Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Žilina, letisko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Letisko v Žiline. Foto: www.facebook.com

Žilinskému samosprávnemu kraju bude patriť väčšinový podiel letiska, je to krok k jeho záchrane

BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) – Poslanci Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) schválili v pondelok prevod majoritného podielu akcií žilinského letiska zo štátu na samosprávny kraj.

Podiel SR v zastúpení ministerstva dopravy a výstavby bude vo výške 34,01 % a podiel Žilinského samosprávneho kraja 65,99 % na základnom imaní spoločnosti. Poslanci ŽSK schválili prevod za jedno euro. O schválení zámeru prevodu akcií bude rozhodovať vláda, pravdepodobne ešte tento týždeň. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie ŽSK Renáta Jaloviarová.

Cieľom je postupné rozlietanie letiska

Za prevod akcií žilinského letiska hlasovalo 44 poslancov z 54-členného poslaneckého zboru, jeden bol proti, ostatní poslanci sa zdržali alebo nehlasovali.

„Žilinskej župe záleží na tom, aby letisko v našom kraji zostalo zachované ako verejné medzinárodné letisko a slúžilo celému regiónu, nie iba pre súkromný biznis. Toto bola naša posledná šanca ako udržať letisko pre verejné aktivity. Preto som rada, že aj napriek trojhodinovej náročnej diskusii v pléne, poslanci naprieč politickým spektrom návrh prevodu väčšiny akcií na župu schválili, za čo im ďakujem. Väčší majetkový podiel pre župu znamená predovšetkým možnosť rozhodovať a ovplyvňovať rozvoj a budúcnosť letiska. Naším cieľom je postupné rozlietanie letiska,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Urýchlenie hospodárskeho  rozvoja

Ministerstvo dopravy v minulom roku začalo pripravovať súťaž na prenájom letiska súkromnej spoločnosti, avšak bez striktnej požiadavky na zachovanie leteckého účelu využitia prenajatého majetku. Podľa ŽSK hrozilo, že územie môže byť využité na iný ako letecký účel, čo mohlo viesť k faktickej likvidácii letiska.

Fungujúce „plnohodnotné“ letisko môže podľa ŽSK výrazným spôsobom urýchliť hospodársky rozvoj a prispieť k atraktivite kraja v oblasti cestovného ruchu.

„Prevádzkovanie a vlastnenie obdobných letísk je bežné aj v iných štátoch. Príkladmi môžu byť letiská Pardubice a České Budějovice v ČR, alebo letisko Radom v Poľsku, ktorého prevádzka je po úvodných investíciách rentabilná napriek tomu, že sa nachádza len 110 km od Varšavy,“ uviedol profesor Katedry leteckej dopravy Žilinskej univerzity a člen Rady pre rozvoj leteckej dopravy v ŽSK Antonín Kazda.

O päť lietadiel viac

Záujem o využívanie letiska, ktoré má priame diaľničné pripojenie, potvrdili podľa ŽSK aj viaceré významné obchodné spoločnosti z regiónu. Žilinské letisko zároveň slúži pre výcvik pilotov, ktorí sa vzdelávajú na Žilinskej univerzite.

„Do budúcnosti predpokladáme zvýšiť počet lietadiel o päť, čo je dané aj tým, že je zvýšený záujem o tento študijný program,“ povedal rektor Žilinskej univerzity Jozef Jandačka.

Odporúčané články

Dažde spôsobili zosuvy pôdy aj poškodenie brehov, hladina riek v Žilinskom kraji sa stabilizuje Žilinský kraj získa väčšinový podiel v Leteckej spoločnosti Žilina, chce riešiť finančné problémy

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X