Zistenia ombudsmana sa nie vždy počúvajú ľahko, prezidentka Čaputová chce podporiť Patakyovú

Zuzana Čaputová, Mária Patakyová
Zľava: Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prijatia verejnej ochrankyne práv prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 13. august 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Prezidentka Zuzana Čaputová si rada príde do Národnej rady SR vypočuť správu verejnej ochrankyne práv. Prezidentka to povedala v utorok po stretnutí s ombudsmankou Máriou Patakyovou.

Podľa prezidentky sa často zisteniam ombudsmanky nedostáva dostatok pozornosti od predstaviteľov verejnej moci, takto chce jej prácu podporiť. Verejný ochranca práv číta každý rok v parlamente správu o pôsobení úradu. Podľa fotografií a videozáznamov z Národnej rady SR pritom veľa poslancov tieto správy v pléne nepočúva.

Zistenia sa nepočúvajú ľahko

„Konkrétne kontrolné zistenia úradu ombudsmana sa nie vždy počúvajú ľahko. Veľakrát je to kritická spätná väzba k fungovaniu inštitúcií. O to je dôležitejšia. Za tými zisteniami sú konkrétne osudy detí, seniorov, inak znevýhodnených skupín obyvateľov,“ povedala prezidentka.

Čaputová s Patakyovou rozprávala aj o konkrétnych systémových problémoch – či už o ochrane práv detí, činnosti detských domovov a domovov pre seniorov, nedostatku kontrolnej činnosti zariadení pre seniorov či o policajnej razii v Moldave nad Bodvou z roku 2013.

Prezidentka sa zaujímala aj o to, ako na jej zistenia reagujú dotknuté inštitúcie a ako sa úradu darí dosiahnuť nápravu. Patakyová priznala, že aj toto stretnutie je pre ňu „ochranným plášťom, ktorý je nad inštitúciou“. Otázky, ktoré úrad verejného ochrancu práv rieši, sú citlivé, prístup k riešeniam nie je vždy jednoduchý.

Rozdielne poplatky v materských školách

Prezidentka a ombudsmanka sa vyjadrili aj k rozdielnym poplatkom v materských školách. Patakyová potvrdila, že dostala niekoľko podnetov od rodičov a chce preveriť zákonnosť tohto kroku.

Podľa prezidentky treba citlivo zvážiť dva aspekty – nediskriminovanie detí, ktorých rodičia nemajú v danej lokalite trvalý pobyt, na druhej strane logický zámer samosprávy motivovať dané osoby, aby si nahlásili trvalý pobyt v obciach, kde žijú. Na to sú totiž naviazané podielové dane a príjmy do rozpočtu samospráv.

Patakyová ďalej povedala, že pri tejto téme našla aj odlišné stanoviská inštitúcií – generálnej prokuratúry a ministerstva školstva. „Je tam veľká rozporuplnosť, zasahuje to veľký počet možných budúcich podávateľov, rozhodla som sa preveriť túto situáciu,“ povedala ombudsmanka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária PatakyováZuzana Čaputová