Žigovi kauza kompa neublížila, ostáva v kresle ministra

Peter Žiga
Minister životného prostredia SR Peter Žiga počas rokovania 59. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 11. december 2015. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 11. decembra (WebNoviny.sk) – Minister životného prostredia Peter Žiga zostáva vo funkcii. Parlament v piatok ministra neodvolal, Žigov pád podporilo 37 zo 107 prítomných poslancov.

Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi envirorezortu iniciovalo opozičné OĽaNO, podpísali ho i viacerí poslanci za KDH, Most-Híd a nezaradení zákonodarcovia.

„Robert Fico pri každom odvolávaní ministrov hovorí, že ich opozícia zdržiava pri práci. My aj pri tomto odvolávaní chránime peniaze Slovenska, pretože vláda iné peniaze nemá, len od občanov,“ povedal podpredseda KDH Pavol Zajac.

Nikto nič neukradol a štát neprišiel ani o euro, vraví Žiga

Pri kauze kompy Vojka nikto nič neukradol a štát neprišiel ani o jedno euro, povedal v piatok v parlamentnej rozprave k svojmu odvolávaniu minister životného prostredia Peter Žiga. Predseda OĽaNO Igor Matovič, ktorý návrh na vyslovenie nedôvery uvádzal, podľa ministra „vymýšľa, fabuluje a klame“.

„Vyberáte si len informácie, ktoré vám vyhovujú a vôbec vám neprekáža, že zavádzate,“ povedal Žiga s tým, že Matovič fabuluje na spôsob bájok. Zdôraznil, že tender vyhrala firma Ponton City, ktorá je dcérskou firmou spoločnosti Slovenské plavby a prístavy – Lodenica s.r.o. (SPAP). Slovenské plavby a prístavy podľa ministra pôsobia na Slovensku 90 rokov.

Žiga poslancom pripomenul výrok predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára na Matovičovu adresu. „Ten človek klame. Klame tak, že keď ráno vstane, už aj to je klamstvo,“ povedal pred rokmi o Matovičovi Bugár. Minister životného prostredia upozornil, že kompa Vojka – Kyselica sa týka obcí, ktorých občania nezvyknú voliť Smer, ale maďarské strany. Vláda Smeru im napriek tomu s riešením problémov s kompou pomohla. Skutočnosť, že Matovič prekrúca fakty, Žiga dokumentoval tým, že podľa obchodného registra je Matovič priamo prepojený na firmu J&T. Matovičovi v závere vystúpenia minister odkázal zbaviť sa hnevu, nenávisti a žlče.

„Je to slabé, obhajovať sa mojím výrokom na adresu kolegu Matoviča. Viete prečo? Lebo nič iné nemáte?“ povedal Žigovi predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Ministra vyzval, aby neklamal a pýtal sa ho na viacero konkrétnych prípadov, pri ktorých údajne Vodohospodárska výstavba posúvala zákazky blízkym firmám.

Smer podľa Matoviča nechráni občanov, ale zlodejov

Vládny Smer-SD podľa Matoviča nechráni občanov, ale chráni zlodejov. „Ide o čistokrvnú zlodejinu,“ komentoval kauzu kompy Vojka Matovič. Každá z firiem, ktorá figuruje v tomto obchode, má podľa predsedu OĽaNO blízko k Smeru. Dodatok k zmluve podľa Matoviča začuje navyšovanie platieb podľa rastu cien nafty, na čom štát prerobí nemalé peniaze. „Táto kauza je schopná utopiť Smer,“ komentoval Matovič s tým, že ide o jednoduchú kauzu, ktorú bude Matovič vedieť vysvetliť voličom.

Minister mal podľa Matoviča odvolať šéfa Vodohospodárskej výstavby Ladislava Lazára. Predseda OĽaNO sa rovnako vyslovil, že premiér Robert Fico mal pozvať Veroniku Remišovú ako oznamovateľku korupcie k sebe na obed, namiesto toho Fico ju a ďalších obyčajných ľudí nazval pošahancom. „Tak, ako tam kradnú Lazarovci, tak nikto nekradol,“ povedal predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Brocka vyzval Smer, aby už prestal tak bezprecedentne kradnúť

Predseda vlády považuje návrh na Žigovo odvolanie za súčasť predvolebnej kampane, ktorý je neodôvodnený. Fico upozornil, že Žiga sa ako minister životného prostredia podieľal na príchode automobilky Jaguar Land Rover. „Najväčším ohrozením Slovenska ste vy, pán premiér,“ odkázal Ficovi poslanec za KDH Július Brocka. Smer a Fica Brocka vyzval, aby už prestali tak bezprecedentne kradnúť.

Poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha Matovičovi naznačil, že OĽaNO sa správa ako spojenec Smeru, za čo mu môže ďakovať. OĽaNO povalilo vládu Ivety Radičovej, rovnako poškodilo potenciálneho lídra pravice Radoslava Procházku. „Zbavte sa toho jediného, čo vám zavinilo klesajúce preferencie – Daniela Lipšica,“ uzavrel Blaha odkaz Matovičovi.

Opozícia hovorí o predražení o 908 percent

Opozícii sa nepáčia súčasné náklady na prevádzku kompy na trase Vojka – Kyselica, ktoré môžu byť v porovnaní s reálnymi nákladmi na prevádzku pôvodnej kompy predražené až o 908 percent. Ročné náklady na prevádzku pôvodnej kompy na trase Vojka – Kyselica boli podľa opozície 490 670 eur v roku 2013, keď túto službu poskytoval štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Náklady sú očistené o zmluvnú cenu a predstavujú tak reálne náklady na prevádzku pôvodnej kompy. Súčasná cena na prevádzku novej kompy by bola v prípade predraženia nafty o 50 centov na úrovni 4,946 mil. eur ročne, čo predstavuje 908-percentné predraženie oproti cene na prevádzku pôvodnej kompy.

Podľa informácií poslankyne bratislavského Starého Mesta Veroniky Remišovej bola pôvodná kompa v júli minulého roka na tri týždne odstavená pre generálnu opravu štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba (VV). Zazmluvnená cena generálnej opravy kompy bola 200-tis. eur, pričom podľa Remišovej bola pôvodná kompa po oprave v takom stave, že nebol dôvod objednávať novú kompu. Dňa 13. februára 2014 bola uzavretá zmluva medzi dodávateľom služby na prevádzku starej kompy SVP a VV, ktorou sa zvýšila suma prevádzky kompy na 1,1 mil. eur ročne.

Kompa je dobrý kšeft pre súkromnú firmu

Kompa Vojka je dobrý kšeft pre súkromnú firmu, povedal v parlamentnej rozprave k odvolávaniu ministra životného prostredia Petra Žigu poslanec za Most-Híd Árpád Érsek. Upozornil, že rezort životného prostredia doteraz nevysvetlil, ako sa uskutočnil výber na prevádzkovateľa kompy.

Érsek zdôraznil, že od 1.júla prevádzkuje kompu z Vojky do Kyselice firma Ponton City a nie štátny Slovenský vodohospodársky podnik, pričom spoločnosť Ponton City počas verejného obstarávania nespĺňala viacero podmienok a mala byť vylúčená zo súťaže. „Táto firma v rámci svojich činností v obchodnom registri nemala zapísanú takú činnosť, na základe ktorej by mohla kompu prevádzkovať,“ pripomenul Érsek. Napriek tomu, že poslanec za Most-Híd považuje novú kompu za užitočnú, ani jej zväčšená kapacita či modernejšie prevedenie podľa jeho slov nič nemení na tom, že jej prevádzka je predražená. „Kým donedávna kompu prevádzkoval štátny podnik za 700-tisíc eur ročne, dnes dostáva súkromná firma zo štátneho rozpočtu 1,65 milióna eur ročne, čo je dvakrát viac peňazí,“ spresnil.

Bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy ešte 5. novembra ako prvý upozornil na plytvanie štátnymi prostriedkami, pričom spochybnil priebeh verejného obstarávania na prevádzkovanie kompy a v tejto súvislosti interpeloval ministra Žigu. „Minister doteraz, ani dnes na mimoriadnej schôdzi, dostatočne nevysvetlil sporný priebeh výberu prevádzkovateľa kompy, ktorým sa stala súkromná firma. A zdá sa, že takto získala dobrý kšeft,“ uzavrel Érsek.

Na prevádzku kompy medzi Vojkou a Kyselicou podpísala Vodohospodárska výstavba zmluvu s firmou Ponton City a.s., ktorej vlastnícke korene smerujú k spoločnosti s rovnakou adresou, akú mala garážová firma Interblue, spájaná s kauzou emisií. Podľa dostupných informácií výška zazmluvnenej čiastky na prevádzku 200-tonovej kompy je 25 mil. eur na obdobie 15 rokov, no v prípade zmeny cien nafty, na ktorú je podľa zmluvy naviazaná cena prevádzky kompy, a pri prevádzke kompy dvakrát za hodinu sa môže celková čiastka vyšplhať na viac ako 75 mil. eur počas 15 rokov.

Chronológia odvolávania členov druhej vlády Roberta Fica v NR SR

november 2012

V NR SR sa 19. a ani 20. novembra 2012 nekonala mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, pretože oba dni sa neprezentoval dostatočný počet poslancov. Návrh na vyslovenie nedôvery Borecovi podali opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS po tom, ako vládny Smer-SD 14. novembra 2012 zablokoval rokovanie mimoriadnej schôdze k stavu v justícii. Opozícia upozorňovala na to, že justičný systém má dlhodobo nízku dôveru verejnosti, prehĺbila sa napríklad po rozhodnutí súdu, podľa ktorého má bývalý prezident SR Michal Kováč zaplatiť exšéfovi SIS Ivanovi Lexovi odškodné a ospravedlniť sa mu za výroky o zavlečení jeho syna do Rakúska. Opoziční poslanci tiež upozornili na trestné stíhanie za film Nemoc tretej moci na podnet sudkyne Heleny Kožíkovej a aj na rozhodnutie súdu, podľa ktorého má generálna prokuratúra Štefanovi Harabinovi zaplatiť 150 000 eur za to, že generálny prokurátor Dobroslav Trnka neoprávnene zasiahol do jeho práv. Premiér Robert Fico 20. novembra 2012 vyhlásil, že postup Smeru-SD, ktorý zablokoval mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu ministra spravodlivosti Boreca, je správny. Fico zdôraznil, že na vyslovenie nedôvery Borecovi neexistujú žiadne dôvody.

september 2013

Pre kauzu kúpy 49-percentného podielu SPP čelil v NR SR návrhu na vyslovenie nedôvery predseda vlády Robert Fico. Mimoriadna schôdza sa začala 17. septembra a trvala do 19. septembra 2013, no dvojdňová rozprava bola bez Ficovej účasti a bez účasti ministrov vládnej strany. Pád kabinetu podporilo 59 zo 142 prítomných zákonodarcov, 82 bolo proti a jeden sa zdržal. Opoziční poslanci Ficovi vyčítali, že podklady ku kúpe 49-percentného podielu SPP vznikli na počítači spoločnosti J&T Investment Advisors, ktorá sa už v súčasnosti volá EP Investment Advisors a je prepojená so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá svoj podiel štátu predáva. Fico označil návrh opozície na jeho odvolanie za absurdný, podľa opozície však mimoriadna schôdza mala zmysel. Ficovu neprítomnosť na schôdzi opoziční poslanci označili za zbabelosť a aroganciu, podľa nich ukázal slabosť a Smer-SD strach.

október 2013

Mimoriadna schôdza NR SR k odvolávaniu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej sa konala 24. októbra 2013. Vysloviť nedôveru Zvolenskej pre tender na licencie pre záchranárske vrtuľníky navrhli opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd a pod návrh sa podpísalo 40 zákonodarcov. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská však vo funkcii zostala, za jej odvolanie hlasovalo 50 zo 128 prítomných poslancov. Opozícia, ktorá ministerku Zvolenskú niekoľkokrát pred mimoriadnou schôdzou vyzvala, aby odstúpila, upozornila, že rezort zdravotníctva udelil povolenia pre stanice v Bratislave a Trenčíne päť dní po tom, ako sa skončili predchádzajúce licencie, čím zanedbal svoje povinnosti a ohrozil tak zdravie a životy ľudí. Exminister zdravotníctva a poslanec za KDH Ivan Uhliarik podotkol, že dva dni pred vypršaním licencie malo MZ k dispozícii všetky podklady, no výberová komisia zasadla až päť dní po skončení licencie. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská podala demisiu 3. novembra 2014. Dôvodom boli medializované informácie o nákupe drahšieho CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Zvolenská sa vzdala funkcie po tom, čo ju k tomu vyzval premiér Robert Fico. Prezident Andrej Kiska prijal demisiu ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej 6. novembra 2014 a za nového šéfa rezortu vymenoval štátneho tajomníka rezortu Viliama Čisláka.

február 2014

Vládny Smer-SD zablokoval 4. februára 2014 mimoriadnu schôdzu NR SR o predaji emisií počas prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 – 2010, keď nezahlasoval za jej program. Ani 13. februára 2014 na ďalšej mimoriadnej schôdzi NR SR neodvolali poslanci premiéra Roberta Fica z postu predsedu vlády, za Ficov pád a pád celej vlády hlasovalo 49 zo 128 prítomných zákonodarcov, 78 bolo proti a jeden sa zdržal. Mimoriadne schôdze iniciovali opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS. V novembri 2008 ministerstvo životného prostredia a americká „garážová“ spoločnosť Interblue Group podpísali zmluvu o predaji emisných kvót oxidu uhličitého typu AAU pre roky 2008 až 2012 za 5,05 eura za tonu. V roku 2008 Slovensko v zmysle tejto zmluvy predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisných limitov za približne 75 miliónov eur a ako povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, „na tomto zarobila garážová firma a slovenskí daňoví poplatníci prišli o 47 miliónov eur“. Ešte v októbri 2008 vtedajší minister životného prostredia o pripravovanom obchode so spoločnosťou Interblue Group informoval vládu SR. Na čele vlády stál Robert Fico, ktorý neurobil nič, aby obchod zastavil, aj keď to navrhoval vtedajší minister životného prostredia. Podľa Freša má slovenská strana k dispozícii od orgánov Švajčiarskej konfederácie podrobné informácie o osobách, ktoré zarobili na predaji emisných kvót. Premiér Fico viackrát spochybnil existenciu tohto zoznamu a označil ho za bluf.

marec 2014

Za odvolanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca hlasovalo 25. marca 2014 na mimoriadnej schôdzi parlamentu 50 zo 131 prítomných poslancov, minister teda zostal vo funkcii. Vysloviť nedôveru ministrovi spravodlivosti navrhli opoziční poslanci pre dovolanie, ktoré Borec podal v kauze bývalého košického komunálneho politika Františka Olejníka, odsúdeného za korupciu na päť rokov nepodmienečne. Komunálny poslanec kandidoval v koalícii, v ktorej bola aj vládna strana Smer-SD. Úplatok si podľa súdu pýtal za to, že vybaví hlasovanie v košickom mestskom zastupiteľstve o predaji lukratívnej budovy za podhodnotenú, zvýhodnenú cenu. Opozícia zdôrazňovala, že minister nevysvetlil dôvody podania dovolania a pripomínala, že v Olejníkovej kauze v žiadnom prípade nešlo zo strany Boreca o zabránenie justičnému omylu.

október 2014

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera sa konala 30. októbra 2014. Podnet na Richterovo odvolanie podpísalo 36 poslancov všetkých opozičných strán. Opozícia chcela ministra práce zosadiť z funkcie pre kauzu prideľovania eurofondov spoločnosti Star EU. Na mimoriadnu schôdzu pozvali aj slovenských europoslancov a zástupcov Európskej komisie na Slovensku. Zistenia Konzervatívneho inštitútu o extrémnej úspešnosti spoločnosti Star EU pri čerpaní eurofondov, ktorú pred niekoľkými rokmi odporúčal starostom vtedajší generálny manažér Smeru-SD Richter, vypovedajú podľa opozičných poslancov o existencii ďalšej tunelárskej schémy obludných rozmerov. Opozícii sa Richtera odvolať nepodarilo, za návrh hlasovalo 50 opozičných poslancov, 77 poslancov Smeru-SD bolo proti a hlasovania sa zdržal jeden opozičný poslanec.

november 2014

Mimoriadna schôdza NR SR o odvolaní predsedu vlády Roberta Fica sa konala cez víkend 8. a 9. novembra 2014. Historicky prvé víkendové nočné odvolávanie premiéra iniciovali poslanci za SDKÚ-DS, SaS, OĽaNO a časť nezaradených. Podľa nich Fico a strana Smer-SD dlhodobo vytvárajú organizovaný systém, ktorý vedie k podpore klientelizmu a zneužívaniu verejných zdrojov a verejnej moci. Premiér Robert Fico v rokovacej sále parlamentu počas nočného zasadnutia k jeho odvolávaniu chýbal, opozícii sa premiéra Roberta Fica odvolať nepodarilo. Za jeho odvolanie hlasovalo 53 zo 133 prítomných poslancov, proti bolo 79 zákonodarcov a jeden sa zdržal. NR SR rokovala 49 hodín.

Opozičné strany podali 9. novembra 2014 do parlamentu návrh na odvolanie predsedu NR SR Pavla Pašku v súvislosti s kauzou nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Návrh podpísalo 44 poslancov všetkých opozičných subjektov. Pozícia Pavla Pašku v NR SR ale zostala nezmenená. Mimoriadna schôdza sa skončila krátko po tom, ako sa začala, poslanci neschválili jej program. Pavol Paška však v noci z 15. na 16. novembra 2014 oznámil, že odstúpi z postu predsedu NR SR. Urobil tak vo volebnom štábe kandidáta na post primátora Košíc Richarda Rašiho. Ako dôvod Paška uviedol útoky na jeho osobu. Novým predsedom NR SR sa stal 25. novembra dovtedajší minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD) a za nového šéfa rezortu školstva prezident SR Andrej Kiska 25. novembra 2014 vymenoval Juraja Draxlera.

december 2014

Parlamentná schôdza, na ktorej sa opozícia pokúsila odvolať ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Jána Počiatka, sa konala 12. decembra 2014. Dôvodom na zvolanie schôdze bol sporný tender Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. na zabezpečenie platieb mýta palivovými kartami, v ktorom uspela firma Paywell, a. s. Opozícia považuje zákazku za predraženú a neefektívnu a odvolávanie ministra dopravy iniciovalo KDH s tým, že tender označilo za účelový a zákazku za predraženú a neefektívnu. Kritizovala aj to, že na konci vlastníckeho reťazca za úspešnou firmou Paywell, a. s. je cyperská schránková firma. Pod návrh na zvolanie schôdze sa podpísalo 46 opozičných poslancov. Opozícii sa na mimoriadnej schôdzi NR SR nepodarilo ministra odvolať. Za vyslovenie nedôvery Počiatkovi hlasovalo 46 poslancov, proti bolo 74 zákonodarcov.

február 2015

Opozičným poslancom sa 18. februára 2015 v NR SR nepodarilo odvolať ministra hospodárstva Pavla Pavlisa. Opozícia videla dva hlavné dôvody na odvolanie Pavlisa z funkcie. Prvým bol možný konflikt záujmov pre jeho pôsobenie vo firme Port Service, ktorá sa pre neúspech v privatizácii Slovenskej plavby a prístavov v roku 2002 súdi o odškodné vyše 60 miliónov eur so štátnym Fondom národného majetku SR (FNM) a druhým dôvodom bolo schválenie investičnej pomoci pre Duslo Šaľa vo výške 58 mil. eur. Za zotrvanie ministra v jeho ministerskom kresle bolo podľa predpokladu všetkých 77 prítomných poslancov za stranu Smer-SD. Po vyše osemhodinovom rokovaní hlasovalo za odvolanie ministra 50 poslancov. Návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podali zástupcovia OĽaNO, KDH, SaS a NOVA pre zjavný konflikt záujmov, pretože Pavlis ako člen dozornej rady FNM figuroval v spoločnosti, ktorá je v spore so štátom.

Prezident SR Andrej Kiska prijal abdikáciu ministra hospodárstva Pavla Pavlisa 6. mája 2015 a riadením rezortu hospodárstva poveril podpredsedu vlády a ministra financií Petra Kažimíra. Pavol Pavlis oznámil svoju rezignáciu 21. apríla 2015. Dôvodom bolo zadanie upratovacích služieb pre firmu SITIS, ktorú vedie Pavlisov rodinný príslušník. Prezident Andrej Kiska vymenoval na návrh predsedu vlády Roberta Fica 16. júna 2015 za ministra hospodárstva Vazila Hudáka, ktorý 11. júna 2015 skončil vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva financií.

apríl 2015

NR SR neodvolala 24. apríla 2015 ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, za jeho odvolanie hlasovalo 37 zo 110 prítomných poslancov. Vysloviť nedôveru ministrovi navrhli poslanci za SaS, OĽaNO, NOVA, KDH a Most-Híd. Opozícia Čislákovi vyčítala, že kauzy, ako napríklad nákup piešťanského CT prístroja či tender na stravovanie v nemocniciach zametá pod koberec, častovali ho slovami ako čistič káuz či figúrka, ktorá plní pokyny. Nezaradený poslanec Daniel Lipšic konštatoval, že minister kauzy, ktoré mal preveriť, nazýva pseudokauzami a funkcionári, ktorí po kauzách odstúpili, majú nové miesta. Poslanec Igor Matovič videl dôvod na jeho odvolanie aj v pripravovanom PPP projekte novej nemocnice, kde podľa neho minister ignoruje štúdiu Európskej komisie, ktorá hovorí o nevýhodnosti takéhoto projektu. Ivan Uhliarik (KDH) tvrdil, že si minister právom zaslúži odvolanie za to, že nepredložil konkrétne opatrenia na znižovanie nákladov na verejné obstarávania, nepredstavil aspoň snahu o zásadné riešenie zdravotníctva, reformy a riešenie zadlžovania.

