Žilina rozdrvila Nitru, v Skalici skóroval len Pálffy

Hokej
Hráč HC Košice Ján Tabaček (vpravo) a hráč Dukly Trenčín Roman Tvrdoň počas 27. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - HC Košice. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 26. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy 2011/2012:

Dukla Trenčín – HC Košice 2:3 (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0, 0:1) po samostatných nájazdoch

Góly: 9. Fabuš (Melichárek, Sojčík), 34. Tybor (Fabuš, Tvrdoň) – 36. Mlynarovič (S. Gron, Michel Miklík), 54. Marcel Haščák (J. Tabaček, Homer), rozhodujúci samostatný nájazd: Michel Miklík

Vylúčení: 4:9, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hradil, Polák (obaja ČR) – M. Novák, Stano, 2170 divákov

Trenčín: V. Kováč – Bobček, Trefný, M. Biro, Gabriš, Štindl, E. Bednár – Fabuš, Sojčík, Melichárek – Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň – O. Mikula, A. Šťastný, M. Filo – T. Radulay, P. Kopecký, Lelkeš

Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, M. Novák, Martin Chovan, M. Takáč – Dravecký, Zálešák, Jenšík – Mlynarovič, S. Gron, Michel Miklík – Marcel Haščák, D. Pašek, Vorel – Spilár, O. Gmitter, P. Bartoš – Petruška (od 21. min)

V prvej tretine mali viac z hry Trenčania, ktorí boli aktívnejší i strelecky usilovnejší. V 9. min sa pred domácim publikom gólom uviedol Fabuš, ktorý po prihrávke spoza bránky vystrelil z prvej do šibenice Hylákovej svätyne a otvoril skóre – 1:0. Hostia dlho hľadali herný rytmus, vpredu neboli príliš nebezpeční.

Až v druhej tretine aj za pomoci dvoch presilových hier „východniari“ pridali a častejšie ohrozovali domáceho brankára Kováča. Snažili sa aj domáci, avšak tým sa nedarilo zužitkovať množstvo presilových hier, preto bol zápas vyrovnaný a skóre stále tesné. Trenčín využil až svoju šiestu presilovku v zápase, keď v 34. min do odkrytej bránky zakončil Tybor – 2:0. Kontaktný gól Košíc však prišiel rýchlo, v 36. min nekompromisne zavesil neustrážený Mlynarovič – 2:1.

Tretia tretina bola obojstranne opatrná a poznačená pozorným bránením. Neutíchajúca snaha hostí o vyrovnanie im priniesla ovocie v 54. min, kedy puk odrazený od zadného mantinelu poslal nekrytý Haščák do prázdnej bránky a v presilovke vyrovnal – 2:2. Náznaky ďalších šancí na oboch stranách už k zmene stavu neviedli, preto prišlo na rad predĺženie. V ňom hral Trenčín presilovú hru, ale všetky jeho strelecké pokusy minuli cieľ, takže zápas dospel až do samostatných nájazdov, v ktorých zvíťazili Košičania 2:1, pričom rozhodujúci premenil Michel Miklík. Okrem neho uspeli za domácich Melichárek a za hostí Bartoš.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Mali sme dobrý vstup do zápasu, o to viac nás musí mrzieť, že sme neudržali náš dvojgólový náskok. Súper bol v dôležitých okamihoch zápasu lepší, a prialo mu aj šťastie. Pre nás je dobrý aj získaný bod. Mužstvo bojovalo a drelo, a treba sa z toho odraziť do našej ďalšej práce. V súčasnosti trochu miešam s našou zostavou, a v rámci našich možností sa snažíme robiť v kádri potrebné zmeny.

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „V tomto zápase sme boli príliš veľa vylučovaní, čo nás oberalo o množstvo síl, a preto sme sa nevedeli dostať do potrebného tempa. V tretej tretine sa nám podarilo z presilovky vyrovnať. V závere zápasu i v samostatných nájazdoch sme verili v to, že môžeme uspieť.“

HK Nitra – MsHK DOXXbet Žilina 1:5 (0:0, 0:2, 1:3)

Góly: 56. H. Ručkay (Rais) – 27. M. Drevenák (Drábek), 30. Michailov (M. Drevenák, Smotrila), 42. D. Devečka, 46. Richard Huna (Róbert Huna), 52. Ďurkech (Houdek)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák – J. Tvrdoň, Bundil, 1600 divákov

Nitra: Šimboch – Grman, M. Hruška, Rais, Ďurák, Gurčík, Kružík – Fojtík, Valčák, H. Ručkay – M. Segľa, M. Štefanka, G. Saliji – Grošaft, Hrnka, Matúš – Šumichrast

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Houdek, Ďurkech, Krčula – Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, T. Sýkora – M. Drevenák, Michailov, Smotrila – Stupka, Linet, Kubiš

V zápase posledného tímu s ôsmym mohli začať lepšie domáci. Piata minúta priniesla šancu Ručkaya, no domáci krídelník medzi kruhmi Marka Laca neprekonal. V 10. min neuspel ani Fojtík a v priemernom zápase mohol v 18. min otvoriť skóre Žilinčan Staňo, no ani on úspešný nebol. Domáci mali v prvej tretine viacero streleckých pokusov, ale Laco si držal čisté konto. Nitrania v druhej tretine znervózneli a na ich hokejky sa dostavila neistota.

V 22. min ešte Drevenák a po ňom ani Kubiš skóre neotvorili, no v 27. min sa už Žilinčania radovali. Drevenák v strednom pásme spracoval dlhú prihrávku Drábeka a po úspešnom nájazde bolo 0:1. Domáci sa poriadne nestihli spamätať a inkasovali druhý gól. V 30. min aktívny Drevenák našiel pred brankárom Šimbochom voľného Michailova, ktorý v ostrom uhle mieril presne.

Dôležitý tretí gól pridali hostia krátko po druhej prestávke. V 42. min nahodil puk od modrej čiary obranca Devečka a keďže mal brankár Šimboch zakrytý výhľad, radovali sa Žilinčania tretíkrát. V 47. min pridali hostia ďalší gól. Nekrytý Richard Huna medzi kruhmi pohodlne prestrelil Šimbocha, ktorý sa následne nechal vystriedať Čiliakom. Piaty gól na konto odovzdane hrajúcich domácich pridal v 51. min Ďurkech, ktorý úspešne dorazil puk za Čiliaka. Domáci znížili v 56. min. Rais trafil prudkou strelou len žŕdku, no pohotový Ručkay dorazil puk do bránky. V ďalšom priebehu sa zápas už len dohrával a Žilinčania sa po ňom mohli tešiť z pohodlných troch bodov.

Ladislav Branikovič (asistent trénera Nitry): „Máme veľa zranených hráčov a prejavila sa aj únava. V prvej tretine sme mali niekoľko šancí, ktoré sme bohužiaľ nepremenili. V druhej časti súper dobre bránil stredné pásmo, čo bol pre nás problém. Hostia vyhrali zaslúžene, v dvoch tretinách boli lepším mužstvom.“

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Význam tohto zápasu bol jasný. Aj preto z našej strany prvá tretina vyzerala tak ako vyzerala. V druhej sme súpera donútili k chybám, vypracovali sme si viac šancí, vyhrávali sme osobné súboje. Neskôr sme strelili tretí gól, ktorý bol zlomový. Naše víťazstvo je zaslúžené.“

HK 36 Skalica – HC’05 Banská Bystrica 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 32. Pálffy (Vyrúbalík)

Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: M.Gašparík – Výleta, M. Junek, 2436 divákov

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Karlíček, Gula, T. Magušin, Jaborník – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, Holovič, M. Šátek – J. Jurík, Klejna, Konečný

Banská Bystrica: Chorošun – Cebák, P. Huba, Kubka, Bambúch, Grman, Paľov, Brňák – Tománek, Jabrocký, T. Hričina – M. Kokavec, Krisstoffersson, Jokila – Marcinek, Češík, Kútny – Petro, Bendík, Heizer

Od prvých sekúnd sa hralo v plnom nasadení, útok striedal útok. Žiaden z tímov nedokázal dostať súpera pod tlak alebo využiť šancu. V 9. min sa vyznamenal brankár hostí Chorošun keď si dokázal poradiť s dvomi vyloženými šancami skalickej najproduktívnejšej formácie. Na oboch stranách sa vyskytlo viacero presiloviek, no štýl hry súperiacich celkov sa nemenil.

