Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sprava: Predseda vlády SR Robert Fico a minister hospodárstva Peter Žiga Foto: archívne, SITA/Marko Erd
16. februára 2017 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia(20)

Žiga: Vláda nemala žiadny signál, že ceny energií pôjdu hore

Poslanci Národnej rady SR pokračujú v rokovaní, na ktorej sa budú snažiť odvolať z funkcie predsedu vlády Roberta Fica. Dôvodom je kauza s cenami energií. K téme poskytol rozhovor minister hospodárstva Peter Žiga.

Kto nesie zodpovednosť za chaos s cenami energií? Jozef Holjenčík, premiér, alebo vy?

Kto tvrdí, že okrem Jozefa Holjenčíka nesie zodpovednosť aj niekto iný, nevie ako celý systém funguje. Môžem vám ukázať ako vo verejnom pripomienkovom konaní postupovalo ministerstvo hospodárstva a distribučné spoločnosti. Môžem ukázať, čo odsúhlasili naši nominanti na predstavenstvách distribučných spoločností a s čím sa išlo do pripomienkového a cenového konania.

V prvom rade bolo vidno, že boli všetci ticho. Ministerstvo i nominanti.

To nie je pravda. To je zavádzanie verejnosti a manipulácia faktami. Nominanti štátu v predstavenstve odsúhlasili, že ceny majú byť presne také, ako v roku 2016.

Ako to teda, že nie sú?

Nominanti štátu nikdy nesúhlasili s vyššími cenami energií. ÚRSO dalo vyhlášku do pripomienkového konania, ale bez dopadovej štúdie. Napísal, že vyhláška nemá vplyv na podnikateľské prostredie, na domácnosti a životné prostredie. Ministerstvo hospodárstva s tým nesúhlasilo a dalo zásadnú pripomienku, že to vplyv na domácnosti bude mať. Namietali sme, že cena sa výmenou ističov predraží. To isté urobili aj distribučné spoločnosti. Tie podľa existujúceho zákona a vyhlášky v stanovenej dobe poslali návrhy cien na rok 2017. Lenže k 30. septembru platila ešte vyhláška z roku 2016, dali teda cenový návrh podľa roku 2016.

Prečo sa ale potom zvýšili ceny?

Podali cenový návrh podľa vyhlášky pre rok 2016. Kým však ÚRSO vydalo cenové rozhodnutie, začala platiť nová vyhláška. ÚRSO upravilo cenový návrh distribučných spoločností podľa novej vyhlášky a vydalo 30. novembra cenové rozhodnutie. Vtedy to však už nešlo cez žiadne orgány spoločností, cez žiadne schvaľovanie.

ÚRSO teda konal svojvoľne?

ÚRSO koná samostatne a na vlastnú zodpovednosť, lebo je nezávislý orgán.

Ale ako konal, keď ceny zvýšil, napriek tomu, že vy tvrdíte, že distribučné spoločnosti boli za zachovanie cien.

ÚRSO zmenilo vyhlášku, v ktorej zobralo do úvahy regulačné odpisy. Na základe nich sa zvýšila fixná zložka ceny v porovnaní s variabilnou. Preto vyskočila cena za ističe. Zvýšenie cien má síce svoju logiku, ale úrad aj spoločnosti mali spraviť najskôr osvetu. Mali povedať, čo sa premieta v cenách. Primárny záujem ÚRSO i spoločností je, aby si obyvatelia prispôsobili spotrebu k ističom, ktoré majú. Nemá zmysel, aby v záhradách mali trojfázový istič, ak v záhrade použijú raz za čas cirkulár. Distribučná spoločnosť vám totiž musí držať kapacitu počas celej doby, aj keď ju využijete len raz. Toto chcelo ÚRSO dosiahnuť, len je to veľmi nešťastné.

Peter Žiga, Robert Fico
Premiér Robert Fico a minister hospodárstva Peter Žiga.Foto: SITA/Monika Zaťková

Ako to, že ste o tomto nevedeli?

Ministerstvo hospodárstva nijako do cenového konania nevstupuje. Má nominantov v distribučných spoločnostiach. Napríklad štátny tajomník hlasoval v distribučnej spoločnosti SPP proti zvýšeniu cien.

Dal vám echo, že sa majú ceny zvyšovať?

Dal. Však sme to pripomienkovali. Distribúcia to pripomienkovala.

Tak máte s tými cenami niečo spoločné, alebo nie, keď vravíte, že ste to pripomienkovali?

Ani ministerstvo a ani vláda s tým nemajú nič.

Ak je teda ÚRSO nezávislý orgán, je potom korektné dávať si na stranícke bilboardy slogan: Držíme ceny energií?

Smer robí takú politiku, ktorá neopodstatnene nedvíha ceny energií. Robíme to prostredníctvom našich zástupcov v spoločnostiach, cez legislatívu a majetkovým vstupom do spoločností, ktoré sa na trhu s energiami pohybujú.

Jedinou chybou ÚRSO je teda podľa vás nedostatočná osveta?

V tom zmysle, že nemôžu prísť a ľuďom povedať, že od dnes sa bude cena ističa počítať inak. Musí to mať postupnosť. Ak by chceli zmenu, tak rok dopredu by mali povedať, že keď budú mať ľudia súčasné ističe, cena od nového dátumu sa zvýši o toľko a toľko. Ak si ich vymeníte, cena bude takáto. Mali vyzvať ľudí, aby si vybrali a rozhodli sa. Zároveň distribučné spoločnosti mohli povedať, že istič stojí 120 eur a že ho vymenia a jeho zohľadnia v 120 mesačných faktúrach. Pri tých peniazoch, ktoré zarábajú, pokojne to mohli spraviť takto.

Kedy ste sa dozvedeli o neúmerne zvýšených cenách?

Až pri našich výjazdoch medzi ľudí. Holjenčík nám totiž neurobil dopadovú štúdiu. Zásadné pripomienky rezortu hospodárstva neuznal. Holjenčík nám do poslednej chvíle tvrdil, že ceny budú nižšie. Hovoril to aj verejne na tlačovej konferencii v decembri. Vláda teda nemala žiaden signál, že ceny pôjdu hore.

Odporúčané články

Matovič sa kajá za fotku mŕtvej vdovy, vinu hádže na grafika Vládna koalícia tému energetiky ešte neuzavrela

Témy

Diskusia

fašisti z SHO Som ja sprostý debil moja mamka ma mala s vlastným bratom a z toho som sa narodil ja retardovaný zdegenerovaný mozgový chudák , ktorý vie len nadávať a vidí svet čierno. Liečil som sa na psychiatrii ale to nepomohlo. Preto... modrák Vidím, že pravica vyhnala všetkých svojich platených chrapačích agentov do terénu.../alebo jedného modráckeho 500 nickového chrapúňa s IQ pod 20/.! Tak poďte chlapci, poďte nám trošku povymývať mozgy !!! Veď Vás hádam neplatí chrapač modrácka len tak za nič !!!!!!!!... psychopat Matovič Matovič, ty hyena v ľudskej koži, nie to je dôležité či sa dotknutá rodina hnevá a či si sa ospravedlnil. Dôležité je to, že si s plným vedomím v priamom prenose klamal, a vytvoril si si v tom chorom mozgu... jachym Žiga:Vláda nemala a nemá žiadny signál,že Žigovej manželke sa začalo zázračne dariť a znásobila zisky o 500%. mäsokombinát SMER Béééé....červené ofce, na čele s birmovaným baranom.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

NAJKY.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...