezda Anna „Gaja“ Gajová, vďaka ktorej sa Slováci začali intenzívnejšie zaujímať o prestížne ocenenie Európske hlavné mesto kultúry 2013 (EHMK). Tým sa hrdia spolu s francúzskym mestom Marseille práve Košice.

Lokálna interpretka hitov ako Láska v daždi či Vznášam sa, Anna Gajová, sa ocitla v programe otváracieho ceremoniálu EHMK. Ten je naplánovaný na 19. – 20. januára a Gaja by mala návštevníkov metropoly východu prekvapiť už v prvý deň slávností pri Immaculate na Hlavnej ulici. Do repertoáru si podľa oficiálnej stránky podujatia pridala „romanticko-zimné skladby“.

Obrazom: Nová hviezda internetu Gaja

Za povšimnutie stojí, že najnovší objav sociálnych sietí je láskou a dušou spätý nielen s hudbou, ale aj s Mariánom Gajom. Ten je nielen Annin manžel, ale aj starosta košickej mestskej časti Sever a dokonca člen dozornej rady Košice – EHMK 2013.

Video: Anna Gaja – Láska v daždi

Anna Gaja
Foto: Facebook/annagaja

Gaj však akékoľvek protežovanie svojej excentrickej manželky poprel a pre portál Čas.sk to označil za „veľmi lacný útok“. Podľa vlastných slov si jeho spievajúca polovička všetko zabezpečuje sama a on jej manažéra nerobí. V podobnom duchu sa vyjadrila aj samotná umelkyňa a priznala, že hlave košického Severu aj domácnosti sa jej angažovanie s mikrofónom na ceremoniáli nepozdáva už od začiatku.

Tomáš Čižmárik, manažér pre komunikáciu EHMK, v tejto súvislosti informoval médiá takto: „V rámci Otváracieho ceremoniálu Košice – EHMK 2013 je pripravených takmer 200 podujatí na 70 miestach v meste a blízkom okolí s približne tisíc účinkujúcimi v priebehu dvoch dní. Jedným z blokov je aj Pódium Pentapolitana, v rámci ktorého vystupujú lokálni umelci z Košíc, aj zvyšných štyroch miest Pentapolitany“.

Kto je Gaja?

Anna „Gaja“ Gajová je lokálna hudobníčka z Košíc, ktorá pred viac ako dekádou vydala CD s názvom Tajomstvá pod svetríkom. Umelecky si hovorí Gaja. Má tri deti a je vydatá za Mariána Gaju, starostu košickej mestskej časti Sever. Podľa profilu na sociálnej sieti študovala na Vysokej škole škole zdravotníctva a sociálnej práce v Košiciach. Ankiným veľkým vzorom je údajne česko-slovenská popová hviezda Dara Rolins, ktorá ju mala inšpirovať k istým estetickým zmenám na tele.

Čo je to Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013?

Európske hlavné mesto kultúry je prestížny titul, ktorý na podnet gréckej ministerky kultúry Meliny Mercouri udeľuje Európska únia mestám členských štátov od roku 1985. O nositeľovi titulu rozhoduje Rada EÚ na základe odporúčania Európskej komisie. Uvádza sa na oficiálnej stránke kosice2013.sk.

Od roku 2009 sú za Európske hlavné mesto kultúry zvolené každý rok dve mestá (jedno z pôvodných krajín EÚ a jedno z nových členských štátov). Cieľom je posilniť európske kultúrne povedomie a zvýrazniť zásadu, že kultúra je súčasťou života. Prvým EHMK sa v roku 1985 stali grécke Atény.

Slovensku bol spolu s Francúzskom pridelený rok 2013. Ministerstvo kultúry SR ako gestor projektu pre Slovensko vyhlásilo začiatkom roka 2007 súťaž, do ktorej sa zapojilo deväť miest:Banská Bystrica, Bratislava, Dolný Kubín, Košice, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín a Trnava.

Mesto Košice po úspešnej prezentácii projektu spracovaného pod názvom „Košice Interface 2013“ projektovým tímom mesta Košice získalo titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Košice porazili v druhom kole Prešov, Martin aj Nitru.

Video: Hviezdna Gaja

Odporúčané články

Kúpele, kultúra i akvaparky, Slováci vábia turistov celý rok Kúpele, kultúra i akvaparky, Slováci vábia turistov celý rok

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...