Žilina porazila Nitru, Šebo pomohol Slovanu k výhre

26. kolo futbalovej Corgoň ligy
Filip Šebo (uprostred) zo Slovana a strieľa gól v zápase 26. kola futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - FK Dukla Banská Bystrica. Bratislava, 16. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 26. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2010/2011:

Výsledky:

MFK Dubnica – FC Spartak Trnava 1:0 (1:0)

MFK Košice – MFK Ružomberok 0:2 (0:0)

MŠK Žilina – FC Nitra 2:0 (2:0)

FC ViOn Zlaté Moravce – 1. FC Tatran Prešov 2:3 (1:0)

ŠK Slovan Bratislava – FK Dukla Banská Bystrica 3:1 (1:1)

OBRAZOM: 26. kolo futbalovej Corgoň ligy

Sprava: Filip Šebo zo Slovana a Marek Hlinka z Banskej Bystrice v súboji o loptu v zápase 26. kola futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - FK Dukla Banská Bystrica. Bratislava, 16. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Zľava: Erik Grendel zo Slovana a Marek Hlinka z Banskej Bystrice v súboji o loptu v zápase 26. kola futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - FK Dukla Banská Bystrica. Bratislava, 16. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Filip Šebo zo Slovana sa teší z gólu v zápase 26. kola futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - FK Dukla Banská Bystrica. Bratislava, 16. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Gól: 7. M. Kuzma, ŽK: 28. J. Vavrík, 90.+ Bruško – 60. M. Kaščák, 67. Bicák, rozhodovali: Vlk – Somoláni, Vorel, 2460 divákov

Dubnica: P. Kováč – M. Ižvolt, Božoň, Trousil, Beňo – Šulek – J. Vavrík (46. Augustíni), Bruško, J. Zápotoka (46. Porázik) – Polách (87. Grabež) – M. Kuzma

Trnava: Raška – J. Čarnota (81. Ciprys), P. Čarnota, Diallo, Machovec (20. Ľ. Hanzel) – M. Kaščák – R. Procházka, Koro Kone, Bicák – Ľ. Bernáth (76. J. Petráš), Wellington

Dubnica musela pre záchranu vyvinúť veľké úsilie, ktoré by viedlo k víťazstvu. Zámerom Považanov zodpovedala situácia zo 7. min, keď sa Marek Kuzma dokonale zorientoval medzi obrancami hostí a poradil si aj s pohybom brankára Rašku – 1:0.

O dve minúty mohol úspešný strelec zvýšiť na 2:0, proti bol obranca hostí Machovec. Domáci futbalisti pokračovali v sústredenom tlaku, ale často chybovali zbrklými rozohrávkami.

Hostia sa na trávniku Dubnice postupne udomácnili a v ich réžii bola väčšia časť prvého dejstva. Na vyrovnanie mali príležitosti Wellington, Bernáth a v závere opäť Wellington, ktorého odzbrojil brankár Pavol Kováč. Skvelý zákrok predviedol aj obranca Beňo proti Korovi Konemu.

Domáci hráči začali aj druhú polovicu stretnutia veľmi dobre. Striedajúci Porázik sa ocitol v troch vyložených príležitostach, nedokázal však zvýšiť. V 52. min po rohu nastrelil Božoň brvno trnavskej bránky. O štyri minúty neskôr bol po súboji s Wellingtonom ošetrovaný gólman MFK Kováč, našťastie sa plnohodnotne vrátil do hry a výrazne pomohol Dubnici vybojovať vytúžené víťazstvo.

Zmeniť konečné skóre sa najviac usiloval útočník Spartaka Wellington a práve po jeho pokusoch prezentoval Kováč svoje kvality.

V 74. min zachraňoval po strele Bernátha stredný obranca domáceho mužstva Božoň, v prípade svojho vlastného odchovanca mala Dubnica napriek jeho mladému veku v strede obrany spoľahlivého hráča. Domáci futbalisti napokon dosiahli nad Trnavou cenné víťazstvo v boji o záchranu v Corgoň lige.

