Žilinský kraj má mnoho turistických lákadiel, najvyhľadávanejšou destináciou je Liptov

Liptov, Pribylina, múzeum
Expozícia bývania a spôsobu života rôznych sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova na prelome 19. a v prvej tretine 20. storočia. Ukážka bývania bezzemka, stredného a bohatého roľníka, remeselníka, obecného richtára, dedinská škola, ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec v Múzeu liptovskej dediny. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) sa s podielom 24,9 percenta za prvé tri mesiace tohto roka stal najnavštevovanejším spomedzi ostatných krajov. Za ním nasleduje Bratislavský a Prešovský kraj.

Atraktívne cyklistické a bežkárske trasy

Návštevnosť kraja v prvom štvrťroku stúpla oproti predchádzajúcim rokom o 13,8 percenta. Najviac zahraničných návštevníkov prichádza z Čiech a z Poľska, ale aj z Litvy, Rumunska, Ruska či Veľkej Británie.

Kraj je atraktívny pre turistov najmä pre lyžiarske strediská, bežkárské trasy, kultúrne a prírodné pamiatka a cyklotrasy.

Milovníkom cyklistiky sú počas hlavnej sezóny k dispozícií cyklobusy, ktoré ich odvezú k zaujímavým lokalitám a cyklotrasám v Terchovej, na Turci či na Kysuciach. Tento rok sa nám podarilo zriadiť cyklobusy aj na Orave,“ povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Najvyhľadávanejšou destináciou je Liptov

Žilinský kraj má prvenstvo aj v počte prenocovaní domácich či zahraničných turistov. Najvyhľadávanejšou destináciou je Liptov, kde v prvom štvrťroku zavítalo 60 percent všetkých turistov v kraji.

Systematickou podporou cestovného ruchu a formou vytvárania rôznych tematických produktov sa snažíme návštevníkov nasmerovať na to pekné a atraktívne čo tu máme,“ dodala výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj Iveta Chabadová.

Tento rok kraj plánuje predstaviť najmä rozhľadne a vyhliadky, ktorých je čoraz viac a stali sa veľmi populárnym miestom výletov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)