V úvodných minútach druhej tretiny sa priebeh hry nemenil a svižná hra priniesla niekoľko pekných hokejových momentov. Grman v 25. min zachytil rozohrávku Skaličanov a presne nahral Jokilovi pred bránku, no k úspešnému zakončeniu nedošlo. V polovici tretiny hrali domáci presilovú hru o dvoch hráčov, ale gól padol paradoxne počas oslabenia Skalice, keď si Pálffy vybral možnosť efektívne zakončiť pod hornú žŕdku namiesto neistej prihrávky Školiakovi. Zvyšok tretiny dominovali domáci s množstvom akcií aj vďaka vylúčeniu Bystričanov.

S vedomím krehkosti vedenia domácich boli Bystričania aktívni. V druhej päťke dokonca k vyrovnaniu chýbala len trochu dôraznejšia koncovka pri mnohých strelách. 52. min priniesla skalické prečíslenie a neuznaný gól kvôli úmyselne posunutej bránke. V záverečných minútach obaja brankári potvrdzovali svoje kvality, ktoré predvádzali počas celého stretnutia.

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Banská Bystrica s jej dôraznou hrou nás nenechala presadiť sa. Tak ako Bystričanov podržal Chorošun, tak nás podržal Lakosil. S víťazstvom sme spokojní.“

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Domáci sa do nás vehementne pustili, dostali nás pod tlak. V prvej 10-minútovke druhej tretiny sa hra vyrovnala. Chyba nastala počas našej presilovej hry, nechali sme Žiga Pálffyho dať gól. Veľmi nás podržal brankár Chorošun, no bez gólu sa vyhrať nedá. Bohužiaľ, naši strelci stále spia.“

HKm Zvolen – HC Slovan Bratislava 2:4 (1:2, 1:2, 0:0)

Góly: 18. Zuzin (J. Mucha), 21. V. Baláž (L. Jurík) – 7. D. Buc (Preisinger, D. Skokan), 17. M. Bartánus (M. Bakoš), 32. Bulík (L. Hudáček, Frühauf), 34. M. Bartánus (M. Bakoš, Lipiansky)

Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: Čurilla – Frühauf obaja na 5+DKZ za hrubosť, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Leppaalho a D.Konc – M.Korba, M.Orolin, 2284 divákov

Zvolen: Sáblík – Korhonen, Marek Ďaloga, Vantroba, Juraško, J. Mucha, Hraško, Ťavoda, Zošiak – Otčenáš, L. Jurík, V. Baláž – Marek Slovák, Brabenec, Čurilla – Zuzin, Trochta, Škvaridlo – Síkela, M. Jurík, Puliš

Slovan: Konrád – Dobroň, Bohunický, Jass, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka, Štajnoch – D. Buc, Preisinger, D. Skokan – A. Kudrna, Lipiansky, L. Hudáček – M. Bartánus, Bulík, M. Bakoš – Cíger, M. Sloboda

Hokej

Zvolenčania v prvej tretine zaostávali za súperom, hostia boli jasne lepší, i keď domáci mali v 4. min príležitosť na skórovanie, pred Konrádom sa nepresadil L. Jurík. Na opačnej strane o minútu neskôr neuspel pred Sáblikom Hudáček. Do vedenia išli Bratislavčania v 7. min, Preisinger strieľal z ľavej strany, zvolenský brankár puk vyrazil medzi kruhy a v ňom pohotovo napriahol Buc – 0:1. Hostia si potom vytvorili ďalšie príležitosti a to i napriek tomu, že Zvolen hral štyri presilové hry. V 10. min sa pred bránku natlačil Bartánus, Sáblika však neprekonal. Vyšlo mu to až v 17. min, keď opäť brankár Zvolena vyrazil puk pred seba, mal zakrytý výhľad a autor druhého gólu Slovana mieril presne. Domácim sa podarilo napokon znížiť v početnej výhode 70 sekúnd po inkasovanom góle. Mucha od modrej nahodil puk na zadný mantinel, Konrád išiel na opačnú stranu než kde sa puk odrazil a Zuzin to dokonala využil – 1.2. V závere tretiny sa ešte preštrikoval pred brankára HKm Bulík, ale nedal gól do šatne.

