Žilina po sympatickom výkone prehrala s Chelsea 1:2

FC Chelsea - MŠK Žilina 2:1
MŠK Žilina prehrala na Stamford Bridge so slávnym anglickým mužstvom FC Chelsea. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. november (WEBNOVINY) – Futbalisti úradujúceho slovenského šampióna MŠK Žilina prehrali v utorňajšom stretnutí predposledného 5. kola v základnej F-skupine Ligy majstrov 2010/2011 na trávniku anglického veľkoklubu FC Chelsea najtesnejším rozdielom 1:2, hoci po prvom polčase viedli 1:0.

Tím spod Dubňa definitívne prišiel o možnosť pokračovať na jar v európskych pohároch, hoci tento variant bol už aj pred súbojom na Stamford Bridge len v rovine utópie. Žilinčania, ktorí predviedli na trávniku Chelsea veľmi sympatický a bojovný výkon, už s určitosťou skončia v tabuľke „efka“ na poslednom 4. mieste. Hráči MŠK strelili svoj druhý gól v skupine LM a opäť do siete FC Chelsea.

Na radosť viac ako tisícky priaznivcov „žlto-zelených“ otvoril skóre v 19. min beninský legionár v službách MŠK Babatounde Bello po narážačke s kapitánom Róbertom Ježom. Krátko po zmene strán vyrovnal aktívny Daniel Sturridge a konečný výsledok stanovil v 86. min Florent Malouda.

Zverenci trénera Pavla Hapala uzavrú svoje premiérové účinkovanie v hlavnej fáze európskeho pohára číslo jeden v stredu 8. decembra, keď na vlastnej pôde privítajú ruského vicemajstra Spartak Moskva. Ten v piatom kole prekvapujúco prehral doma v Lužnikách s francúzskym Olympique Marseille hladko 0:3 a pripravil sa o možnosť postupu do osemfinále LM, kam sa kvalifikovali Marseillčania. Spartak bude na jar budúceho roka účinkovať v šestnásťfinále Európskej ligy UEFA 2010/2011, na definitívu potreboval akúkoľvek bodovú stratu Žiliny v Londýne.

Liga majstrov 2010/2011 – F-skupina – 5. kolo – výsledok:

FC Chelsea (Angl.) – MŠK Žilina (SR) 2:1 (0:1)

Góly: 51. D. Sturridge, 86. F. Malouda – 19. Bello, ŽK: 80. Ramires (Chelsea), rozhodovali: Schörgenhofer – Hoxha, Strudl – Brugger, Drachta (všetci Rak.), 40 266 divákov

Chelsea: Turnbull – Paulo Ferreira, Bruma, Ivanovič, Van Aanholt – Ramires, McEachran (90.+ Mellis), F. Malouda – Kakuta (46. S. Kalou), Drogba, D. Sturridge (74. Anelka)

Žilina: Dúbravka – S. Angelovič, Piaček, Pečalka, Gergel – Ľ. Guldan – T. Majtán (85. P. Poliaček), Bello, Jež, Vladavič (90. Rilke) – T. Oravec (65. Ceesay)

Domáci v úvode zatlačili slovenského majstra pred jeho šestnástku. Žilinčania sa prvýkrát osmelili v 5. min, Majtánov center však bez problémov chytil Turnbull. V 11. min strieľal spoza šestnástky nebezpečne Bello, jeho pokus však stihli domáci obrancovia zblokovať. Chelsea sa snažila kontrovať, no v úvodnej pätnásťminútovke bola v ofenzíve prakticky neškodná. Naopak, na druhej strane Pečalka v 15. min vysunul Oravca, ktorému však chýbal polkrok a na loptu napokon v sľubnej pozíciii nedosiahol. V 18. min skúšal z pravej strany technicky ohroziť Dúbravku rýchlonohý Ramires, ale netrafil priestor troch žrdí. Viac ako tisíc hosťujúcich fanúšikov vybuchlo radosťou v 19. min – Bello si na hranici pokutového územia narazil loptu s kapitánom Ježom a šikovne špicom namieril k ľavej žrdi – 0:1. Tento moment zaskočil nielen hráčov londýnskeho veľkoklubu, ale aj ich fanúšikov, ktorých v ďalších minútach hostia jednoznačne prekričali a tribúnami Stamford Bridge sa niesli slovenské pokriky „Žilinskí šošoni“ či „Kde máte fanúšikov“.

