Video: Asi 35-tisíc ľudí na proteste „Za slušné Slovensko“ žiadalo odchod Gašpara aj Kováčika

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ZHROMAŽDENIE: Za slušné Slovensko v Humennom
Účastníci občianskeho zhromaždenia Za slušné Slovensko, organizované v súvislosti s vývojom spoločenskej situácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v Humennom. Humenné, 15. apríl 2018. Foto: SITA/Ivan Fleischer.
  • aktualizované 15. apríla 19:29

BRATISLAVA/HUMENNÉ 15. apríla (WebNoviny.sk) – Asi 35-tisíc ľudí sa v nedeľu zišlo na Námestí SNP v Bratislave na ďalšom protestnom zhromaždení Za slušné Slovensko, aby požadovali odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara ako aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z funkcie.

Ako povedal jeden z organizátorov zhromaždenia Juraj Šeliga, chcú tiež zriadenie nezávislej policajnej inšpekcie a zmenu spôsobu voľby policajného prezidenta i špeciálneho prokurátora.

„Žiadame vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a obnovenie dôvery ľudí v štátnu moc,“ vyhlásil Šeliga. Dodal, že za pochybenia pri vyšetrovaní vraždy Kuciaka aj za útek odsúdeného mafiána je zodpovedný Gašpar a za nevyšetrenie káuz, o ktorých Kuciak písal, je zas zodpovedný Kováčik.

Nenásilný priebeh oceňuje aj zahraničie

Na zhromaždení vystúpil napríklad lekár Vladimír Krčméry, podľa ktorého nenásilný priebeh protestov oceňujú aj v zahraničí.

Podľa člena súdnej rady Pavla Žilinčíka Gašpar a exminister vnútra Robert Kaliňák roky vytvárali mýtus o krajine bez korupcie, ich prácu museli suplovať novinári. Obaja mali podľa neho odstúpiť hneď po Kuciakovej vražde, aby umožnili transparentné vyšetrovanie.

Novinár Marián Leško konštatoval, že už osem týždňov žije Slovensko v novej dobe, v dobe po Jánovi a Martine. „Slušné médiá si tých osem týždňov robili dobre svoju prácu,“ vyhlásil. Davu sa prihovorili aj organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko z iných miest krajiny.

Vystúpili aj herci národného divadla

O nekalom pozemkovom hospodárení na východnom Slovensku hovoril roľník František Oravec, ktorý hospodári na farme neďaleko Košíc.

Farmárov tam podľa neho „gniavia mafiánske praktiky organizovaných skupín“. „Stali sme sa lovnou zverou,“ vyhlásil s tým, že loviť ich začali, keď si bránili svoj majetok, pričom nasledovalo zastrašovanie i bitky. „No štát neurobil nič,“ vyhlásil a dodal, že štátne orgány dokonca niekedy asistovali organizovaných skupinám. „Hanbím sa za to, že až vražda donútila Slovákov uvedomiť si, v akom štáte žijú a vyjsť preto do ulíc,“ vyhlásil.

 

Pripomenul, že stretnutie s vládnymi predstaviteľmi minulý týždeň farmári odmietli preto, lebo naň pozvali len štyroch z nich, hoci problém sa týka mnohých.

Farmári od vlády žiadajú, aby pôdu mohol obrábať a brať na ňu dotácie len ten, kto ju vlastní alebo má najomnú zmluvu. Chcú tiež nezávislé vyšetrovanie podvodov s agrodotáciami. Už tradične vystúpili aj herci Slovenského národného divadla Tatiana Pauhofová, Richard Stanke či Diana Mórová.

Transparenty s nápismi

Nad hlavami davu viali transparenty s nápismi ako Všetci sme za slušné Slovensko, Dosť bolo Fickovania alebo Lady come back s portrétom expremiérky Ivety Radičovej. K zhromaždeniu sa pridal aj pochod študentov s názvom Nie je nám to jedno.

Zhromaždenie sa začalo piesňou českej speváčky Marty Kubišovej Modlitba pre Martu v podaní Zuzany Nikolcovej. Študentská iniciatíva #Niejenamtojedno taktiež žiada odchod Gašpara z funkcie.

„Pokiaľ minister vnútra Tomáš Drucker neodvolá policajného prezidenta, neveríme, že bude možné, aby bola vražda Jána a Martiny objasnená. Minister vnútra by mal konať, bez ohľadu na všetky okolnosti a navzdory jeho zdravotnému stavu,“ uviedla iniciatíva v stanovisku.

Ľudia nie sú platení

Zhromaždenie Za slušné Slovensko bolo v nedeľu okrem Bratislavy aj v Humennom, kde sa zišlo niekoľko stoviek ľudí. Na východe sa ľuďom prihovorilo viacero rečníkov z rôznych sfér, okrem iných aj Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej snúbenice investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

Ako pre agentúru SITA uviedol organizátor zhromaždenia v Humennom Tomáš Šudík, toto mesto si za miesto konania zvolili aj preto, že práve primátorka Humenného Jana Vaľová sa na ich adresu v parlamente vyjadrila, že protestujúci sú platení za to, aby na námestia chodili. „Chceme ukázať, že ľudia nie sú platení a chcú bojovať za spravodlivosť,“ uviedol Šudík.

ZHROMAŽDENIE: Za slušné Slovensko v Humennom
Transparenty počas občianskeho zhromaždenia Za slušné Slovensko, organizované v súvislosti s vývojom spoločenskej situácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, v Humennom. Humenné, 15. apríl 2018. Foto: SITA/Ivan Fleischer.

Zároveň podľa neho chceli zhromaždeniami v Humennom a Bratislave symbolicky vyjadriť jednotu napriek všetkými slovenskými krajmi. Organizátori opäť zopakovali požiadavky – odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, zmenu spôsobu výberu vedenia policajného zboru a špeciálneho prokurátora, ako aj nezávislú policajnú inšpekciu.

„Pokračujeme v protestoch, keďže naše podmienky neboli do dnešného dňa splnené a pán Gašpar je stále pri moci. Čakáme, kým naša podmienka odstúpenia prezidenta Policajného zboru a vyšetrenie bezcitnej a bezcharakternej vraždy Janka a Martiny nebude splnená,“ povedal Šudík.

„Práve súčasná polícia a špeciálna prokuratúra sú inštitúcie, ktoré dlhodobo ignorujú korupčné kauzy, o ktorých písal zavraždený Ján Kuciak a jeho kolegovia investigatívni novinári. Kuciak odhaľovaniu špinavých praktík práve tu na východe venoval posledných 18 mesiacov svojho života,“ pripomenula zhromaždeniu ďalšia z organizátoriek zhromaždení na východnom Slovensku Beáta Bojková.

Príhovor matky zavraždenej Martiny

Ľuďom sa prihovorila aj mama zavraždenej Martiny – Zlatica Kušnírová, ktorá vyzvala verejnosť, aby ju v jej nedobrovoľnom boji aj naďalej podporovala. Pripomenula, že sa blíži 5. máj, keď mali mať Ján a Martina svadbu. Takisto, že už prešli takmer dva mesiace od ich vraždy a verejnosť stále nepozná meno ich vraha.

„Nič sa vyšetrovaním nevyriešilo. Preto prosím a žiadam takto verejne, nech začnú v tejto veci viac konať, nech sa nájde medzinárodný tím, alebo policajná inšpekcia, nech nám konečne ukážu niečo, čo našli. Zatiaľ nevieme nič. Iba to, čo vy,“ povedala v príhovore.

Dodala, že takisto sa nič nerobí s kauzami, na ktoré Ján Kuciak poukazoval. „Tých 73 oznámení, kde opisoval rôznych ľudí, tí sedia stále na svojich miestach. Nič sa nedeje, nič sa nekoná. Janko s Martinou preliali svoju krv zbytočne a nadarmo,“ uviedla Kušnírová.

Listy Gála a Breinera

V Humennom verejne vystúpili aj viacerí organizátori protestov z východného Slovenska i Bratislavy, novinár Eugen Korda, zástupcovia farmárov z východného Slovenska, ale aj dve bývalé riaditeľky miestnych škôl poukazujúce na lokálne problémy.

Organizátori prečítali listy politika, sociológa a prognostika Fedora Gála, a humenského rodáka, klavírneho virtuóza, skladateľa, aranžéra, dirigenta a spisovateľa Petra Breinera. Za umelcov svojím príhovorom zhromaždenie podporil herec Slovenského národného divadla a humenský rodák Daniel Žulčák.

Vystupujúci upozornili na viaceré kauzy a žiadali odstúpenie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, či ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej. Hudobnými vystúpeniami sa pridali Katka Koščová, Edo Klena a Martin Husovský.

V Humennom išlo po pietnej spomienke na zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú o štvrté protestné zhromaždenie. Doteraz sa na nich zúčastňovalo odhadom od dvesto do tisíc ľudí. Podľa odhadov organizátorov sa na dnešnom zhromaždení zúčastnilo asi tisíc účastníkov. Zhruba dvojhodinové zhromaždenie sa zaobišlo bez incidentov. Zúčastnení ho ukončili spoločným spievaním slovenskej hymny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Diana MórováDušan KováčikEugen KordaJán KuciakJana VaľováJuraj ŠeligaKatka KoščováMarián LeškoPeter PellegriniRobert KaliňákTibor GašparTomáš DruckerVladimír Krčméry