Žilinský kraj pokračuje v rekonštrukcii Budatínskeho hradu, obnovili druhé podlažie aj časť fasády

Budatínsky hrad
Budatínsky hrad v Žiline po ukončení ďalšej etapy rekonštrukcie nových priestorov druhého nadzemného podlažia a časti hradnej fasády. Aktuálne prebieha kolaudačné konanie, ktoré by malo byť uzatvorené po prázdninách. V zrekonštruovaných priestoroch pribudne expozícia, ktorej sprístupnenie je naplánované na október. Budatínsky hrad ešte čakajú práce na fasáde zo severnej strany, ako aj terénne úpravy v areáli parku.. Bratislava, 27. máj 2019. Foto:SITA/Žilinský samosprávny kraj

ŽILINA 3. júna (WebNoviny.sk) – Žilinská krajská samospráva pokračuje v obnove Budatínskeho hradu, ktorý sa nachádza v žilinskej mestskej časti Budatín. Začiatkom mája ukončili stavené práce na druhom nadzemnom podlaží, v ktorých pribudne expozícia hradných opevnení.

Počas prác obnovili aj časť hradnej fasády. Rekonštrukciu financovali cez program Interreg SK-CZ v rámci projektu Každá história si zaslúži svoj priestor. Partnerský český región v rámci projektu opravil časť hradu Hukvaldy.

Aktuálne prebieha kolaudačné konanie. Rekonštrukciou druhého podlažia vznikol samostatný okruh, ktorý bude múzeum využívať napríklad na interaktívne výstavy či tvorivé dielne,“ uviedol v tlačovej správe riaditeľ odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martin Hromada.

Pribudne aj nová expozícia s 3D modelmi

Považské múzeum v Žiline v spolupráci so ŽSK pripravuje v zrekonštruovaných priestoroch novú expozíciu s 3D modelmi hradu a tromi hlavnými úsekmi, zachytávajúcimi pravek, včasný stredovek a vrcholný stredovek.

Netradičnú expozíciu múzeum slávnostne otvorí v októbri. Nebude chýbať ani bohatý kultúrny program, či tvorivé dielne pre deti, dodal Hromada.

V priestoroch Východného paláca by mohla čoskoro pribudnúť aj čitáreň a depozitár. Súčasťou projektu je aj obnova chodníkov v areáli hradu a práce na fasáde zo severnej strany.

Bol zatvorený desať rokov

Budatínsky hrad, ktorý jej jednou z najstarších pamiatok v Žiline, bol pre verejnosť zatvorený 10 rokov. Obnova areálu sa začala revitalizáciou parku, nasledovala kompletná obnova veže, kaplnky a postupne pribúdali ďalšie časti hradného komplexu.

Vlani sa podarilo dokončiť rekonštrukciu hospodárskej budovy z 18. storočia, kde sa nachádza Drotársky pavilón.

Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia na sútoku Váhu a Kysuce. Hrad spravuje Považské múzeum v Žiline, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom