Žilinka sa postavil pred ústavnoprávny výbor, zrušenie obvinení vo viacerých kauzách nestihol vysvetliť (video)

Maroš Žilinka
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 10. septembra 12:53

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka pred Ústavnoprávnym výborom NR SR vysvetľuje zrušenie obvinení vo viacerých kauzách prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku. Podľa Žilinku je tento paragraf opodstatnený a zrušením týchto oprávnení by sa z generálneho prokurátora stal len „štatista“.

Kritický tón sa vytratil

Poslanec Ondrej Dostál (klub SaS) citoval Žilinkovu odpoveď počas jeho vypočutia na funkciu generálneho prokurátora.

„Bolo by dobré zaoberať sa oprávnením generálneho prokurátora rušiť právoplatné rozhodnutia v prípravnom konaní, pretože toto nám hlavne na Úrade špeciálnej prokuratúry robilo posledné roky šarapatu,“ povedal Žilinka na adresu paragrafu 363 na verejnom vypočutí. Dostál doplnil, že Žilinkov kritický tón sa v súčasnosti vytratil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Baránik politizuje

Generálny prokurátor zdôraznil, že jeho osobný pohľad na inštitút sa žiadnym spôsobom nezmenil. Jeho vyjadrenie o „šarapate“ treba podľa Žilinku chápať tak, že sa tento paragraf zneužíva obhajobou na tvorbu obštrukcií.

„Nie je profesionálne, aby mimoriadny opravný prostriedok odôvodňovala obhajoba presne rovnakými skutočnosťami, ako boli uvedené v riadnom opravnom prostriedku,“ vysvetlil. Nejde preto podľa jeho slov o odmietanie inštitútu z hľadiska jeho potreby pre garantovanie práv obvinených alebo poškodených.

Žilinka sa výrazne ohradil voči vyjadreniam poslanca a člena výboru Alojza Baránika (SaS), že politizuje a svojimi klamstvami je protiváhou „protikorupčnej vláde“. „Tak, ako sa musím ohradiť voči vášmu vyjadreniu, že či už cez ústavnú väčšinu, alebo inak budem odstránený z funkcie generálneho prokurátora…čo to je? Ja som to už zažil, moja rodina to už zažila, to inak,“ zdôraznil Žilinka. Baránik na to odvetil, že tým „inak“ myslí, že generálny prokurátor odstúpi.

Rokovanie prerušili

Poslancom na výbore Žilinka predstavil aj správu generálneho prokurátora Slovenskej republiky o činnosti prokuratúry v roku 2020. Tú členovia výboru odporučili vziať Národnej rade SR na vedomie.

Zároveň prerušili rokovanie v bode o paragrafe 363, o zastavených trestných stíhaniach a situácii medzi generálnou a špeciálnou prokuratúrou. Maroš Žilinka sa totiž musí zúčastniť na Výbore NR SR pre kultúru a médiá.

Na základe paragrafu 363 Trestného poriadku generálna prokuratúra 31. augusta zrušila obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej a tiež dve obvinenia voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dana ArpášováJaroslav HaščákĽubomír ArpášMaroš ŽilinkaOndrej DostálVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR