Foto: Žena vošla do areálu firmy Youtube a začala strieľať, zranila niekoľko osôb a potom sa zabila

Streľba YouTube
Žena strieľala v budove YouTube v kalifornskom meste San Bruno. Zábery po príchode polície na miesto činu a evakuácii budovy. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 4. apríla 9:15

SAN BRUNO 4. apríla (WebNoviny.sk) – Neznáma žena spustila v utorok streľbu na dvore v ústredí spoločnosti YouTube v kalifornskom meste San Bruno. Zranila pritom troch ľudí, dve ženy a muža, a sama sa neskôr pripravila o život.

Podľa hovorcu San Francisco General Hospital je 36-ročný muž v kritickom stave, 32-ročná žena vo vážnom stave a 27-ročná žena v dobrom stave. Podľa dvoch nemenovaných predstaviteľov polície, ktorí komunikovali s agentúrou Associated Press pod podmienkou anonymity, úrady prípad vyšetrujú ako domáci spor.

Spoločnosť bola prístupná pre verejnosť

Podľa policajného náčelníka zboru v San Bruno Eda Barberiniho svedkovia opisovali situáciu pred príchodom polície ako hrôzu. Prvú zranenú osobu našli muži zákona pri vchodových dverách do spoločnosti a niekoľko minút neskôr aj strelkyňu so zdanlivo ňou spôsobeným strelným zranením. Následne našli v neďalekom podniku aj ďalších dvoch zranených.

Podľa zamestnanca Zacha Vorhiesa, ktorý videl strelkyňu na dvore, ako kričí, aby ju „dostali“, sa do areálu spoločnosti môže verejnosť v pracovných hodinách normálne dostať.

Ako uviedol, keď sa spustil alarm, vybehol zo svojej kancelárie, aby sa pozrel, čo sa deje, a uvidel jednu ležiacu osobu s červenou škvrnou na bruchu, ktorá sa zdala byť strelným zranením.

Biely dom sleduje situáciu

Michael Finney, ktorý pracuje v reštaurácii Carl’s Jr oproti YouTube, sa zase pre denník San Jose Mercury News vyjadril, že vychádzal z toalety, keď našiel ženu krvácajúcu z lýtka. Dvaja priatelia sa jej podľa jeho slov snažili krvácanie zastaviť škrtidlom z jej svetra, ale nepomáhalo to.

Ústredie YouTube má viac ako tisíc zamestnancov, ktorí pracujú vo viacerých budovách. Ako informovala spoločnosť Google, ktorá YouTube vlastní, bezpečnostný tím spoločnosti pomáhal úradom pri ich evakuácii.

O streľbe v San Brune upovedomili aj prezidenta Donalda Trumpa, informoval Biely dom s tým, že jeho predstavitelia monitorujú vývoj situácie.

Páchateľka vraj mala so spoločnosťou YouTube spory

Kalifornčanka, ktorá je podozrivá z toho, že v utorok na dvore v ústredí spoločnosti YouTube v meste San Bruno postrelila troch ľudí a sama si vzala život, bola na platformu nahnevaná za to, že jej prestala platiť za zverejňovanie videí.

V rozhovore pre Bay Area News Group sa tak vyjadril jej otec. Žena, ktorú polícia identifikovala ako 39-ročnú Nasim Najafi Aghdamovú, podľa jej otca spoločnosť „nenávidela“. Podľa vyšetrovateľov Aghdam na platforme používala meno Nasime Sabz a s YouTube sa dlhodobo sporila.

Ľudia, ktorí zverejňujú videá na YouTube, môžu dostávať peniaze za sprievodnú reklamu. Spoločnosť však v prípadoch niektorých účtov ruší možnosť dostávania peňazí z dôvodov, akými sú napríklad nevhodný materiál alebo počet odberateľov menší ako tisíc.

Ismail Aghdam žijúci v San Diegu vysvetlil, že svoju dcéru v pondelok nahlásil polícii ako nezvestnú po tom, ako mu dva dni neodpovedala na telefonáty. V utorok mu okolo 2:00 zavolala polícia v meste Mountain View s tým, že ju tam našli spať v aute.

Obete si vybrala náhodne

Aghdam uviedol, že mužov zákona varoval, že možno pôjde do spoločnosti YouTube, keďže ju neznáša. Hovorkyňa policajného zboru v Mountain View Katie Nelsonová potvrdila informáciu o spiacej žene v aute, na ďalšie otázky týkajúce sa varovania jej otca však už odmietla odpovedať.

Podľa polície sa strelkyňa na svoje obete špecificky nezamerala a ani ich nepoznala. Úrady predtým bez ďalších detailov informovali o tom, že prípad vyšetrujú ako domáci spor. Zatiaľ nie je jasné, prečo neskôr oznámili, že sa útočníčka na daných ľudí nezamerala, píše agentúra AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Google+