Peter Gergely (tréner Dubnice): „Potrebovali sme dnes zvíťaziť, dlho sme na to čakali. S výsledkom som spokojný. Prvých desať minút sme odohrali veľmi dobre, dostali sme sa do vedenia. Potom sa aj vďaka naším nepresnostiam súper chytil a mali sme čo robiť, aby sme udržali jednogólový náskok. Po prestriedaní sme sa v druhej polovici zlepšili. Zápas sme mohli za pár minút rozhodnúť, čo sa nestalo a o víťazstvo sme sa museli strachovať až do konca duelu.“

Peter Zelenský (tréner Trnavy): „Dubnica hráva doma dobre. Bojuje o záchranu a my sme do zápasu vstúpili zle. Domáci potrestali našu chybu gólom a hoci sme potom boli aktívni smerom dopredu, nič sme zo šancí nevyťažili. V druhej polovici nebol náš výkon taký kvalitný, domáci nám pohrozili zo štandardiek, ale aj my sme mohli skórovať. Bol to zápas o našich šanciach, ale bez gólu sa bodovať nedá.“

Góly: 56. Blažič, 90.+ Hoferica, ŽK: 60. Juhar – 37. Blažič, 73. Gallo, rozhodovali: Matúš – Mókoš, Martiš, 750 divákov

Košice: Tofiloski – Kolbas, T. Dobias, R. Cicman, Čonka – Šinglár, U. Matič – Viazanko (80. T. Kubík), Karaš (51. Diaby), Juhar – D. Škutka (85. R. Ujčík)

Ružomberok: L. Hrdlička – P. Maslo, J. Maslo, Sivčevič, Gallo – Greššák (84. Radič) – Ďubek (76. Igor Kotora), Hoferica, Blažič (81. Jurč), J. Chovanec – Jakšič

V prvom polčase sa hral iba slabý futbal. Vážnejšiu situáciu na trávniku videli diváci v 32. min, keď Ďubek vysunul Hofericu, no Tofiloski sa včas hodil pod jeho nohy.

Na druhej strane sa do dobrej situácie dostával Viazanko, ale namiesto strely ešte prihrával, čo Hrdlička vystihol. Počas celého prvého polčasu ani jedno z mužstiev netrafilo priestor bránky.

Hneď po zmene strán Juharovu peknú strelu z 22 metrov Hrdlička vyrazil na roh. V 56. min prišiel blesk z čistého neba. Blažič z hranice šestnástky vystrelil pomerne slabú strelu, ktorá na prekvapenie všetkých skončila v sieti – 0:1. O dve minúty neskôr Tofiloski kryl Ďubekov pokus.

Na druhej strane Hrdlička nemal veľa prace so Škutkovým zakončením. Ružomberčania, ktorí sa spoliehali na rýchle protiútoky, si v 71. min vypracovali ešte jednu šancu, no Ďubek prestrelil. V zúfalom nápore už Košičania nevyužili ani jednu príležitosť na strelenie gólu. Naopak v nadstavenom čase domáci gólman Tofiloski za šestnástkou netrafil loptu a Hoferica poľahky skóroval do prázdnej bránky – 0:2.

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): „Ťažko sa mi hovorí po takomto výkone a góloch, ktoré sme dostali. Vedeli sme, čo bude hrať Ružomberok, súper nás ničím neprekvapil. Ak však hráme proti takému organizovanému mužstvu, presadiť sa do vyložených šanci je veľmi ťažké. Ružomberok vyhral zaslúžene.

Ladislav Jurkemik (tréner Ružomberka): „Keď som videl Košice hrať v Nitre, neveril som, že by sme boli schopní uhrať takýto výsledok. Domácich sme nepustili do žiadnej šance a predovšetkým za výkon v druhom polčase sme si víťazstvo zaslúžili. Hráči hrali disciplinovane a organizovane nad svoje možnosti. Sú to pre nás veľmi dôležité body a teší ma toto víťazstvo.“

Góly: 18. T. Majtán, 25. Gergel, ŽK: 80. Mabouka – 45.+ L. Zelenický, rozhodovali: Olšiak (38. Prešinský) – Balko, D. Hrčka, 2518 divákov

Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček, Zd. Štrba, Patrik Mráz – Ľ. Guldan (86. Patrik Šimko) – Pich, Zošák (26. Škvarka), Gergel – M. Ceesay, T. Majtán (66. Fótyik)