Zvolenčanom vyšla presilovka v úvode druhej tretiny, keď Baláž peknou strelou z priestoru kruhov vymietol pravý horný roh Konrádovej svätyne. To bolo však prakticky v strednej časti zápasu zo strany domácich všetko. Hostia totiž opäť dominovali, v 24. min Hudáček v presilovke prekonal Sáblika, ale puk neprešiel celým objemom za čiaru aj vďaka pohotovému obrancovi Zvolena. V početnej výhode mal v 30. min šancu aj domáci Vantroba, no nebezpečnejšie boli následné akcie a príležitosti hostí. Prečíslenie bratislavských hráčov Lipianskeho s Hudáčkom, posledný menovaný zmaril „tutovku“, potom išiel na Sáblika sám Cíger – no nedal a prišiel ďalší kuriózny gól, keď z rohu ihriska nahodil puk pred bránku Bulík a od brankára sa odrazil za čiaru – 2:3. V 34. min prešiel zvolenskou obranou Bartánus a zoči – voči Sáblika prekonal – 2:4. O pár sekúnd neskôr sa pred brankára Zvolena dostal aj Bulík, tentoraz však zvonila žŕdka. V závere druhej časti hry mal ešte možnosť Sloboda, tiež využil dieru v obrane HKm, ale Sáblika neprekonal.

V tretej tretine dominoval Slovan, vytvoril si niekoľko vyložených príležitostí, pretože domáca obrana nemala svoj deň. V 41. min nevyužil Skokan sólo a o tri minúty neskôr prešiel zvolenskou defenzívou ako nôž maslom Lipiansky, ale trafil do žŕdky. Do prečíslenia v oslabení sa dostali o ďalšie tri minúty Preissinger s Bartánusom, druhý menovaný neprekonal Sáblika. Slovan potom nevyužil 32-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. Domáci mali v závere tiež početné výhody, nebezpečná bola dorážka Čurillu po Slovákovej strele. V 55. min predviedli boxerskú vložku Čurilla s Frühaufom, vyprovokoval ju Bratislavčan, predčasne pod sprchy však išli obaja „kohúti“. Záverečný tlak domácich sa nekonal, pretože hostia si pozorne ustrážili dvojgólový náskok.

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Pokračovali sme v slabších výkonoch z posledných zápasov. Hlavne v druhej tretine nám chýbala iskra a lepší pohyb, viac odhodlania. Prvý gól sme inkasovali po chybe, ktorá sa často opakuje, keď sme boli v držaní puku v strednom pásme. Druhý sme dostali po buly a nevyzeralo to s nami dobre, ale dokázali sme ešte do konca prvej tretiny znížiť a na začiatku druhej dvadsaťminútovky vyrovnať v presilovke. Boli sme späť v zápase, mali sme aj niekoľko šancí ísť do vedenia, ale dostal sa do neho súper. Inkasovali sme tretí lacný gól a Slovan sa postavil na nohy. Na našich hokejkách bolo príliš veľa nervozity a po tomto góle sme vyprodukovali veľké množstvo chýb. Pozitívom je, že sme zápas až do konca nevzdali, bojovali sme, ak by sme celý zápas hrali s takým srdcom a nasadením ako v tretej tretine, určite by sme získali nejaké body.“

Štefan Mikeš (tréner Slovana): „Sme radi, že sme vyhrali, pretože nám chýbali dôležití hráči Šatan s Kukumbergom. Chalani, ktorí hrali, odviedli na ľade maximum. Negatívom bolo to, že sme nehrali presilovky podľa našich predstáv, vytvárali sme si v nich málo šancí. Mladí hráči, ktorí dostali dôveru, ukázali obrovské srdce a klobúk dole pred ich výkonom. Zápas bol ťažký, náročný, rýchly.“

HK AutoFinance Poprad – MHC Mountfield Martin 2:1 (0:1, 0:0, 1:0)

Góly: 45. Kuľha (Rapáč, Vandas), 59. Koskinen (Kuľha, R.Rapáč) – 9. Galamboš (Michal Važan, Zukal)

Vylúčení: 4:11 na 2 min, navyše: A. Kroták na 10 min za filmovanie pádu, Hult (obaja Poprad) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Višňovský – R.Gajan, M.Grečko, 1386 divákov

Poprad: Melicherčík – D. Brejčák, R. Suchý, A. Novotný, Kovačevič, M. Šterbák, Fabian, D. Kramár, Malina – Vandas, Koskinen, Kuľha – A. Kroták, Kmiť, Vaic – Svitana, Kraft, Rapáč – Škovira, Kraft, Gellerstedt

Martin: M. Šimko – L. Kozák, Rúfus, Zukal, Martin Výborný, Matejka, Drgoň, Tupý, Brcko – Kriška, J. Markovič, Michal Važan – Macejka, Škoda, Miroslav Ižvolt – Murček, Galamboš, Zeliska – Themár, Vartovník, Škumát

Poprad sa od úvodu snažil produkovať útočnejší hokej, no veľa krásy jeho hráči nevyprodukovali. Prvú vážnejšiu strelu zaznamenal po troch minútach hry Kraft, no Šimko ju bez problémov zlikvidoval. Po šikovnej sťahovačke sa nepresadil ani Kroták. Martinčania hrali nedisciplinovane a popradský krídelník Rapáč si vypýtal od hostí až tri fauly. Domácim však v početných výhodách viazla kombinácia a nedostávali sa do šancí. Naopak boli to Martinčania, ktorí vo vlastnom oslabení otvorili skóre. Melicherčík prekvapil rozohrávkou Suchého a ten si nechal zobrať puk Važanom. Martinský útočník potom puk naservíroval voľnému Galambošovi a ten nedal Melicherčíkovi šancu – 0:1. Domáci sa i naďalej nevedeli dostať do tempa a i keď miestami zahrozili, obišlo sa to bez gólového efektu.

V 23. min sa v dobrej šanci ocitol Kmiť, puk však nedokázal zdvihnúť ponad Šimkov betón. Vzápätí takmer hosťom vyšiel protiútok, Galamboš zoči – voči Melicherčíkovi nepochodil. Bekhendom v početnej výhode neuspel ani Škoda. Popradčanom sa podarilo nechtiac zostreliť masku z hlavy Šimka, ten však po prerušení hry – hoci otrasený – pokračoval. V drese Autofinance mali vyrovnanie na hokejke Hult i Kroták, no svoje akcie prešpekulovali a Poprad sa ďalej v koncovke trápil.

V 42. min prenikal do pásma Vandas, Martin musel zatiahnuť ručnú brzdu a i za cenu faul mu zamedziť zakončiť. O tri minúty neskôr sa presadil Kuľha, ktorý doklepol puk z tesnej blízkosti a domáci prvý raz prekonali martinské hradby. V nasledujúcej presilovke ďalšie tutovky nepremenili po dvakrát Koskinen ani Vandas a Mountfield bol stále na bodoch. Domáci v 48. min počas prerušenia hry reklamovali gól v martinskej sieti. Hlavný rozhodca Višňovský sa napokon po dlhých minútach rozhodol zatelefonovať videorozhodcovi, ale podráždení hostia odišli do kabín. Stav sa napokon nemenil a pokračovalo sa v hre, lavička MHC však dostala menší trest za zdržiavanie hry a hostia „išli do troch“ – oslabenie však ubránili. Domácim sa po sérii nepremenených šancí podarilo v predposlednej minúte streliť víťazný gól. Kozák úplne zbytočne sekol Škoviru a poslal svoj tím do oslabenia. Puk sa dostal medzi kruhmi ku Koskinenov a fínsky útočník pokoril Šimka, ktorý cez hradbu tiel takmer nič nevidel. MHC ešte bezúspešne vyskúšalo hru bez brankára.

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „Súper vystrkoval rožky a vzápätí formoval obranný val. Chlapci si asi mysleli, že profesorský hokej bude stačiť. Uspokojili sme sa s určitým herným štýlom, nerobili sme si dosť priestoru. Martin hral vzadu veľmi dobre a dôrazne. Tých presiloviek bolo toľko, až nám z nich v závere doskákali dva puky do bránky.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Dnešný zápas bol o presilovkách a oslabeniach. Niektoré zákroky boli posudzované možno až príliš úzkostlivo. V oslabeniach sme stratili dosť síl a v závere nám chýbalo i šťastie.