V 26. min sa dostal v hosťujúcej šestnástke k lopte Sturridge, snažil sa vystreliť z otočky, ale výborne zasiahol vkĺzačkou Piaček. O dve minúty neskôr pekne potiahol akciu Sturridge, jeho prudká strela šla len tesne vedľa ľavej žrde. V 30. min nebojácne prenikol medzi dvoch domácich bekov Majtán a vyznamenať sa musel Turnbull. Na opačnej strane opäť pálil Sturridge a zahanbiť sa nenechal ani Dúbravka, ktorý loptu efektne boxoval. Následne sa v 36. min dostal k hlavičke Malouda, no mieril len slabo do stredu bránky, o dve minúty na to ten istý hráč strieľal iba nad. Obrovskú šancu na vyrovnanie mali „The Blues“ v 40. min, keď sa najskôr nedostal k nožničkám Drogba a potom v dobrej pozícii prekopol Sturridge. V 42. min zahučalo domáce obecenstvo pri Maloudovom pokuse, ktorý tečoval Piaček tesne vedľa pravej žrde.

MŠK Žilina hrá na Stamford Bridge proti slávnemu anglickému mužstvu FC Chelsea. Foto: SITA/AP

MŠK Žilina prehrala na Stamford Bridge so slávnym anglickým mužstvom FC Chelsea 2:1. Foto: SITA/AP

Favorizovaná Chelsea si hneď na začiatku druhého polčasu vytvorila značný tlak a napokon z neho rezultoval aj vyrovnávajúci gól. V 51. min prešiel Kalouov center z ľavej strany celým hosťujúcim pokutovým územím a na zadnej žrdi osamotený Sturridge už nemal problém poslať loptu za Dúbravkov chrbát – 1:1. O tri minúty na to už mohli ísť Londýnčania do vedenia, Drogba si však zle spracoval center Sturridgea a Dúbravka loptu pokryl. Žilina sa snažila zakontrovať prostredníctvom Vladaviča, na jeho prihrávku však bol Jež prikrátky. Domáci stupňovali tempo hry, v 56. min nebezpečne pálil Ramires. V 61. min si postavil loptu na priamy kop Drogba, ktorého strelu Dúbravka len s námahou vytlačil na ľavú žrď. Po niekoľkých nevýrazných minútach sa v 69. min dostával do dobrej príležitosti Malouda, ale v poslednej chvíli zachránil Pečalka.

Gólom v hosťujúcej sieti sa neskončila ani aktivita Drogbu a Sturridgea o pár desiatok sekúnd na to. Ľavá žrď svätyne MŠK zvonila opäť v 71. min po delovke z ľavačky Van Aanholta z viac ako 25 metrov. V 75. min sa po peknej kombinácii dostal za chrbát žilinskej obrany Drogba, no zakončenie nezvládol. Ďalšiu veľkú možnosť mal v 83. min Malouda, strieľal však len do bočnej siete. Ten istý hráč však už bol v 86. min predsa len úspešný, keď do slovenskej siete dorazil loptu po centri Anelku a vyhratom hlavičkovom súboji Drogbu – 2:1. V závere si už skúsený anglický majster triumf postrážil a teší sa z definitívy prvej priečky v tabuľke F-skupiny.

Pavel Hapal (tréner MŠK Žilina): „Som sklamaný. Hráči bojovali celých 90 minút, snažili sa o dobrý výsledok. Boli sme blízko k veľkému úspechu, na ktorý by sme potrebovali aj veľkú dávku šťastia, ktoré sa od nás v závere odklonilo. Zatiaľ si teda naďalej pijeme v Lige majstrov ten horký kalich. Sklamanie je naozaj veľké, pretože zremizovať na Chelsea by bol skvelý výsledok. Chceli sme sa oklepať z debaklu s Marseille a dnes predviesť niečo extra. Myslím si, že sa nám to aj darilo, ale Chelsea má veľkú kvalitu, ktorú v závere potvrdila. Mám dobrý pocit z toho, že sme potrápili tento tím. Keď minúty ubiehali v druhom polčase, domácim určite nebolo ľahko, čo ma teší.“

Carlo Ancelotti (tréner FC Chelsea): „Dosiahli sme svoj cieľ – vyhrali sme skupinu. V druhom polčase reagovali moji zverenci na vývoj stretnutia veľmi dobre. Som rád, že sme zvíťazili.“

Tomáš Oravec (útočník MŠK Žilina): „Škoda, že sme nezískali aspoň bod, lebo dnes sme predviedli náš najlepší výkon v skupinovej fáze Ligy majstrov. Naozaj sa nemáme za čo hanbiť. Na Stamford Bridge sa len tak ľahko nevyhráva.“

Roman Gergel (stredopoliar MŠK Žilina): „Siahali sme na cenný výsledok a všetkých nás mrzí, že to napokon nevyšlo. Žiaľ, nevyšiel nám vstup do druhého polčasu. V závere stretnutia sa tlak Chelsea stupňoval a my sme ho, žiaľ, neustáli.“

Kapitán futbalistov MŠK Žilina Róbert Jež pred utorňajším duelom v Lige majstrov na pôde vysoko favorizovaného FC Chelsea avizoval, že slovenský šampión musí tento duel doslova „odjazdiť“, lebo len tak má šancu na dobrý výsledok. „Žlto-zeleným“ sa napokon jeho slová podarilo naplniť a po bojovnom a oduševnenom výkone im len tesne unikol cenný bod za remízu. Londýnčania gólom z 86. min vyhrali 2:1 a definitívne si zaistili 1. miesto v tabuľke F-skupiny LM. Naopak, Žilina už bude určite posledná.

„Nezostávalo nám nič iné, len odjazdiť tento zápas. Som rád, že sa nám to podarilo. Myslím si, že najmä prvý polčas sme odohrali veľmi slušne a išli sme do vedenia. Žiaľ, v druhom dejstve sme už nedokázali odolať stupňujúcemu sa tlaku domácich. Veľmi nás mrzí, že rozhodujúci gól sme inkasovali štyri minúty pred koncom. Ak by sme niekomu pred zápasom povedali, že tu budeme do konca duelu siahať na bod, asi by sa nám všetci po súboji s Marseille vysmiali,“ povedal po stretnutí v mixzóne priamo na trávniku Stamford Bridge 29-ročný dlhoročný líder MŠK Róbert Jež, ktorý si počas duelu dovolil aj niekoľko individuálnych kúskov: „Celému mužstvu sa nám hralo veľmi dobre. Nechceli sme tu niečo vymýšľať, občas nám však vyšli aj nejaké technické kúsky.“

Žilinčania si v utorok pripomenuli úspešný duel spred dvoch rokov v skupinovej fáze Pohára UEFA 2008/2009, keď šokujúco triumfovali nad birminghamskou Aston Villou na jej pôde 2:1. „Keď domáci zahadzovali šance a boli tam aj nejaké žrde, veril som, že by sme mohli udržať remízu a dosiahnuť niečo podobné. Žiaľ, nevyšlo to. Naši fanúšikovia však boli skvelí a chcel by som sa im touto cestou poďakovať. Verím, že ich toľko príde aj na domáci ligový zápas s Trnavou,“ povedal Róbert Jež a na otázku agentúry SITA, ako hosťom „sedel“ defenzívny štýl hry, dodal: „Ukázali sme, že futbal hrať vieme. Hrali sme zozadu, Chelsea je však natoľko kvalitná, že si aj napriek tomu vypracovala šance. Myslím si však, že to bolo dobré rozhodnutie trénera nastúpiť s takouto taktikou.“

