Žilinka nariadil okamžité preskúmanie Lučanského hospitalizácie, Kolíková pokus o samovraždu vylúčila

útok, základná škola, Vrútky
Bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian
  • aktualizované 13. decembra, 15:26

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nariadil dôsledne a bezodkladne preskúmať okolnosti poškodenia zdravia obvineného bývalého prezidenta Policajného zboru Milana L., ktorý je vo výkone väzby.

Ako informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, nariadil to krajskému prokurátorovi v Prešove, keďže Milan L. je v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove.

Museli ho operovať

O hospitalizácii Milana L. v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku informoval vo štvrtok 10. decembra týždenník .týždeň na svojej internetovej stránke. Milana L. museli operovať a v nemocnici ho stráži policajná eskorta.

Bývalý policajný prezident Milan L. sa vo väzbe o samovraždu nepokúsil. Na nedeľňajšej tlačovej konferencii to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Okrem iného uviedla, že zranenie, ktoré utrpel, si obvinený podľa jej dostupných informácií spôsobil pri cvičení.

Podľa šéfky rezortu spravodlivosti si policajný exprezident spôsobil zranenie, ktorého stav si následne zhoršil pokračovaním v cvičení. Kolíková zároveň podotkla, že o stave obvineného informovať nemôže, no môže potvrdiť, že jeho zdravotný stav nie je vážny.

Kolíková na tlačovej konferencii dementovala tiež informácie o tom, že operácia, ktorú musel Milan L. postúpiť, trvala 11 hodín. Zranenie policajného exprezidenta si mal všimnúť pracovník Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) vo štvrtok 10. decembra ráno.

Kolíková bude žiadať prešetrenie

Podľa Kolíkovej pozná skutočný sled udalostí iba sám obvinený a cudzie zavinenie vylúčila. V pondelok 14. decembra plánuje poveriť konkrétne osoby prešetrením celej veci.

Právny zástupca bývalého policajného prezidenta Matúš Beresecký definitívne vylúčil úmyselné či cudzie zavinenie zranenia jeho klienta. Ako advokát pre agentúru SITA uviedol, že zdravotný stav jeho klienta je po operačnom zákroku vo vojenskej nemocnici v Ružomberku uspokojivý a bez predpokladu dlhodobej liečby a trvalých následkov. V súčasnosti je v pooperačnej liečbe vo väzenskej nemocnici Trenčíne.

Bývalého prezidenta policajného zboru zatkla Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Judáš vo štvrtok 3. decembra po tom, ako sa dostavil na výsluch. Bol obvinený z trestného činu prijímania úplatku. Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku ho vzala v nedeľu 6. decembra spolu s ďalšími štyrmi obvinenými do väzby.

Dôvodom je obava z pokračovania v trestnej činnosti a ovplyvňovania svedkov. Všetci obvinení podali proti rozhodnutiu sťažnosť, ktorou sa bude zaoberať Najvyšší súd SR. Ich trestná činnosť sa mala týkať najmä korupcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana TökölyováMária KolíkováMaroš ŽilinkaMilan Lučanský
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraNS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúryZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže