Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica
Foto: ilustračné, Thinkstock
1. februára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Žilinské OAIM nie je pre pacientov bezpečné, tvrdia sestry

ŽILINA 1. februára (WebNoviny.sk) – Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) a niektoré jednotky intenzívnej starostlivosti v žilinskej fakultnej nemocnici nie sú personálne správne zabezpečené a teda nie sú pre pacientov dostatočne bezpečné.

Situáciu v žilinskej nemocnici takto zhodnotila predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká po tom, čo po polnoci prešla spolu s novinármi niekoľko nemocničných oddelení.

“Na OAIM sme zistili, že majú jedného pacienta a je tam jedna sestra, pričom na týchto intenzívnych pracoviskách musí byť podľa výnosu ministerstva zdravotníctva personálny normatív nastavený podľa lôžok aj bez počtu obsadených lôžok. Čiže ak je na OAIM osem lôžok, musia tam byť štyri sestry. Tá starostlivosť tým pádom nebude zabezpečená správne a bezpečne,” povedala Kavecká.

Situácia v nemocnici je podľa Kaveckej vážna

V nemocnici, v ktorej od polnoci už nepracuje 175 z približne šesťsto sestier, si Kavecká okolo jednej hodiny po polnoci overila personálne zabezpečenie aj na ďalších oddeleniach. “Novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti je od piatku zatvorená, povedali nám cez mikrofón. Neurochirurgická JIS-ka, tam nám otvorila sestra, ktorá nám povedala, že majú veľa pacientov, sestry sú dve a na otázku, či je sestra špecialistka v nočnej, nám neodpovedala. My máme informácie, že nie, že ani jedna z nich nemá špecializáciu v intenzívnom ošetrovateľstve,” dodala Kavecká.

Na mimoriadnom brífingu krátko po polnoci Kavecká zhodnotila situáciu v žilinskej fakultnej nemocnici ako vážnu. “V tomto momente opúšťa brány tejto nemocnice vyše 170 sestier. Príkaz od riaditeľa nemocnice znel jasne, že máme opustiť nemocnicu. V tomto čase opúšťajú nemocnice sestry aj v ďalších mestách – v Prešove, v Trnave, v Trenčíne, v Dolnom Kubíne a v Martine. Sestry budú slovenskému zdravotníckemu systému chýbať. Bez prijatia našich návrhov by to trvalo o niečo dlhšie, ale prišlo by nakoniec k rovnakej situácii. Priemerný vek zdravotnej sestry je vysoký, blíži sa k päťdesiatke a mladšie sestry predovšetkým z dôvodu nízkeho ohodnotenia nemajú záujem vykonávať toto povolanie na Slovensku,” povedala Kavecká.

Sestry vidia nádej v Národnej rade

Šéfka odborov sestier zdôraznila, že odchodom takmer tretiny sestier prestáva byť žilinská nemocnica plne funkčná. “My neodchádzame od pacienta, ale doslova sme od jeho lôžok vyháňané. Nádej vidíme v Národnej rade, ktorá by mohla vytvoriť tlak na vládu, aby riešila vzniknutú situáciu. Náš zápas dnešným dňom neskončil, práve naopak, naberá na intenzite,” odkázala približne šesťsto sestrám, ktoré dali výpovede v žilinskej a niekoľkých ďalších nemocniciach na Slovensku.

Hovorkyňa fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Viera Jurčiová v nedeľu popoludní uviedla, že nemocnica funguje v normálnom režime a prerušená nebude ani činnosť OAIM, ako to v sobotu avizovalo vedenie nemocnice. Nedostatok sestier sa podľa Jurčiovej podarilo stabilizovať vďaka spolupráci s nemocnicami v Dolnom Kubíne a v Trstenej, ktoré poslali do Žiliny svoje špecializované sestry ako dočasnú výpomoc. Okrem toho nemocnica podľa hovorkyne v januári uzatvorila pracovné zmluvy s 20 novými sestrami a od 1. februára majú nastúpiť ďalšie.

Odporúčané články

Žilinská nemocnica vyriešila problém, OAIM funguje ďalej Nemocnica v Žiline zatvára lôžkovú časť OAIM

Témy

Diskusia

sedma Kedy uraduju: Baška,Mamojka,Jarjabek,Blanár, Petrák, Valocký,Vaľová,Raši,Pavlis,Muňko,Choma a dalši zlatojopi zo Smeru? armádny personál Vraj v Prešove to zachráni armáda. Čítal som, že tam bude pracovať 7 (slovom sedem) sestričiek, a už 3 z nich tam dlhodobo pracujú aj teraz. Takže tie 4 bohyne, to spasia. Asi nám to hovorí sám Zeus v obleku... slovchudoba Toto fórum je plné nenávisti voči tým, ktorí si konečne povedali, že 400 či 600 eurová výplata je dobrá pre Etiópiu, Burundi či Pakistan. Vážení, vôbec ste si nevšimli, že Matovič má bilbordy na ktorých je napísané, že za rozkradnuté... smutná vízia Vidieť, že ľudia na Slovensku majú vedomostné medzery, čo využívajú krasoreční politici. Tu nejaký napísal o 10:05, že zlúčenie poisťovní pod jednú štátnu by nás nič nestálo je veľké klamstvo (aj pán Fico to pochopil a už nechce zjednotenie tohto... Anton Pravda Mãme ,,super" zdravotníctvo, keď tridsať pacientov umýva sestrička s jednými rukavicami.A potom sa čudujeme, že sa šíria nemocničné bacily.Na predvolebné gulãše majú naši súdruhovia dosť peňazí, na lavičky pre pacientov,ako u nãs na očnom, na to peňazí niet.Dôchodcovia stoja na...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...