Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svadba
Foto: SITA/Diana Černáková
18. 02. 2013 6:05 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Žiadosti o rozvod podávajú najmä ženy, najviac pre neveru

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Približne dve tretiny podaných návrhov na rozvod iniciujú ženy. Od roku 2000 sa podiel ženských návrhov pohybuje na úrovni od 66 do 69 percent.

Vyplýva to z najnovšej publikácie Výskumného demografického centra Inštitútu informatiky a štatistiky (Infostat) s názvom Populačný vývoj v Slovenskej republike 2011.

Podľa demografov tento fakt neznamená, že by ženy viac inklinovali k rozvodu. „Hovorí to skôr o častejšej snahe žien pristúpiť k právnemu riešeniu problematického, rozvráteného manželského zväzku,“ tvrdia.

Čoraz častejšie býva manželstvo rozvedené po vzájomnej dohode oboch partnerov. Kým pred dvanástimi rokmi súhlasilo s rozvodom 67,5 percenta rozvádzajúcich sa, v roku 2011 sa tento údaj vyšplhal na takmer 88 percent.

„O niečo častejšie je manželstvo rozvedené proti návrhu muža ako proti návrhu ženy a len približne jedno percento prípadov tvoria rozvody, keď je jeden z manželov v cudzine,“ dodáva analýza.

Príčiny:

Z údajov Infostatu tiež vyplýva, že najčastejšou príčinou rozvratu manželstva pri rozvode je rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Od roku 2006 presahuje táto kategória pri rozvodovom konaní hranicu 60 percent, pričom výnimkou bol len rok 2010.

Pritom ešte v prvej polovici 90. rokov bol na strane muža druhou najpočetnejšou skupinou alkoholizmus, ktorý tvoril 18 percent, nasledovala nevera s viac ako 15 percentami a nezáujem o rodinu (viac ako 11 percent). Tieto tzv. patologické príčiny rozvratu manželstva stáli u mužov v tomto období za viac ako 48 percentami rozvodov, uvádza analýza.

U žien súdy v tom čase určili patologické príčiny rozvratu manželstva približne pri každom piatom rozvode, pričom dominantné postavenie zohrávala predovšetkým nevera (13 percent z celkového počtu rozvodov). Z ostatných príčin malo na začiatku 90. rokov významnejšie zastúpenie ešte neuvážené uzavretie manželstva (asi sedem percent).

Ako uvádza publikácia, postupná premena v posledných dvoch desaťročiach spôsobila, že v roku 2011 súd určil patologické príčiny rozvratu manželstva na strane muža len približne v štvrtine prípadoch a na strane ženy to bolo u každého desiateho rozvodu.

Mierne sa zmenila aj štruktúra. „Kým v 90. rokoch mal u mužov prevahu alkoholizmus a až potom nasledovala nevera, v súčasnosti sa ich pozícia vymenila,“ píšu autori štúdie. Podľa nich predstavuje nevera takmer 44 percent zo všetkých patologických príčin na strane muža, alkoholizmus tvorí približne 35 percent.

U žien si nevera podľa demografov zachovala svoje dominantné postavenie, čo znamená viac ako 60 percent z celkového počtu patologických príčin. Po nej nasleduje nezáujem o rodinu s podielom viac ako 20 percent.

Populačný vývoj v SR – Infostat by webnoviny_sk

K téme

Počet sobášov v Prešovskom kraji klesol, ženísi aj nevesty vstupujú do manželstva čoraz starší Írski voliči v referende drvivou väčšinou odhlasovali zjednodušenie rozvodov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X