Žena zadržaná pri Paríži bola zasnúbená s dvomi teroristami

Francúzi prekazili teroristický útok v Paríži
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 9. septembra (WebNoviny.sk) – Tri ženy ktoré stáli za chystaným teroristickým útokom v Paríži, boli zradikalizované veliteľmi Islamského štátu (IS) v Sýrii. Jedna z nich, Sarah H., bola tiež postupne zasnúbená s dvoma extrémistami, ktorí tento rok uskutočnili vo Francúzsku smrtiace útoky, povedal v piatok parížsky prokurátor Francois Molins.

Podľa agentúry AP prokurátor informoval o trojici žien zatknutých vo štvrtok pri policajnej razii južne od Paríža. Súvisela s autom naloženým plynovými bombami a kanistrami s naftou, ktoré polícia objavila v nedeľu ráno blízko katedrály Notre-Dame v centre Paríža. V aute sa nenachádzali žiadne rozbušky. Molins potvrdil, že v súvislosti s týmto prípadom zatkli celkove päť žien a dvoch mužov.

Jednou zo zatknutých žien je 19-ročná dcéra majiteľa opusteného auta značky Peugeot, Ines Madaniová. Polícia v piatok uviedla, že našla jej písomný sľub vernosti IS. Žena pri zatýkaní zranila policajta nožom a bola postrelená do nohy. V súčasnosti je v nemocnici. Druhá zo zatknutých žien pri štvrtkovom policajnom zásahu je Sarah H. Keď ju zatýkali, mala zahalenú tvár a kričala arabskú frázu Alláhu akbar (Boh je najväčší).

Prokurátor povedal, že prvý snúbenec tejto ženy, Larossi Abballa, zabil v júni dvoch policajtov v meste Magnanville a videozábery z útoku streamoval na stránku Facebook Live, kým ho polícia nezabila. Jej ďalší snúbenec Adel Kermiche v júli na predmestí Rouenu podrezal hrdlo katolíckemu kňazovi počas rannej omše. Ženinho terajšieho snúbenca polícia zatkla vo štvrtok. Podľa francúzskeho bezpečnostného zdroja sa v minulosti stýkal s Abballom.

Molins označil za nový prvok v aktivitách IS skutočnosť, že akciu naplánovali a mali zrealizovať ženy. Prívrženkyne IS sa zvyčajne do útokov nezapájajú, ich úlohou je zabezpečiť prežitie kalifátu tým, že majú deti a bojovníkov morálne podporujú. „Sú to však často mladé dievčatá, ktoré sú rovnako zradikalizované ako mladí muži a aj ony sa chcú stať mučeníčkami a chcú konať,“ citovala prokurátora agentúra AP.

Vyše tretina z takmer 700 francúzskych občanov, ktorí odišli do bojových zón v Iraku a Sýrii, sú ženy. Francúzske úrady už celé mesiace upozorňujú, že IS verbuje vo Francúzsku čoraz viac dospievajúcich dievčat a mladých žien. Výbušné plynové bomby naplnené klincami používali pri bombových útokoch v Paríži v 90. rokoch alžírski extrémisti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom