Žiadna nová koaličná kríza sa nečrtá, hovorí minister Gajdoš v reakcii na slová Ondrejcsáka

Peter Gajdoš
Minister obrany Peter Gajdoš. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 20. septembra (WebNoviny.sk) – Žiadna nová koaličná kríza sa nečrtá, vyhlásil v stredu minister obrany Peter Gajdoš (nominat SNS) v reakcii na utorňajšie vyjadrenie štátneho tajomníka Roberta Ondrejcsáka (Most-Híd). Ten po informácii o odklade riešenia budúcnosti nadzvukového letectva na facebookovom profile napísal, že čo najskoršia výmena starých ruských migov je strategickým záujmom Slovenska.

Gajdoša mrzia Ondrejcsákove slová

Odloženie rozhodnutia o nahradení migov znamená podľa štátneho tajomníka MO SR predĺženie závislosti od Ruska, čo je v rozpore s európskou a proatlantickou orientáciou Slovenska a on sa s tým nevie stotožniť.

Gajdoš zdôraznil, že ho Ondrejcsákove slová mrzia, ale už si to vyjasnili. Gajdoš vyhlásil, že je presvedčený, že všetkým ide o jednu spoločnú vec a to je zabezpečenie obrany republiky a bezpečnosť občanov.

Hľadá sa proeurópske a proatlantické riešenie

Minister obrany zdôraznil, že sa hľadá proeurópske a proatlantické riešenie. „Nik nepočíta s tým, že budeme nakupovat migy,“ vyhlásil, ale zároveň priznal, že dostali ponuku aj s Ruska. Minister uviedol, že rokovali aj s vládou USA a s niektorými európskymi, vrátane Švédov.

Predĺženie abonentnej zmluvy na terajšie ruské migy je podľa Gajdoša len plán B. Zároveň minister vyhlásil, že všetko je o zdrojoch. Je potrebné dofinancovať už zazmluvnené veci, doriešiť nadzvukové letectvo. Modernizovať musíme ale aj pozemné sily, ktoré sú základom Ozbrojených síl SR a ich sa modernizácia desiatky rokov nedotkla. Aj v tomto prípade potrebujeme prezbrojiť techniku sovietskej proveniencie, vyhlásil Gajdoš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter GajdošRóbert Ondrejcsák
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky