Žitňanská chce potrestať Harabina vyzlečením z talára

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Harabin
Predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin. Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská chce vyzliecť Štefana Harabina zo sudcovského talára. Ako dnes povedala na tlačovej besede, podala ďalší návrh na začatie disciplinárneho konania proti predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. Dôvodom je, že nekonal a nepodal odvolanie voči rozsudku Okresného súdu Bratislava I, ktorý vyhovel 11 sudcom Najvyššieho súdu SR v diskriminačných žalobách. Dôsledkom bolo, že sudcovia spor dotiahli do úspešného konca a rozsudky sú právoplatné. Súd uložil SR povinnosť vyplatiť sudcom náhradu nemajetkovej ujmy jeden milión jedno euro euro a náhradu trov konania vo výške 45 726 eur.

Pretože už Harabin bol uznaný vinným zo spáchania disciplinárneho skutku, navrhuje, aby bol v tomto prípade odvolaný z funkcie sudcu.

Ministerka nepovažuje podanie žalôb sedemsto sudcami za náhodu

Zdôraznila, že niekto napísal vzor žaloby a sudcov motivoval, aby takúto žalobu podali. „Niekto, komu vyhovuje, že takýmto spôsobom môže posilniť svoj mocenský vplyv v justícii,“ povedala Žitňanská s tým, že v prvom rade za týmito žalobami vidí práve Harabina. „Keď hovorím o tom, že celá kauza má politickú rovinu a hovorím o tom, že niekto má za každú cenu udržať si vplyv v justícii, tak hovorím predovšetkým o predsedovi Najvyššieho súdu SR,“ zdôraznila ministerka.

Žitňanská pripomenula, že Ústavný súd SR nepovedal, že príplatok pre sudcov vtedajšieho Špeciálneho súdu je sám o sebe protiústavný. Povedal len, že jeho výška nebola primeraná. Ministerstvo preto spochybňuje právny nárok sudcov podľa antidiskriminačnej legislatívy. Rovnako spochybňuje aj výšku nemajetkovej ujmy, ktorú sudcovia vo svojich žalobách požadujú.

Ministerstvo spravodlivosti mieni podľa Žitňanskej využiť všetky právne prostriedky, aby ochránilo občanov a daňových poplatníkov pred dôsledkami diskriminačných žalôb, ktoré si podalo zhruba 700 sudcov. V situácii, keď riešime dopady hospodárskej krízy a v situácii, v akej sa krajina nachádza, nie je možné vyplatiť 70 miliónov sudcom len tak, že to je v niekoho záujme. Ministerstvo zvažuje možnosť podať dovolanie, prípadne obrátiť sa na Ústavný súd SR.

Pred časom právoplatne vyhralo jedenásť sudcov Najvyššieho súdu SR diskriminačné spory

Pomohlo im, že sa Najvyšší súd SR vedený Štefanom Harabinom neodvolal. Potvrdil to koncom júla hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. „Vzhľadom na skutočnosť, že proti rozsudku prvostupňového súdu nepodal žiaden z účastníkov konania odvolanie, rozsudok nadobudol právoplatnosť. Odvolanie Slovenskej republiky v zastúpení Ministerstva spravodlivosti SR proti rozsudku okresného súdu bolo Krajským súdom v Bratislave odmietnuté ako podané neoprávnenou osobou, ktorá nemá postavenie účastníka konania, ani vedľajšieho účastníka na strane odporcu,“ informoval vtedy Adamčiak.

Trest je politickou šikanou, tvrdí Najvyšší súd SR

Disciplinárny návrh a trest navrhnutý ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou je právnym nezmyslom a ďalšou politickou šikanou. Myslí si to Kancelária Najvyššieho súdu SR. „Žitňanská oprela svoj návrh na zbavenie sudcovskej funkcie o skutok, ktorý sa podľa nej „mal vraj stať“ najneskôr 3. februára 2011 a disciplinárny súd Harabina potrestal až 29. júna 2011,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol Najvyšší súd SR. Podľa súdu by ministerka musela mať stroj času, ktorým by sa vrátila pred 3. február, aby mohlo ísť o opakované závažné porušenie povinností po skoršom postihu, keď je možné uložiť takýto trest. „Tieto základy práva ovláda už prvák na právnickej fakulte,“ doplnil súd.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáŠtefan Harabin