1. FC Chelsea 5 5 0 0 14:3 15 – istota účasti v osemfinále LM 2010/2011

2. Olympique Marseille 5 3 0 2 11:3 9 – istota účasti v osemfinále LM 2010/2011

3. Spartak Moskva 5 2 0 3 5:9 6 – istota účasti v šestnásťfinále EL UEFA 2010/2011

4. MŠK ŽILINA 5 0 0 5 2:17 0

Zaujímavosti a fakty po zápase

* Futbalisti MŠK Žilina skončia po prehre s FC Chelsea 1:2 s určitosťou na poslednom 4. mieste, zverenci trénera Pavla Hapala definitívne nebudú na jar pokračovať v európskych pohároch.

* Hráči FC Chelsea pokračujú v F-skupine v stopercentnej bilancii, na konte majú 15 bodov z piatich duelov a už im neujde 1. miesto a tým aj výhodnejšie postavenie pri žrebe osemfinále LM.

* Okrem Chelsea má istotu osemfinále LM 2010/2011 aj Olympique Marseille, ktoré v utorok vyhralo v Moskve nad Spartakom 3:0

* Chelsea nastúpila proti Žiline na v poradí štvrtý vzájomný duel a zatiaľ má stopercentnú bilanciu so skóre 11:2.

* Chelsea prehrala len v jednom zo svojich ostatných 25 domácich stretnutí v Lige šampiónov.

* Chelsea vyhrala aj svoj piaty duel v rade pred vlastnými fanúšikmi v LM a vytvorila klubový rekord v tomto smere.

* Žilina inkasovala v doterajšom priebehu LM už 17 gólov a je len dva od vyrovnania negatívneho rekordu v počte inkasovaných gólov v šiestich dueloch hlavnej fázy. Ten aktuálne držia spoločne Dinamo Kyjev, Ferencváros Budapešť a DVSC Debrecín (19 gólov).

* Chelsea odohrala svoj jubilejný stý zápas v európskych pohárových súťažiach.

* Žilina zatiaľ skórovala v F-skupine Ligy majstrov len proti Chelsea – doma sa presadil Tomáš Oravec, na Stamford Bridge skóroval Babatounde Bello.

* Priemerný vek základnej jedenástky FC Chelsea bol 24 rokov a 164 dní. Priemer znižovali najmä 17-ročný McEachran, o dva roky starší Jeffrey Bruma, 20-ročný Van Aanholt a 19-ročný Kakuta.

Prvé ohlasy médií po utorkovom zápase F-skupiny futbalovej Ligy majstrov FC Chelsea – MŠK Žilina (2:1):

BBC: “Mladíci pomohli udržať svojmu tímu prvé miesto v tabuľke F-skupiny, ale proti Žiline museli otáčať z nepriaznivého stavu. Tento výsledok je zrkadlom súčasného stavu v mužstve Chelsea.”

Mirror: “Juniorka Chelsea dokázala udržať pre svoj tím vedúcu priečku v skupine, no Žilina spôsobila Carlovi Ancelottimu poriadny hlavybôľ.”

The Sun: “Gólová šou v podaní Florenta Maloudu ušetrila Carla Ancelottiho od toho, aby sa na konci zápasu na Stamford Bridge musel červenať.”

The Telegraph: “Daniel Sturridge a Florent Malouda otočili v prospech Chelsea zápas proti obetným baránkom skupiny. Stroj Chelsea ešte zďaleka nepracuje na plné obrátky, ale vďaka aj za toto víťazstvo.”

AP (USA): “Víťazstvo Chelsea 2:1 znamenajúce poistenie prvého miesta v skupine. Góly Sturridgea a Maloudu v druhom polčase priviedli Chelsea k trom bodom, ale dovtedy si jej hráči užili veľa strachu pred podceňovaným súperom.”