Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničnej armády na Slovensku zatiaľ nebolo prijaté, potvrdilo ministerstvo

Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Ministerstvo obrany SR

Žiadne rozhodnutie o rozmiestnení zahraničných ozbrojených síl na Slovensku nebolo zatiaľ prijaté. V stanovisku k medializovaným informáciám o možnom vyslaní jednotiek NATO na Slovensko v súvislosti s krízou na Ukrajine to uviedlo ministerstvo obrany.

Podľa rezortu akékoľvek rozhodnutia tohto druhu budú v prípadne potreby prijímať zodpovedné ústavné orgány SR, a to prioritne v závislosti od ďalšieho vývoja bezpečnostnej situácie.

„V NATO sú štandardne pri každej kríze posudzované všetky možné alternatívy vývoja situácie. Návrh vojenských expertov na prípadné posilnené spoločné pôsobenie ozbrojených síl členských krajín NATO v oblasti východnej hranice Aliancie vychádza zo skúseností, ktoré NATO získalo z pôsobenia v krajinách Pobaltia a v Poľsku v reakcii na nezákonnú anexiu Krymu Ruskou federáciou a na ozbrojený konflikt prebiehajúci na ukrajinskom Donbase či v Luhansku a je len jednou z možných alternatív ďalšieho vývoja,“ konštatuje ministerstvo.

Na základe pripravovaných vojenských scenárov a odporúčaní bude podľa rezortu následne prebiehať odborná a predovšetkým politická diskusia o tom, ktoré z navrhovaných opatrení sú primerané danej situácii a s ktorými opatreniami sa stotožnia všetky členské krajiny NATO.

Rezort dodáva, že najvyšší ústavní činitelia, rovnako ako vláda SR, aj naďalej veľmi detailne a poctivo sledujú aktuálnu bezpečnostnú situáciu a vyhodnocujú opatrenia, ktoré je potrebné prijať na zaistenie bezpečnosti občanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyVláda SR