Zimnej deaflympiáde hrozí fiasko. Chýbajú jej športoviská

Tatry
Foto: Ilustračné foto SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 9. februára (WEBNOVINY) – Organizátori 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách zatiaľ nenaplnili svoje víkendové sľuby a nad športovými hrami nepočujúcich športovcov stále visí veľký otáznik. Deaflympiáda by sa mala konať od 18. do 26. februára. Šéf organizačného výboru i Slovenského deaflympijského výboru Jaromír Ruda cez víkend uviedol, že všetky záležitosti súvisiace so zabezpečením športovísk, ubytovania, stravovania a ostatných náležitostí boli prerokované tak, že príslušné zariadenia už čakajú iba na príjem platieb. Tieto mali byť vykonané v utorok 8. februára 2011. Správcovia športovísk však zatiaľ nič nedostali.

Súťaže v zjazdovom lyžovaní sa majú podľa plánov organizátorov konať v Jasnej. „V tejto chvíli nemáme na účtoch žiadnu platbu. V stredu popoludní o 16.00 h by sme sa mali stretnúť so zástupcami organizačného výboru. Komunikácia s nimi je takmer nulová, na stretnutie sme ich vyzvali my a zatiaľ máme informácie, že prídu,“ informovala agentúru SITA Katarína Šarafínová zo spoločnosti Tatry Mountain Resorts, ktorá stredisko v Jasnej spravuje.

Otázniky visia aj nad miestami pre halové zimné športy

Podľa informácie na internetovej stránke deaflympiády by sa súťaže v curlingu mali konať na zimnom štadióne v Liptovskom Mikuláši. Športovci však tento priestor v centre Liptova nevyužijú. „S organizátormi nemáme žiadne zmluvy a ani záväzky voči nim. Rozhovory prebehli, vypracovali sme im finančný návrh na prenájom. K žiadnej ďalšej dohode však neprišlo a na zimnom štadióne v Liptovskom Mikuláši sa deaflympiáda konať nebude. Tí, čo si kupujú lístky, by si mali preveriť, kde sa v Liptovskom Mikuláši podujatie bude vôbec konať, ak vôbec,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca L. Mikuláša Peter Lehotský.

Rovnaká situácia je aj v susednom Ružomberku

O Ružomberku sa v posledných dňoch tiež hovorí ako o jednom z centier podujatia. Organizátori zatiaľ neposlali na účet prevádzkovateľa zimného štadióna či mesta ani euro. „Primátor Ján Pavlík deklaroval vôľu mesta vyjsť organizátorom v ústrety, ale vyslovil aj podmienku, že musia zaplatiť všetky potrebné poplatky za prenájom. Do utorňajšieho večera sa tak nestalo. Uvidíme, aké budú ďalšie kroky, ale po splnení podmienok sa môže podujatie na našom štadióne v nejakom obmedzenom režime uskutočniť,“ uviedol hovorca Ružomberka Jozef Karika.

Hokejový turnaj by sa mal uskutočniť na zimnom štadióne v Poprade

Primátor mesta Anton Danko sa už dávnejšie vyjadril, že podujatie by sa v tomto podtatranskom meste mohlo konať, ale len v prípade vyplatenia 4,5 milióna eur zo strany Slovenského deaflympijského výboru. Na tejto sume sa dohodli obe strany už pred dvoma rokmi. Navyše, v čase podujatia sa budú na ZŠ v Poprade hrať zápasy extraligy i ďalších mládežníckych súťaží. „S nikým sme o deaflympiáde nerokovali a ani z mesta nám neprišla žiadna požiadavka na prenájom ľadovej plochy,“ uviedol riaditeľ zimného štadióna v Poprade Jozef Čapka. Organizátori pôvodne počítali aj so zimnými štadiónmi v Kežmarku a v Levoči, ktoré začali aj rekonštruovať, pre neplnenie finančných záväzkov však práce pozastavili.

V médiách sa objavilo spojenie deaflympiády so Slovenským paralympijským výborom (SPV), ktorý však zdôrazňuje, že Slovenský zväz nepočujúcich športovcov (SZNŠ) vystúpil z jeho radov v roku 2005 a odvtedy pôsobí samostatne. Preto SPV nemá nič spoločné s organizáciou zimnej deaflympiády na území Slovenska. Za všetky problémy spojené s týmito hrami nesú zodpovednosť osoby, z ktorých žiadna nepôsobí v štruktúrach SPV, preto sa SPV od všetkých aktivít spojených s deaflympiádou striktne dištancuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton DankoJaromír RudaJozef Karika