október 2015

Poslanci NR SR 21. októbra 2015 neschválili po skoro osemhodinovej diskusii návrh na vyslovenie nedôvery členovi vlády, ministrovi školstva Jurajovi Draxlerovi. Za návrh hlasovalo 35 poslancov zo 110 prítomných, proti návrhu bolo 75 poslancov. Návrh skupiny poslancov na zvolanie schôdze predložili poslanec za SaS Martin Poliačik spolu s poslancom Martinom Froncom (KDH). Pod návrh sa podpísalo 33 zákonodarcov za SaS, KDH, OĽaNO a nezaradených poslancov. Draxlerovi vyčítali neschopnosť pri hľadaní riešenia na využitie budovy a areálu Ekoiuventy na Búdkovej ulici v Bratislave. Rovnako tak spôsob, ako rezort riešil 460-tisícovú kauzu, keď organizácia rezortu – Metodicko-pedagogické centrum, zaslalo peniaze na falošný účet. Poslancom sa nepáčilo ani personálne riadenie rezortu, keď Draxlerovi vyčítali nekompetentnosť vedúcich organizácií ministerstva školstva v prípade Iuventy či Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

október 2015

Minister zdravotníctva Viliam Čislák ostal naďalej vo funkcii. Poslancom opozície sa nepodarilo ho na mimoriadnej schôdzi NR SR 30. októbra 2015 odvolať. Z prítomných 112 poslancov za vyslovenie nedôvery hlasovalo 38, proti bolo 74 poslancov, nikto sa nezdržal. Návrh na Čislákov pád podpísalo 40 opozičných poslancov strán KDH, OĽaNO, SaS, Most-Híd a časť nezaradených zákonodarcov. Minister zdravotníctva podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku nevie riadiť organizácie v zdravotníctve, škandály zametá pod koberec a preto stratil dôveru opozičných poslancov. Brocka spomenul, že kradnutie sa stalo štýlom vlády Smeru, čo dokazuje prípad „tety Anky.“ Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) podpísala zmluvy v hodnote 14 miliónov eur so 77-ročnou Annou Sučkovou, ktorá je tetou dnes už bývalého šéfa VšZP Marcela Foraia. Išlo o 69 zmlúv uzavretých so siedmimi spoločnosťami, v ktorých je Sučková buď konateľom, spoločníkom alebo oboje. Podpredseda KDH zdôraznil, že Čislák síce Foraia po prevalení kauzy odvolal, namiesto neho však vymenoval za šéfa VšZP Miroslava Vaďuru, ktorý predtým pôsobil ako finančný riaditeľ VšZP. Predseda OĽaNO Igor Matovič pripomenul, že Slovensko v pomere k hrubému domácemu produktu dáva do zdravotníctva veľa peňazí, tie sa však systematicky rozkrádajú.

december 2015

Minister životného prostredia Peter Žiga zostáva vo funkcii. Žigov pád podporilo 37 zo 107 prítomných poslancov. Mimoriadnu 59. schôdzu Národnej rady SR k odvolávaniu ministra životného prostredia Petra Žigu zvolal predseda NR SR Peter Pellegrini na piatok 11. decembra, návrh na vyslovenie nedôvery Žigovi iniciovali poslanci opozičného hnutia OĽaNO a podpísali ho i poslanci za KDH, Most-Híd a viacerí nezaradení zákonodarcovia. Opozícii sa nepáčili súčasné predražené náklady na prevádzku kompy na trase Vojka – Kyselica. Na jej prevádzku podpísala Vodohospodárska výstavba zmluvu s firmou Ponton City a.s., ktorej vlastnícke korene smerujú k spoločnosti s rovnakou adresou, akú mala garážová firma Interblue, spájaná s kauzou emisií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaÁrpád ÉrsekBéla BugárDaniel LipšicDobroslav TrnkaIgor MatovičIvan UhliarikJúlius BrockaĽuboš BlahaMartin PoliačikMichal KováčPavol FrešoPavol PaškaPavol PavlisPavol ZajacPeter PellegriniPeter ŽigaRobert FicoViliam ČislákZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR