Hokejisti Zvolena koncertovali, Brabenec dal päť gólov

Hokej_zvolen
Hokejisti Zvolena porazili v nedeľňajšom zápase Tipsport extraligy Poprad 7:3. Foto: SITA/Ján Viazaniča

BRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – V nedeľňajších zápasoch 21. kola Tipsport extraligy sa darilo domácim tímom.

Čech Kamil Brabenec sa stal navyše ďalším hokejistom v najvyššej slovenskej súťaži, ktorý dal v jednom zápase päť gólov. Tridsaťšesťročnému rodákovi z Brna sa to podarilo v stretnutí proti Popradu.

V tejto sezóne Tipsport extraligy sa už piatimi presnými zásahmi v jednom súboji prezentoval Marcel Haščák z Košíc, ktorý to dokázal v 8. kole v Skalici.

V minulej sezóne strelil 5 gólov v jednom zápase ďalší Košičan Jaroslav Kristek v semifinále proti Zvolenu (7:4), pred ním to dokázal bývalý kapitán Košíc Miroslav Zálešák, ktorý kanoniersky explodoval ešte ako hráč Skalice 10. októbra 2004 proti Nitre (7:1).

Brabenec si proti Popradu pripísal aj jednu asistenciu, šesť kanadských bodov v jednom súboji je tohtosezónny extraligový rekord. „Je to niečo výnimočné. Človek nedáva v každom zápase päť gólov. Dnešný zápas som si pekne užil. Ďakujem spoluhráčom, že mi prihrávali a hádzali puky priamo na hokejku. Dnes som mal veľa šťastia a pretavil ho na góly. Neboli síce pekné, boli to skôr dorážky, ale vďaka Bohu, že to vyšlo. Dnes sa to podarilo mne, inokedy to môže dosiahnuť niekto iný. Nerobil by som však z toho žiadnu vedu,“ uviedol Kamil Brabenec, ktorý v tejto sezóne v 23 stretnutiach dal 13 gólov a pridal 18 asistencií.

Okrem Zvolena si diváci užili veľa gólov aj v Martine, kde domáci porazili Banskú Bystricu 7:1. Na domácom ľade nezaváhala ani Nitra, ktorá porazila Žilinu 4:1. V stretnutí Skalice s Trenčínom museli o víťazovi rozhodnúť až samostatné nájazdy, v ktorým mali viac šťastia hráči Dukly. Najmenej gólov videli v nedeľu fanúšikovia v Steel aréne, mohli však oslavovať víťazstvo vicemajstra nad nováčikom, Košice porazil Piešťany 3:1.

Hokej – Tipsport extraliga – 21. kolo:

HK 36 Skalica – Dukla Trenčín 4:5 po samostaných nájazdoch (0:1, 2:1, 2:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 33. Preisinger (R. Školiak, Pállfy), 37. R. Školiak (Pálffy), 43. Kutálek (Pállfy, Jankovič), 51. Pálffy ( Školiak) – 16. Pozník (J. Gašparovič), 24. J. Pardavý st. (Bagin), 42. Marosz, 59. J. Pardavý st. (Marosz), rozhodujúci sam. nájazd Marosz

Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kubuš – Brath, Ševčík, 1609 divákov

Skalica: Kotvan – Vyrúbalík, I. Ďatelinka, I. Jankovič, L. Kozák, Barák, Jaborník, M. Srnec – Pálffy, R. Školiak, Preisinger – Bezúch, Stieler, M. Sloboda – Kutálek, Holovič, Klejna

Trenčín: Škrečko – Imrich, J. Koma, Pozník, Bagin, Vizváry, T. Bokroš, Habšuda, M. Adamec – J. Pardavý st., B. Mravík, Marosz – J. Gašparovič, Lelkeš, Sojčík – Jakúbek, O. Rusnák, T. Klíma – Šišovský, Broska, P. Kopecký

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Po prehranej prvej tretine a obdŕžaní druhého gólu, to už s nami vyzeralo zle. Napokon sa nám podarilo vyrovnať, v tretej tretine sme sa dostali do vedenia. Žiaľ, neudržali sme ho. Nešťastný gól nás pripravil o tri body. V závere samostatných nájazdoch dal Trenčín viac gólov a získal tak dva body.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Ja by som zápas rozdelil na dve časti. V prvej polovici stretnutia sme hrali disciplinovane, vytvorili sme si množstvo šancí, premenili sme dve. Potom sne spravili našu tradičnú hrubú individuálnu chybu, súper znížil, dokonca vyrovnal. V poslednej časti sme prehrávali, nakoniec sme so šťastím vyrovnali na 4:4. V nájazdoch nám to vyšlo, dva body tešia.“

Hokej_trenčín_skalica

Hneď od úvodu sa hral útočný hokej, oba tímy si vytvorili viacero šancí. Hoci boli domáci v prvej časti hry aktívnejší, gól padol na opačnej strane.

V 16. min rozvlnil Kotvanovu sieť Pozník. V závere tretiny mohol vyrovnať Pálffy, no minul poloprázdnu bránku.

Úvod druhej tretiny sa niesol v réžii hostí, v 24. min domácim ušiel Pardavý a strelou ponad lapačku upravil skóre na 0:2. Po druhom góle Skaličania akoby prestali hrať a pred Škrečka sa dostali iba sporadicky.

Naopak, Kotvan musel čeliť záplave striel. V 33. min sa domácim podarilo jednu z ojedinelých šancí využiť na strelenie kontaktného gólu, autorom ktorého bol Preisinger.

Hra sa vyrovnala. V 37. min HK 36 po peknej akcii Školiaka s Pálffym vyrovnali. Par sekúnd pred koncom tretiny sa mohli domáci ujať vedenia, Pálffy však v brejku neuspel.

V úvode tretej tretiny si Záhoráci zahrali presilovku, v ktorej inkasovali i skórovali. V oslabení po nedôraze domácich skóroval Marosz. Na opačnej strane sa po Pálffyho prihrávke presadil Kutálek – 3:3.

V 51. min sa domáci prvý raz v zápase ujali vedenia. Pálffy vletel s pukom medzi kruhy, naznačil strelu, položil si obrancu i brankára, potiahol puk a zakončil do prázdnej bránky.

Minútu pred koncom tretej tretiny po obrovskej chybe domáceho brankára vyrovnal Pardavý. V predlžení mali jasne navrch domáci, gól však nepadol. Po nájazdoch sa radovali hostia, víťazný gól strelil Marosz.

HC Košice – ŠHK 37 Piešťany 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 14. Š. Novotný (Marek Slovák, Kolba), 26. Matúš Chovan (Marek Slovák, Kolba), 60. Jenčík – 36. T. Melichárek (Bučka, Chylo)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše B. Jánoš (Piešťany) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Fraňo (ČR), D. Konc – P. Korba, M. Korba, 2812 divákov

Košice: Hylák – Šeda, Michal Novák, Deyl, Kolba, M. Takáč, M. Macejko, M. Gajdoš, Martin Chovan – R. Jenčík, Bulík, Marcel Haščák – Matúš Chovan, Marek Slovák, Š. Novotný – Richard Huna, Róbert Huna, Svitana – D. Pašek, Mlynarovič, Jokeľ

Piešťany: Tomek – V. Urban, Brňák, Drgoň, R. Filip, Bučka, A. Kolník, K. Grman, A. Hruška – Stupka, T. Melichárek, Chylo – H. Ručkay, Mertel, J. Ručkay – B. Jánoš, Peško, Haring – Otčenáš, V. Nemec, S. Saliji

Milan Staš ( tréner Košíc): „Pre naše mužstvo to bol veľmi ťažký zápas z hľadiska fyzického i taktického. Doma sme potrebovali bodovať a tomu sme podriadili všetko. Aj keď hokejová krása bola trochu v úzadí, podali sme tímový výkon, podložený výbornou hrou brankára Hyláka. Cieľ, ktorý sme si dali, sme splnili a ja som veľmi rád, že moja premiéra na domácom štadióne mi vyšla.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „Samozrejme, prehra mrzí, ale na druhej strane, ak si vezmeme náš prvý zápas v Košiciach a tento, tak z našej strany to nebolo zlé. Prehrávali sme 0:2, podarilo sa nám znížiť na rozdiel jedného gólu. Myslím, že to bol vyrovnaný zápas až do konca, bohužiaľ prehrali sme.“

Hokej_košice

Prvý zákrok piešťanského brankára Tomeka prišiel v 5. min, keď jeho postreh otestoval Novotný. Krátko po ňom to skúšal ešte Richard Huna.

V 8. min musel Hylák zasahovať po strele Nemca a košický brankár mal čo robiť aj so šikovným tečom Melichárka.

Domáci sa dostali do vedenia v 14. min, keď počas presilovej hry nakorčuľoval Novotný medzi kruhy a trafil parádne pod hornú žŕdku. Druhý gól mal na hokejke Pašek. V 16. min pálil tvrdo od modrej Urban, Hylák musel zasahovať aj po strele Drgoňa.

V 25. min netrafil z dobrej pozície bránku Melichárek, zato na opačnej strane Matúš Chovan mieril v prečíslení do pravého horného kúta – 2:0.

Brankár domácich sa potom zapotil po príležitostiach Salijiho a Otčenáša, neprekonali ho ani Dolník a Grman. V 36. min sa Piešťany predsa len dočkali, keď Melichárek strelil z uhla kontaktný gól. Ešte tesne pred druhou prestávkou mohol vyrovnať Filip.

Ideálnu možnosť vyrovnať mal v 43. min Jakub Ručkay, ale namieril do žŕdky. Košičania naopak mohli náskok poistiť, ale Deyl mieril vedľa a v 57. min neuspeli pred Tomekom Jokeľ s Pašekom.

V poslednej minúte Piešťany odvolali brankára, vyrovnať sa im nepodarilo a 2 sekundy pred koncom tretej tretiny pečatil víťazstvo Košíc Jenčík.

Puk do bránky síce nedopravil, ale keďže hráč Piešťan hodil hokejku a zabránil mu v dráhe, rozhodcovia pripísali Jenčíkovi technický gól.

HK Nitra – MsHK DOXXbet Žilina 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)

Góly: 10. Jokila (T. Chrenko, Nádašdi), 12. Pupák (Kmeč), 28. Tománek (z tr. strieľania), 32. Nádašdi (T. Chrenko) – 27. Troliga (Harant, K. Jass), 40. Harant (Troliga), 47. Kokavec (Rúfus, Škoda)

Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga – Kacej, Návratek, 2359 divákov

Nitra: Valent – Nádašdi, König, Vosátko, Ordzovenský, Trefný, Rais, M. Bača – M. Kováčik, T. Chrenko, Jokila – Mašlonka, Hamrák, R. Tománek – M. Segľa, Podstavek, Kadura – Kmeč, Hrnka, Pupák

Žilina: Johanes – Rúfus, Sekáč, Brcko, Harant, Dlouhý, Leško, Staňo – Kokavec, Škoda, T. Varga – K. Jass, Troliga, Krajči – Valášek, O. Ďuriš, Drevenák – T. Sýkora, Drábek

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „V prvej tretine naši hráči veľmi dobre korčuľovali a v ďalšom priebehu už za stavu 4:1 mohli hrať uvoľnene. Slabým dôrazom však hostí vrátili do zápasu. V tretej tretine sa z našej hry vytratila uvoľnenosť, prišla i nervozita. V závere sme napokon vybojovali víťazstvo.“

Ladislav Spišiak (tréner Žiliny): „Prvá tretina nám nevyšla, Nitra v nej dominovala. Po prestávke sme ožili, hrali sme výrazne lepšie. Po prísne nariadenom trestnom strieľaní nám Nitra znovu odskočila na rozdiel dvoch gólov. Mužstvo sa však znovu vzchopilo, v druhej a tretej tretine sme hrali dobrý hokej. Dúfam, že sa v ďalších zápasoch na našu stranu prikloní aj šťastie a odrazíme sa do ďalších zápasov víťazstvom.“

Hokej_nitra
Hokej

Domáci začali lepšie a od úvodných minút sa viac snažili o ofenzívnu hru. Napriek viacerým šanciam sa im skórovať podarilo až v 10. min. Počas presilovky naznačil Chrenko strelu a po jeho výbornej prihrávke skóroval Jokila.

