Žiga nie je spokojný ani s nižšou odmenou pre Bžána, podľa Žitňanskej štát zjavne zlyhal

NR SR: Rokovanie 2. schôdze
Minister vnútra Robert Kaliňák, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
  • aktualizované 11. októbra, 18:30

BRATISLAVA 11. októbra (WebNoviny.sk) – Minister hospodárstva Peter Žiga nie je spokojný s novou vyrokovanou odmenou pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo.

Zmluva sa môže ešte spochybniť

„Ja som očakával tú sumu niekde na úrovni medzi jedným a dvoma percentami,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Žiga. Spoločnosť MH Manažment sa v utorok dohodla s advokátskou kanceláriou na znížení odmeny zo 64 miliónov eur na 17,64 milióna eur.

Minister naznačil, že ešte sa možno bude dať spochybniť celá zmluva medzi štátnou spoločnosťou MH Manažment a spomínanou advokátskou kanceláriou.

Minister vyvodí personálne dôsledky

„Stále pracujeme aj s verziou a s právnym názorom, že táto zmluva nemusí byť vôbec platná. A to z toho dôvodu pretože nebola dobre zverejnená. Ideme pracovať s touto alternatívou. Potrebujeme však dôsledný právny názor, preto sme požiadali o pomoc ministerstvo spravodlivosti,“ dodal Žiga s tým, že v najbližších dňoch zrejme vyvodí pre kauzu Gabčíkovo aj personálne dôsledky.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská je tiež presvedčená, že ani znížená odmena nie je adekvátna. „Treba s tou témou ešte pracovať. Štát zjavne zlyhal. Treba sa však pozrieť aj na advokátsku etiku,“ konštatovala Žitňanská.

O neplatnosti zmluvy rozhodne iba súd

Spoločnosť MH Manažment tvrdí, že zmluva s advokátskou kanceláriou je jednoznačne platná. „O platnosti a neplatnosti zmluvy môže rozhodnúť iba súd. Nikto ani stavovská organizácia, verejný činiteľ, právni experti, ani komisie takúto kompetenciu nemajú,“ povedal predseda predstavenstva MH Manažment Branislav Bačík.

Podľa neho ak by sa aj teoreticky pripustili špekulácie o neplatnosti zmluvy, ohrozilo by sa celé právne postavenie spoločnosti MH Manažment, ktorá denne rieši stovky súdnych sporov, ktoré tu zostali z obdobia privatizácie bývalých vlád. „Spoločnosť, ktorú riadim, postupovala pod mojím vedením vždy prísne v súlade so zákonmi Slovenskej republiky,“ uzavrel Bačík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáPeter Žiga
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMS Ministerstvo spravodlivosti SR