Nitra: L. Hroššo – L. Zelenický (55. Sailer), Martin Tóth, Harbuľák, Áč – Šimončič, Kaspřák – R. Sloboda (48. Glenda), V. Schulmeister (77. Ivančík), Ľ. Kolár – Matúš Mikuš

Od úvodného výkopu začali Žilinčania s ofenzívnou taktikou, zásluhou aktívneho pohybu a prihrávok po zemi sa im darilo dostávať sa pred nitriansku bránku. Už počas prvej štvrťhodiny si vypracovali niekoľko gólových šancí a viacero štandardných situácií. V 3. min Mráz vyskúšal z priameho kopu z 20 metrov Hrošša. O dve minúty nato Majtán zblízka prekonal nitrianskeho brankára, ale keďže bol v postavení mimo hry, gól neplatil. Ďalšiu peknú akciu pripravili domáci v 11. min.

Po pravej strane potiahol Majtán, po jeho centri hlavičkoval Mráz, ale len do rúk brankára hostí. V 13. min bola lopta po rohovom kope opäť v sieti, ale ani tentokrát gól neplatil.

Do vedenia išli domáci v 18. min. Ceesay vysunul na pravej strane Picha, ten odcentroval a aktívny Tomáš Majtán hlavou otvoril skóre – 1:0.

V 25. min už bolo 2:0, tentoraz kopal priamy kop Gergel a približne z 20 metrvov nádhernou strelou trafil do ľavého horného rohu Hroššovej bránky. V 28. min zblízka strieľal Ceesay, ale len pozdĺž bránkovej čiary. V 35. min musel byť ošetrený hlavný rozhodca Olšiak, pravdepodobne po kŕči.

V hre sa pokračovalo o štyri minúty neskôr, keď na jeho miesto nastúpil náhradný rozhodca Prešinský. Hostia prvýkrát vážne pohrozili v nadstavenom čase, keď nebezpečne vystrelil po rohovom kope spoza veľkého vápna Kaspřák, ale brankár Krnáč loptu vyboxoval späť do ihriska.

Po zmene strán začali Nitrania ofenzívnejšie, ale nepodarilo sa im vypracovať si čistú gólovú šancu. Postupne sa do tempa dostali aj domáci. V 63. min po štandardnej situácii mohol skórovať Pich, ale v tlačenici sa mu nepodarilo prekonať brankára hostí.

Počas záverečných dvadsiatich minút sa väčšinou hralo medzi šestnástkami, Žilinčania sa snažili kontrolovať hru. V 76. min sa po Fótyikovej prihrávke dostal pred brankára Hrošša útočník domácich Ceesay, ale kapitán hostí vyrazil jeho strelu nad bránku. Päť minút pred koncom poslal Škvarka nebezpečnú strelu, ale jeden z hráčov Nitry ju zblokoval. V poslednej minúte ešte unikol hosťom Ceesay, ale napálil len do bočnej siete.

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Vyhrali sme zaslúžene. Od prvej do poslednej minúty sme išli za svojím cieľom. V prvom polčase hráči hrali podľa mojich predstáv. Chcem, aby si tento výkon zapamätali. Gólový rozdiel mohol byť aj vyšší, ale sme spokojní s tromi bodmi.“

Cyril Stachura (tréner Nitry): „Proti mužstvu ako je Žilina nemôžeme urobiť v prvej polhodine toľko nevynútených chýb. Súpera sme tým posadili na koňa. Potom sme síce zdvihli hlavy, ale Žilina hrala to, čo potrebovala a zaslúžene zvíťazila.“

Gól: 26. M. Hruška, 88. Brčák – 56. Pavol Majerník (vlastný), 65. P. Katona, 70. Ľ. Meszároš, ŽK: 19. P. Petráš, 73. Pavelka, 77. Tomášek – 61. Farbák, 79. Krajník, ČK: 63. Pavlenda (Zlaté Moravce) za hru rukou, rozhodovali: Valášek – Chládek, Jankovič, 1496 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník, Chren – Orávik (64. Brčák), M. Babic, Žilák (77. Tomášek), M. Hruška – A. Candrák, Pavelka

Prešov: B. Peškovič – P. Petráš, Farbák, Čep, Josl – Krajník – Papaj (46. Žůrek), M. Baran (46. M. Vyskočil), Macko, Vršajevič (64. P. Katona) – Ľ. Meszároš

Domáci vstúpili do stretnutia aktívne a hneď v úvode si vypracovali sľubné príležitosti. V 4. min Candrákovu strelu Peškovič vytlačil na rohový kop, ten rozohral Orávik a následnú prudkú hlavičku Pavla Majerníka gólman hostí kryl na bránkovej čiare. V 6. min Pavelka napriahol spoza šestnástky, jeho strelu do šibenice Peškovič vyškriabal na roh. Hostia sa osmelili v 10. min, Vršajevičovu strelu do stredu bránky Kuciak kryl.

V 22. min odohrala peknú akciu trojica Hruška – Pavelka – Orávik, posledne menovaný trafil iba nohy Peškoviča.

Zaslúženého gólu sa domáci dočkali v 26. min, keď Babicov center do šestnástky Pavelka sklepol a Hruška pohotovo skóroval – 1:0.

Hráči FC ViOn stupňovali tlak. Chren posadil loptu na Pavelkovu hlavu, Peškovič sa však nenechal prekvapiť. V 36. min Babicovu strelu z priameho voľného kopu Peškovič len s námahou vyrazil.

Do druhého polčasu tréner Tatrana Ladislav Pecko posilnil ofenzívu dvojitým striedaním a začali sa diať málo vídané veci. V 50. min mal na kopačke vyrovnanie Žůrek, ktorý sa rútil sám na Kuciaka, ale ten v poslednej chvíli vytiahol čarovný zákrok.

V 56. min hostia vyrobili závar v pokutovom území. Kuciak najskôr zachránil, následnú strelu Vyskočila na bránkovej čiare vykopával Janečka, aby vzápätí dezorientovaný Pavol Majerník poslal loptu do vlastnej bránky – 1:1. V 63. min sa po prísnej červenej karte porúčal z ihriska Pavlenda. Hostia presilovku dokonale využili. Už v 65. min striedajúci Katona, ktorý bol na ihrisku vari 15 sekúnd svoj prvý kontakt s loptou premenil na gól.

V 70. min prišla ďalšia smrtiaca kontra hostí, keď Macko predĺžil loptu Meszárošovi, ktorý s prehľadom zvyšoval na 3:1 pre Tatran. V 84. min sa šikovne uvoľnil Žůrek, Kuciak si však s jeho strelou poradil. Z priotiútoku sa na druhej strane ocitol Babic, ale zo šiestich metrov mieril nad. V hektickom závere v 88. min Candrák prenikol do pokutového územia, posunul na striedajúceho Brčáka, ktorý znížil na 2:3. V stretnutí dvoch diametrálne odlišných polčasov napokon získali veľmi cenné tri body hostia z Prešova.

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Chceli sme vyhrať. V prvom polčase sme boli lepší, dali sme gól a mohli sme aj viac. V druhom polčase sme si dali nešťastne vlastný gól. Potom prišlo prísne vylúčenie Pavlendu, aby sme vzápätí opäť inkasovali. V závere sme hrali vabank, ale dnes sa k nám šťastena otočila chrbtom.“

Ladislav Pecko (tréner Tatranu Prešov): „Odohrali sme dva rozdielne polčasy. V prvom dejstve bol súper lepší, ale nás podržal brankár Peškovič. Do druhého polčasu sme vybehli, pretože sme nemali čo stratiť. Dali sme tri góly a získali sme veľmi cenné tri body.“

Góly: 42. a 82. Šebo, 68. Guédé – 30. Johancsik, ŽK: 23. Prekop, 45. Uškovič, 61. T. Hučko, 71. Adamik (všetci B. Bystrica), rozhodovali: Vnuk – R. Sluk, Ádám, 2310 divákov

Slovan: Putnocký – Bagayoko (75. Pauschek), Dobrotka, Dosoudil, T. Hrdlička – Božič (55. Szarka) – Milinkovič, Guédé, Grendel (84. F. Kiss), I. Žofčák – Šebo

Banská Bystrica: Pindroch – Poljovka, Adámik, Marek Hlinka, Savič (46. M. Turňa) – Prekop (83. Kupčík) – M. Pančík, Pleva, T. Hučko – Uškovič, Johancsik (71. Považanec)

Už v 4. min stopér hostí Adámik odkopol loptu na rohový kop pred dvojicou nabiehajúcich slovanistov. V 16. min hosťujúci brankár Pindroch nohou vyrazil strelu Šeba iba pred seba a keď si rovnakým spôsobom poradil aj s ďalším pokusom domácich, loptu do bezpečia odkopol hosťujúci Uškovič.

Strelu útočníka Dukly Johancsika zastavil v pokutovom území pozorný Dobrotka. Po polhodine hry sa hostia prekvapujúco radovali z úvodného gólu, keď Johancsik hlavou otvoril skóre po ukážkovej krídelnej akcii – 0:1. Putnocký vtedy už nemal šancu úspešne zasiahnuť. Odpoveďou domácich bola pohotová strela Grendela z 18 metrov, ktorá tesne minula bránku Banskej Bystrice. V 35. min hosťujúci brankár Pindroch iba so šťastím zmaril šancu útočiaceho Šeba na hranici pokutového územia.

O štyri minúty neskôr Šebov dravý prienik skončil tesne vedľa bránky hostí zo stredného Slovenska. Bol to práve neúnavný Šebo, ktorý sa nevzdal. Hoci v 42. min mu brankár Dukly prvú akciu nohou zmaril, kanonier Slovana využil zaváhanie stredu banskobystrickej obrany a vyrovnal na 1:1.

Po zmene strán v 52. min Milinkovič ušiel po krídle a v pokutovom území našiel Šeba, ale brankár Banskej Bystrice včas zasiahol.

Strážcovi hosťujúcej svätyne sa to isté podarilo aj o štvrťhodinu neskôr, keď bol úspešný v súboji s domácim Szarkom.

O minútu nato však už také šťastie nemal, lebo krížna strela Guédého skončila v 68. min v sieti hostí – 2:1. V 71. min Grendel hlavou minul bránku Dukly.

Na druhej strane strelu Prekopa nik z hosťujúcich hráčov pred bránkou Slovana nedosiahol. Skóre zápasu uzavrel v 82. min aktívny Šebo, ktorý svojím druhým gólom korunoval výborný výkon v tomto súboji. Kanonier belasých mohol v úplnom závere dosiahnuť aj hetrik, ale mladý Pindroch v bránke bol proti – v 86. min mu zneškodnil čistú šancu. Gólman Dukly Banská Bystrica sa vyznamenal aj o minútu neskôr, keď pohotovým zákrokom vyrazil mimo svojej bránky tvrdú strelu Milinkoviča z 30 metrov.

Karel Jarolím (tréner Slovana): „Bohužiaľ, stretnutie sa pre nás začalo veľmi zle, pretože sme inkasovali gól. Súper sa prvýkrát dostal pred našu bránku a hneď bol z toho gól. Nepokryli sme dobre súperovho útočníka, ešte šťastie, že sme pred koncom prvého polčasu vyrovnali.

Stretnutie sme začali s jedným útočníkom, ktorý mal byť doplňovaný Guédém a Grendelom. Niekedy sa nám tento zámer podarilo naplniť, niekedy nie. Bolo dobre, že Guédé zobral zodpovednosť na seba a dal druhý gól. Tretí sme pridali až v závere stretnutia. Keďže máme Šeba, tak vyhrávame. Je to bojovný hráč a gólovým inštinktom.“

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): „Mne nezostáva nič iné, len Slovanu zagratulovať k tomuto víťazstvu. Počas celého stretnutia sme sa snažili domácim situáciu sťažiť, hoci sme na stretnutie nastúpili v pozmenenej zostave. Veľmi rýchlo sme išli do vedenia, lenže ešte v prvom polčase Slovan vyrovnal.

Jeho vyrovnávajúci gól bol zlomovým momentom tohto zápasu, pretože v druhom polčase sme už nedokázali odolávať náporu domácich. Dôvodom našej slabšej hry bola nižšia hráčska kvalita našich futbalistov a vyššie herné majstrovstvo Slovana. Preto zaslúžene zvíťazil.“

Viac k osobe Juraj JarábekKarel JarolímLadislav PeckoMarek KuzmaPatrik MrázPavel HapalŠtefan Tarkovič