Neprešli ani dve minúty a Johanes inkasoval opäť. Po nenápadnej akcii ho strelou spoza obrancu prekvapil Pupák a bolo 2:0. Nitra mala naďalej viac z hry, no do konca úvodnej časti už ďalší gól nepridala.

V druhej časti sa hra viac vyrovnala a do šancí sa dostávali aj Žilinčania. V 27. minúte hrali presilovku a Harantovu strelu usmernil za Valentov chrbát Troliga.

Radosť hostí však dlho netrvala. Už v ďalšej minúte fauloval Rúfus zakončujúceho Tománka a ten následné trestné strieľanie rutinérsky premenil.

Keď v 32. min Nádašdi presnou strelou zvýšili na 4:1, zdalo sa, že je rozhodnuté. Hostia sa však do zápasu vrátili sekundu pred koncom druhej časti. Troligovu strelu z pravej strany dorazil nepokrytý Harant a znížil na 4:2.

Tretia tretina priniesla snahu hostí o vyrovnanie. V 47. min strelili hostia kontaktný gól. Po Rúfusovej strele sa pred Valentom najlepšie zorientoval Škoda a upravil na 4:3. Domáci sa v ďalšom priebehu stretnutia viac stiahli do defenzívy a hrozili najmä z protiútokov. V jednom z nich neuspel Jokila, no na výsledku nič nezmenila ani hra hostí so šiestimi hráčmi.

MHC Mountfield Martin – HC’05 Banská Bystrica 7:1 (3:0, 3:1, 1:0)

Góly: 2. Vartovník (Murček), 7. Fadrný (T. Petruška, Mikušovič), 12. Vartovník (Fadrný, Hriňa), 24. Markovič (A. Novotný), 28. Markovič, 31. T. Petruška (M. Hollý, Murček), 49. Michal Važan (Markovič, A. Novotný) – 35. Petro (Lukacevic)

Vylúčení: 7:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 2:0, rozhodovali: Orolín – Gajan, V. Snášel, 2200 divákov

Martin: Šúrek – A. Novotný, A. Beňa, R. Pukalovič ml., Tupý, Zukal, Hriňa, M. Danko, Slávik – Markovič, Beran, Michal Važan – Murček, M. Hollý, T. Petruška – Mikušovič, Fadrný, Vartovník – Kentoš, Dírer, M. Horský

Banská Bystrica: Dzubina (24. – 31. Košarišťan) – Kubka, Bambúch, J. Predajniansky, Styk, Kolešnikovs, Novajovský, D. Hegyi, Ketner – M. Hudec, Handzuš, Lukacevic – Češík, Heizer, Ján Sýkora – Lamper, Petro, Lunter – B. Jankovič, T. Zigo, Marcinek

Róbert Pukalovič st. (tréner Martina): „Začali sme ako z rozprávky, rýchlo sme išli do vedenia gólom v oslabení. Dôležité bolo, že sme ubránili 4-minútovú presilovku súpera. Chcel by som hráčov pochváliť za prístup k zápasu i za to, že nepoľavili ani za stavu 6:0. Aj keď sa dá niektorým hráčom ešte všeličo vytknúť, som spokojný s výkonom nášho mužstva.“

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Gratulujem domácim k víťazstvu. Mali všetko, čo nám chýbalo – agresivitu, pohyb, tlačili sa do bránky. My sme z toho nemali nič, som veľmi sklamaný naším výkonom. Fanúšikom, ktorí merali cestu až do Martina, sa chcem ospravedlniť za to, čo sme dnes predviedli.“

Marrtin_hokej
Hokej_bystrica

Martinčania nastúpili poriadne namotivovaní a v prvej tretine ovládli ľadovú plochu. Pomohol im aj raketový úvod, keď Murček našiel v oslabení pred bránkou číhajúceho Vartovníka a ten zoči-voči Dzubinovi nezaváhal – 1:0.

V 7. min trestuhodne nechali hostia Fadrnému veľa priestoru a jeho manévre s pukom sa skončili gólom – 2:0.

Tréner Országh si potom zobral oddychový čas. Následne hrali „barani“ 4-minútovú presilovku, ale bez gólového efektu. V 12. min hostia zle striedali, Fadrný mal dostatok času na prudkú strelu, ktorú Dzubina iba vyrazil a „všadebol“ Vartovník dostal „kosačky“ už do trojgólového vedenia.

V druhej tretine vyšlo Martinčanom všetko, na čo siahli.

V 24. min dopriali hostia Markovičovi dostatok času vylepšiť si svoju pozíciu a presne namieriť. Štvrtý gól potom vyhnal brankára Dzubinu z bránky a na jeho miesto prišiel Košarišťan.

Nový muž v bránke spravil v 28. min počas presilovky fatálnu chybu za čiarou, ktorú lišiacky potrestal Markovič – 5:0.

V polovici zápasu Šúrek svojím reflexným zákrokom nedovolil Lukacevicovi zapísať sa do streleckej listiny. V 31. min po ďalšej Košarišťanovej chybe zvýšil Petruška už na hrozivých 6:0.

Do bránky Bystričanov sa potom opäť vrátil Dzubina. V 35. min sa prvýkrát tešili po Petrovej strele aj hostia – 6:1. Minútu pred druhou sirénou ešte išli samostatne na Dzubinu Važan s Markovičom, ale ten sa už nedal prekvapiť.

V tretej tretine už tempo hry výrazne opadlo. V 49. min počas presilovky Važan ešte prikrášlil výsledok. Zápas sa už potom iba dohrával a MHC Mountfield dosiahol najvyššie víťazstvo v sezóne, ktoré preň bolo už tretie v rade.

HKm Zvolen – HK Poprad 7:3 (2:0, 2:3, 2:1)

Góly: 8. Brabenec (M. Výborný, Podkonický), 12. Podkonický (P. Zuzin, Brabenec), 28. L. Jurík (M. Výborný), 32. Brabenec (Podkonický, P. Hraško), 38. Brabenec (Podkonický, P. Zuzin), 47. Brabenec (Ťavoda, Podkonický), 56. Brabenec (P. Zuzin) – 37. Vandas (Klouda, Hvila), 39. Hvila (Klouda), 54. Gríger (Paločko, Homa)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Bachúrik – Kalina, Smrek, 2381 divákov

Zvolen: Šimko – P. Hraško, Pokovič, Obšut, J. Mucha, Ťavoda, M. Výborný, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Puliš, M. Jurík, Síkela – L. Zuzin, P. Huňady, Martin Ďaloga

Poprad: Sidor – M. Šterbák, R. Suchý, Kovačevič, D. Kramár, J. Špelda, M. Kurali, Jáchym – Vandas, Klouda, Hvila – R. Tomas, Balán, D. Buc – Sabolič, Koskinen, Jabrocký – S. Takáč, Gríger, Matúš Paločko

Peter Mikula (tréner Zvolena): „Prvá tretina bola z našej strany taká platonická a nie príliš efektívna. Rozhodli výkony brankárov. Vedeli sme o slabinách Popradu a to sme využili. Zápas sme vyhrali vďaka kolektívnemu výkonu a disponovanosti prvého útoku. Inkasovali sme však dva zbytočné góly. Súper ukázal svoju kvalitu a bol v niektorých fázach hry nebezpečný, ale nedokázal akcie dotiahnuť do efektívneho konca. To rozhodlo o výsledku i o tom, že sme priebeh zápasu kontrolovali.“

Jozef Škrak (tréner Popradu): „Do zápasu sme vstúpili dobre, boli sme aktívni a v úvodných minútach sme si vytvorili tlak i nejaké šance. Bohužiaľ sme nedokázali puk dopraviť ani do prázdnej bránky. Naopak, domáci po vyhratom buly a nahodenom puku na brankára skórovali, keď sme nepokryli strelca gólu. Zvolen tak išiel poľahky do vedenia a rovnako tak padol aj druhý gól, keď sme domáceho hráča nechali voľného medzi kruhmi. Tretí gól sme inkasovali po skončení presilovky, keď domáci hráč išiel sám na brankára, čo súpera nakoplo a nás utlmilo. Dnes sme pocítili, aký dôležitý je pre nás Nikkilä, pretože obaja náhradní brankári nemali svoj deň. Minimálne 4 góly boli z kategórie lacných.“

Hokej

Vo Zvolene sa hral od úvodných minút zaujímavý, útočný hokej. Do vedenia mohol ísť Poprad vo 4. minúte, keď sa po zmätkoch v domácej defenzíve nepresadili Hvila s Kloudom.

Zvolenčania skórovali v ôsmej minúte, keď Výborný vystrelil od modrej, Sidor puk iba vyrazil pred Brabenca a P. Zuzina a obaja hráči zakončovali do odkrytého priestoru bránky. Gól bol pripísaný Brabencovi – 1:0.

Najväčšiu šancu mali hostia v 12. minúte, Balán mieril z medzikružia, no puk putoval od pravej žŕdky k ľavej.

O pár sekúnd domáci trestali, z tej istej pozície na opačnej strane mieril presne Podkonický – 2:0. V závere prvej tretiny zaujal prienik popradského krídelníka Buca, ktorý predral sa pred Šimka, no neprekonal ho.

Podtatranci sa snažili v úvode druhej časti hry znížiť nepriaznivý stav, keď strieľal voľný Klouda, ale zvolenský brankár bol proti. Hostia potom nevyužili presilovku a prišiel ďalší trest, keď puk na útočnú modrú dostal zabudnutý L. Jurík, ktorý svoje sólo na Sidora využil.

Nepriaznivý stav 3:0 nekorigoval v polovici zápasu ani Paločko, ktorý po faule Ťavodu nevyužil trestné strieľanie. Naopak, udrel znovu Zvolen, v 32. minúte pridal štvrtý gól zblízka voľný Brabenec a vyhnal tak Sidora z bránky. Medzi žrde putoval Sedlačko, ktorý mal následne veľa práce po strelách domácich hokejistov v presilovke.

Popradčanom sa napokon podarilo znížiť, keď dostali veľa priestoru v útočnej tretine a po Kloudovej prihrávke mieril presne bez prípravy z pravého kruhu Vandas. O osemdesiat sekúnd na to odpovedal Brabenec strelou spoza hráča, keď gólmanovi prepadol puk za chrbát. Stav 5:1 dlho na tabuli nesvietil, pretože hostia sa o necelých štyridsať sekúnd presadili v presilovke po strele Hvilu spoza kruhov.

Popradskí kamzíci sa v tretej tretine snažili zmazať trojgólové manko, no dve šance nevyžil pred Šimkom aktívny Gríger. Opäť sa tak potvrdilo pravidlo nedáš – dostaneš, keď najprv spálil tutovku P. Zuzin, no po ňom sa presadil po strele Ťavodu od modrej pekným tečom Brabenec a dosiahol tak hetrik.

Hostia ešte korigovali stav, na 6:3 upravil po peknej akcii Homu s Paločkom Gríger. Posledné slovo mal však hráč zápasu Brabenec, ktorý po strele P. Zuzina sklepol puk pred Sedlačkom a upravil tak na konečných 7:3.

HK Orange 20 16 2 0 0 0 0 14 28:75 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body).

Viac k osobe Antonín StavjaňaJán SýkoraJaroslav KristekKamil BrabenecMarcel HaščákMichal ChovanMilan StašMiroslav ZálešákPeter MikulaRichard HunaRóbert Huna