Zisk Volkswagenu klesol, hospodárenie automobilky stále zaťažuje emisný škandál

Volkswagen, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP

FRANKFURT 3. mája (WebNoviny.sk) – Prevádzkový zisk koncernu Volkswagen (VW) v prvom kvartáli klesol na 3,9 mld. eur zo sumy 4,2 mld. eur dosiahnutej v rovnakom štvrťroku vlaňajška.

Tržby spoločnosti síce v sledovanom období medziročne vzrástli o 3,1 mld. eur na 60 mld. eur, hospodársky výsledok však zaťažila čiastka 1 mld. eur, ktorú firma vyčlenila na právne náklady súvisiace s jej emisným škandálom. Automobilová skupina o tom informovala vo štvrtok.

Skupina VW v septembri 2015 pred regulačnými úradmi v USA priznala, že využívala softvér, ktorý umožňoval skresľovať výsledky emisných testov. Firma vrátane jej bývalého generálneho riaditeľa Martina Winterkorna a ďalších vysokých manažérov čelí početným obvineniam z podvodov a neférovej hospodárskej súťaže.

Volkswagen doteraz v súvislosti s emisným škandálom iba v USA súhlasil s pokutami v sume vyše 25 mld. USD. Automobilka sa okrem iných krajín bráni aj na súde v domovskom Nemecku, kde investori žiadajú odškodnenie vo výške 9,26 mld. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Volkswagen