Žilinským lekárom siahnu na mzdy, dodatky podpíšu do piatku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Protest za záchranu nemocnice v Žiline
Protestný sprievod mestom Žilina organizovaný zamestnancami žilinskej fakultnej nemocnice za záchranu žilinskej nemocnice a podporu kolegov, ktorí dostali výpovede. Žilina, 3. december 2012. Foto: SITA/Lukáš Macek

ŽILINA 23. januára (WEBNOVINY) – Lekári žilinskej fakultnej nemocnice by zníženie platov mali podpísať do piatka.

Nové zmluvné dodatky zrušia nadštandardné 50-percentné bonusy a stanovia konkrétne sadzby za hodinu pracovnej pohotovosti podľa oddelení, zmeny budú zohľadnené už vo výplatách za január.

„Vedenie nemocnice a zástupcovia zamestnancov si v pondelok vzájomne odsúhlasili nové mzdové podmienky a spoločne podpísali vzor dodatku k pracovným zmluvám lekárov. Nové dodatky obsahujú konkrétne sadzby za hodinu pracovnej pohotovosti a zavádzajú ich kategorizáciu podľa oddelení. Celkovo ide o diferencované odmeňovanie lekárov v troch skupinách,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa nemocnice Mária Koporecová.

Žilinskí lekárski odborári pristúpili na zníženie nadštandardných platov už 7. decembra, no na konkrétnych mzdových úpravách sa dohodli až v pondelok.

Obrazom: Žilinskí lekári v decembri protestovali

Protest za záchranu nemocnice v Žiline
Účastník protestného sprievodu mestom Žilina, organizovaným zamestnancami žilinskej fakultnej nemocnice, za záchranu žilinskej nemocnice a podporu kolegov, ktorí dostali výpovede. Žilina, 3. december 2012. Foto: SITA/Lukáš Macek

Protest za záchranu nemocnice v Žiline
Prípravy pred protestným sprievodom mestom Žilina za záchranu žilinskej nemocnice a podporu kolegov, ktorí dostali výpovede. Žilina, 3. december 2012. Foto: SITA/Lukáš Macek
Protest za záchranu nemocnice v Žiline
Lekár Peter Blaško (vľavo) pred začatím protestného sprievodu mestom Žilina organizovaným zamestnancami žilinskej fakultnej nemocnice za záchranu žilinskej nemocnice a podporu kolegov, ktorí dostali výpovede. Žilina, 3. december 2012. Foto: SITA/Lukáš Macek
Protest za záchranu nemocnice v Žiline
Protestný sprievod mestom Žilina organizovaný zamestnancami žilinskej fakultnej nemocnice za záchranu žilinskej nemocnice a podporu kolegov, ktorí dostali výpovede. Žilina, 3. december 2012. Foto: SITA/Lukáš Macek
Protest za záchranu nemocnice v Žiline
Protestný sprievod mestom Žilina organizovaný zamestnancami žilinskej fakultnej nemocnice za záchranu žilinskej nemocnice a podporu kolegov, ktorí dostali výpovede. Žilina, 3. december 2012. Foto: SITA/Lukáš Macek

„Bolo to o slovíčkach, ktoré sa stále nachádzajú v našich platných pracovných zmluvách a my sme potrebovali tie slovíčka ešte raz nejako ľudovo učesať,“ povedal šéf žilinských lekárskych odborov Peter Blaško. „Trvalo nám to trošku dlhšie, ale v podstate to nepovažujem za veľkú chybu, pretože aspoň sa vykryštalizovali všetky trecie plochy,“ dodal riaditeľ nemocnice Štefan Volák.

Znížením miezd lekárov má nemocnica ušetriť viac ako 74-tisíc eur mesačne. Na oplátku, decembrová dohoda lekárom zaručila, že všetci osemnásti prepustení lekári sa mohli vrátiť do práce a zrušila aj nariadenie o nerovnomernom rozdelení pracovného času a zlúčení oddelení. Súčasťou dohody je aj povinnosť lekárov slúžiť ústavné pohotovostné služby, čo bolo predtým iba na dobrovoľnej báze. Lekári a nemocnica našli kompromis po nezhodách, ktoré trvali od októbra.

Zvolenska
Foto: SITA/Milo Fabian

Za zlučovaním oddelení a prepúšťaním lekárov v žilinskej nemocnici boli podľa jej riaditeľa Štefana Voláka nadpriemerné platy a slabá či neefektívna výkonnosť lekárov, čo by podľa Voláka už od januára viedlo k zatváraniu celých oddelení. Vedenie nemocnice chcelo v rámci prvých racionalizačných krokov, aby sa lekári pre záchranu nemocnice uskromnili.

Podľa Voláka však s variantom zníženia platov lekári nesúhlasili a preto dal výpoveď jedenástim lekárom na ortopédii a siedmim na oddelení dlhodobo chorých. Lekári naopak tvrdili, že od začiatku boli ochotní sa s vedením nemocnice dohodnúť a aj sa uskromniť, ale riaditeľ nemocnice nemal záujem sa s nimi rozprávať a nové zmluvy im direktívne nanútil.

Krízový stav v žilinskej nemocnici trval dva dni, začal sa vo štvrtok 6. decembra, keď výpoveď z ústavných pohotovostných služieb dalo 134 z 228 tamojších lekárov.

Opozícia chce nemocnicu prešetriť

Strana Nová väčšina na čele s poslancom NR SR Danielom Lipšicom vyzvala parlamentný výbor pre zdravotníctvo, aby inicioval poslanecký prieskum v žilinskej fakultnej nemocnici. Reagovala tak na posledné medializované informácie o ozdravnom pláne, ktorý pre zdravotnícke zariadenie vypracovala spoločnosť PP Partnership za 10 tisíc eur. Poslanec NR SR za SDKÚ-DS Viliam Novotný ako člen výboru už medzičasom potvrdil, že takýto prieskum bude na najbližšom výbore iniciovať.

„Navrhnem poslanecký prieskum žilinskej nemocnice a budem sa pýtať pani ministerky, keď príde na tento výbor, aby vysvetlila ako je to možné, že kotolníkov ozdravný plán je taký úspešný v žilinskej nemocnici,“ povedal Novotný. Ako pokračoval, k zaujatiu stanoviska k tejto téme vyzývali šéfku rezortu zdravotníctva už uplynulý týždeň. Na poslanecký prieskum v Žiline vyzýva aj jeho kolega, predseda strany SDKÚ-DS Pavol Frešo. Podľa neho je potrebné, aby sa raz a navždy veci okolo dokumentu vyjasnili, a ak niekto pochybil, aby bolo zrejmé, ako sa to bude riešiť a aká zodpovednosť sa vyvodí. „Neviem si predstaviť zoči voči takémuto škandálu, že by to aj ľavica odmietla,“ skonštatoval Frešo na margo poslaneckého prieskumu.

O materiáli naposledy informoval inštitút INEKO, ktorý ho mal k dispozícii. Z jeho analýzy vyplynulo, že ozdravný plán je v mnohých bodoch všeobecný, sčasti sa zhoduje s plánom riaditeľa nemocnice Štefana Voláka, s ktorým uspel ešte na výberovom konaní, ako aj to, že hodnota podobného dokumentu je mnohonásobne nižšia ako spomínaných 10 tisíc eur. „Ak sú informácie z analýzy inštitútu INEKO pravdivé, bude to dôkazom podvodu na pacientoch, ktorý už niekoľko týždňov kryje nielen riaditeľ nemocnice, ale aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská,“ uviedol Lipšic.

Šéfka rezortu zdravotníctva riaditeľa žilinskej nemocnice ako i samotný ozdravný plán bráni. Podľa nej to najpodstatnejšie na celom dokumente je, že funguje a zdravotníckemu zariadeniu sa darí znižovať náklady, Voláka zároveň vníma ako človeka s víziou, ktorý vie ako nemocnicu riadiť. „Žilinská nemocnica po podpísanej dohode okrem toho, že mesačne o dve až tri percentá pravidelne znižuje náklady na svoju prevádzku, bude ďalej šetriť vyše milióna eur ročne a na základe realizácie jednotlivých krokov, ktoré takto boli naplánované, nemocnica v priebehu dvoch rokov prestane vytvárať dlh,“ uviedla Zvolenská.

Ako pokračovala pevne verí, že riaditeľ nemocnice bude aj naďalej v rámci finančného ozdravenia realizovať kroky tak ako doteraz. Na tom, že si Volák svoju víziu nechal rozpracovať, nevidí nič zlé. Zároveň pripomína, že nemocnica nemá už dlhšiu dobu vlastného ekonóma. „Myslím si, že ten postup, že on predložil svoju víziu a niekto na základe nej to ekonomicky rozpracoval, je úplne normálny a štandardný. Myslím si, že tá hra bola čistá, my naozaj nemáme čo skrývať,“ dodala ministerka. Rezort už pred časom avizoval, že prieskum v žilinskej nemocnici urobí. Kontrola má byť hĺbková a slúžiť bude aj na očistenie mena riaditeľa Voláka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Pavol FrešoPeter blaškoViliam Novotný
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou ŽilinaLOZ Lekárske odborové združenie