Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ilustračné foto Foto: SITA/AP
22. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(6)

Ženy na Slovensku sú na tom so vzdelaním lepšie ako muži

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Úroveň vzdelania žien je v porovnaní s mužmi na Slovensku vyššia. Podľa sčítania obyvateľstva v roku 2011 malo z celkovej populácie skončenú vysokú školu 13,3 percenta mužov a 14,4 percenta žien.

V prípade ekonomicky aktívneho obyvateľstva malo v roku 2012 vysokoškolské vzdelanie prvého až tretieho stupňa 22,5 percenta žien a 17 percent mužov, spomedzi pracujúcich 23,6 percenta žien a 17,1 percenta mužov.

Píše sa to v Návrhu súhrnnej správy o stave rodovej rovnosti na Slovensku za rok 2013, ktorý sa nachádza na portáli právnych predpisov a medzirezortné pripomienkové konanie je už ukončené. Materiál pochádza z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Vyššie vzdelanie, no nižšie platy

Vyššia úroveň vzdelania žien sa však neodráža na ich zárobkoch, práve naopak. Najvyšší rozdiel medzi mužmi a ženami v ich platoch sa prejavuje v prípade tých, ktorí majú skončenú vysokú školu. Výrazné je to predovšetkým v podnikateľskej sfére, kde majú ženy o štvrtinu nižší plat ako muži.

“Tento rozdiel poukazuje na fakt, že investícia do vzdelania – ľudského kapitálu sa lepšie vypláca a zhodnocuje u mužov ako u žien,” uvádza správa. Tento rozdiel medzi pohlaviami a ich zárobkami odrážajú stereotypné predstavy o “práci vhodnej pre ženy”. To sa následne odráža aj pri výbere študijných odborov. “Nevyvážené zaťaženie žien rodičovskými povinnosťami a iné štrukturálne bariéry znehodnocujú investovanie do vzdelania, talent žien a využívanie ich ľudského kapitálu,” píše sa v správe.

Vysokú školu má viac žien ako mužov

Podiel študujúcich žien na vysokých školách už dlhodobo tvorí viac ako 60 percent zo všetkých študujúcich. V roku 2012 študovalo na vysokých školách 74 819 mužov a 114 522 žien. Ukazuje sa to tiež v prípade vysokoškolských absolventov, ženy niekoľko rokov prevyšujú mužov. V roku 2012 absolvovalo vysokú školu 64 percent žien a 36 percent mužov.

Dôležitý je však aj výber odborov. Medzi najlukratívnejšie v zmysle ďalšieho a ľahšieho pracovného uplatnenia patria technické a matematické odbory, ktoré v roku 2011 absolvovalo približne 37 percent mužov zo všetkých absolventov vysokoškolského štúdia. Tento podiel je pomerne stabilný, informuje správa. V oblasti výskumu a vývoja v roku 2012 pracovalo 43,1 percenta žien z celkového počtu zamestnancov v tomto odvetví.

Odporúčané články

Dôchodkyňa sa vrátila do lavíc, v 93 rokoch získala doktorát Slováci si môžu prehĺbiť vzdelanie, pomôže im to v praxi

Témy

Diskusia

rte .youtube.com/watch?v=G0KgJABgRf0 Nech sa paci portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=29764 pravyklasik son 5 ked su take mudre prečo je viac muzov riaditelov,šefov.mimistrov atd.Ved aj najvačši učitelia,zen.majstri,filozof atd 99% su muzi .Ano najde sa zopar intel.zien ale muzov je viac.Zeny myju povrchne myslenie a stači malo zmenia nazor za sekundu aj ked rok prvy... Feminizácia spoločenského života sa prejavuje vo všetkých ohľadoch. Dnes časť vysokých škôl supluje zamestnanosť . Na technike chemická fakulta je dlhodobo z prevžujúcim počtom žien , elektro technická fakulta pred rokmi jedna dve v ročníku dnes cca tretina podobne informatika so... XXXX2 Podľa môjho názoru má žena, ktorá ukončila štúdium na VŠ v odbore sociálna práca alebo mediálna komunikácia ďaleko nižšie vzdelanie ako muž, ktorý ukončil strednú elektrotechnickú. Kým elektrotechnik s maturitou si v pohode nájde celkom dobre platenú prácu vo svojom...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Byvanie je hra

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Podnikam.sk

Dámskajazda

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...