Žitňanská: Ministerstvo ani Smer by nemali podporiť Harabina

Zitnanska
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská považuje za dôležité, aby Harabina v kandidatúre nepodporili Smer ani minister Borec. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) je rada, že jej nástupca v ministerskom kresle Tomáš Borec si uvedomil, že môže zohrať dôležitú úlohu pri voľbe nového šéfa najvyššieho súdu.

Borec avizoval, že aj on plánuje nominovať kandidáta na nového šéfa NS SR, ktorý by tak vo voľbách súdnej rady súperil o tento post s terajším šéfom súdu Štefanom Harabinom (nominovala ho Sudcovská rada NS SR) a Zuzanou Ďurišovou (nominovalo ju združenie Sudcovia Za otvorenú justíciu).

Fico Harabina nepodporil

„Podľa mňa je dôležité signalizovať, že ani ministerstvo, ani vláda, ani Smer nepodporujú Štefana Harabina,“ uviedla Žitňanská. Boreca už 11. apríla vyzvala, aby nestál v kúte, predstúpil pred verejnosť a navrhol dobrého kandidáta na predsedu najvyššieho súdu, za ktorého sa bude môcť postaviť nielen súdna rada, ale aj verejnosť.

Premiér a neúspešný prezidentský kandidát Robert Fico (Smer-SD) počas predvolebnej kampane viackrát povedal, že by neodporučil Štefanovi Harabinovi znovu kandidovať na funkciu predsedu Najvyššieho súdu SR.

„Je objektívny fakt, že predseda najvyššieho súdu rozdeľuje súdnictvo. Preto, ak by sa mňa opýtal pán Harabin, či by som mu odporúčal, aby kandidoval na predsedu najvyššieho súdu, tak by som mu povedal, aby nekandidoval, že mu to neodporúčam,“ povedal Fico 22. marca v diskusnom dueli Rozhlasu a televízie Slovenska k prezidentským voľbám.

Borec zatiaľ o kandidátovi mlčí

Podľa Žitňanskej je dôležité, aby na post predsedu NS SR zvolili dobrého kandidáta. „Minister dnes hľadá akúsi neutrálnu osobu. Ak takú nájde a zároveň to bude dobrý kandidát, tak sa všetci potešíme,“ poznamenala Žitňanská. Borec zatiaľ nepovedal meno kandidáta, ktorého plánuje navrhnúť. Po rokovaní vlády v stredu vyhlásil, že „finišuje“ s rozhovormi o nominácii.

Žitňanská si myslí, že aj keby ďalší vhodný kandidát na predsedu NS SR nebol, tak združenie Za otvorenú justíciu dalo dobrú kandidátku Zuzanu Ďurišovú. „Solídnu sudkyňu s dobrým renomé,“ zhodnotila. Táto kandidátka je navyše podľa exministerky aj nekonfliktnou osobou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáRobert FicoŠtefan HarabinTomáš Borec
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR