Žena vie zabrániť počatiu po znásilnení, tvrdí Todd Akin

Todd Akin
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 21. augusta (WEBNOVINY) – Republikánsky uchádzač o post amerického prezidenta Mitt Romney sa v pondelok dištancoval od slov svojho straníckeho kolegu a poslanca Todda Akina, podľa ktorého dokáže ženské telo zablokovať proces oplodnenia v prípade znásilnenia.

Republikánsky člen Snemovne reprezentantov Akin sa takto vyjadril počas nedeľňajšieho televízneho rozhovoru.

Podľa jeho slov si niektoré ženy tvrdeniami o znásilnení ospravedlňujú interrupciu. Akin však v pondelok po vlne kritiky vyhlásil, že sa vyjadril nesprávne.

„Ak ide o normálne znásilnenie, ženské celo dokáže celú vec potlačiť,“ povedal v nedeľu Akin, ktorý sa domnieva, že žena iba zriedkavo po znásilnení otehotnie, keďže to dokáže „spontánne zablokovať“.

Romney v pondelok reagoval stanoviskom o jeho „úplne odlišnom pohľade“ na vec.

On sám pritom taktiež striktne odmieta interrupcie a postavil na tom aj svoju kampaň pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Údajné spontánne zablokovanie otehotnenia však zostáva pre niektorých republikánov argumentom za úplný zákaz potratov, a to aj v prípade znásilnenia.

„Akinove vyjadrenia sú urážlivé, neospravedlniteľné a nesprávne,“ vyjadril sa vyzývateľ úradujúceho prezidenta Baracka Obamu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mitt Romney