Žitňanská sa bojí demokracie, vyhlásil Harabin

Harabin
Nový predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Ak poslanci slovenského parlamentu zahlasujú za novelu Ústavy SR a zákona o Súdnej rade, ktoré do pripomienkového konania predložila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, súčasný predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin v tejto funkcii skončí. “Návrh novely zákona je nastavený tak, že predsedovi Najvyššieho súdu SR by zanikla funkcia predsedu Súdnej rady,” vyhlásila na dnešnej tlačovej besede Žitňanská. Na presadenie novely v parlamente však koalícia nemá potrebných 90 hlasov. Žitňanská preto upozornila, že záleží na opozícii a na strane Smer, či bude ďalej stáť za Harabinom a držať ho na jeho pozíciách. “Ak má mať Súdna rada zmysel, tieto pozície treba oddeliť,” myslí si šéfka rezortu spravodlivosti.

Novela ministerky Žitňanskej

Návrh ústavného zákona oddeľuje Súdnu radu od Najvyššieho súdu SR tak, aby predseda NS SR nebol predsedom Súdnej rady SR. Cieľom návrhu je podľa Žitňanskej vytvoriť predpoklady, aby predsedovia súdov, ktorí sú pri výkone svojej funkcie predstaviteľmi výkonnej moci, nemohli byť členmi SR, čím by sa zamedzilo prelínaniu výkonnej moci a súdnej moci. Zmenou Ústavy by sa poslanci mali zaoberať v septembri.

Žitňanská sa bojí demokracie, tvrdí Harabin

Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská sa bojí podľa predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina demokracie a slobodnej voľby sudcov, preto narýchlo účelovo mení pravidlá. „Návrh je len pokračovaním jej osobnej pomsty. Nejde o žiadnu reformu, ale iba o personálne politické čistky, ktoré majú za následok predlžovanie súdneho konania,“ povedal dnes Harabin pre agentúru SITA.

Žitňanská potvrdzuje frustráciu z Harabina, tvrdí Madej

Novela Ústavy SR, ktorú dnes ohlásila ministerka spravodlivosti potvrdzuje frustráciu koalície z predsedu Najvyššieho súdu SR, myslí si poslanec za Smer-SD Róbert Madej. „Je to ďalší boj proti jednému človeku v súdnictve, čím koalícia potvrdzuje opäť frustráciu z osoby pána Harabina,“ povedal dnes na tlačovej besede. Žitňanská totiž navrhuje, aby predsedovi Najvyššieho súdu SR zanikla funkcia predsedu súdnej rady. Takúto zmenu ústavy Smer-SD podľa Madeja považuje za ďalšiu politizáciu súdnictva a preto ju nepodporí.

Madej pripomenul, že súčasný systém presadila v roku 2001 pri veľkej novele Ústavy SR prvá vláda predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu. „Logickým dôsledkom takto koncipovanej súdnej rady je aj ustanovenie o tom, že na jej čele stojí predseda najvyššieho súdu ako reprezentant najvyššieho súdneho orgánu a súčasne aj predstaviteľ jeho správy. Postavenie predsedu najvyššieho súdu sa tým mení na postavenie jedného z najvyšších ústavných činiteľov,“ zacitoval z dôvodovej správy spred desaťročia.

Žitňanská
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Žitňanská nesiaha žiadnemu sudcovi po päty, myslí si Madej

Priestupky predsedov súdov majú byť podľa ďalšieho návrhu ministerky v budúcnosti oznamované priamo ministerke spravodlivosti namiesto Súdnej rade, ako je to teraz. „Predsedovia súdov budú pod kontrolou ministerky spravodlivosti,“ interpretoval túto zmenu Madej. Nepáči sa mu ani to, aby Slovensko už pri voľbách do Súdnej rady nebolo jedným volebným obvodom, ale volebné obvody by kopírovali obvody krajských súdov. „Treba sa opýtať, prečo pani ministerke vyhovuje v rámci volieb do národnej rady Slovensko ako jeden volebný obvod pre všetkých 150 poslancov Národnej rady SR, prečo takýto systém nemôže byť v súdnictve,“ poznamenal.

Celkovo možno podľa Madeja navrhované zmeny považovať za účelové, neodborné a majú zakrývať vlastné problémy. „Odborne pani Žitňanská nesiaha skoro žiadnemu sudcovi ani po päty,“ zhodnotil na záver profesijný profil ministerky.

Žitňanskej Madej vyčítal aj to, že sľubuje, čo splniť nemôže, pretože koalícia v parlamente nedisponuje ústavnou väčšinou. Tieňovému ministrovi spravodlivosti prekáža aj Žitňanskej návrh, aby predsedovia súdov, ktorí sú pri výkone svojej funkcie predstaviteľmi výkonnej moci, nemohli byť členmi súdnej rady. Podľa Žitňanskej záleží na opozícii a na strane Smer-SD, či bude ďalej stáť za Harabinom a držať ho na jeho pozíciách. “Ak má mať súdna rada zmysel, tieto pozície treba oddeliť,” myslí si šéfka rezortu spravodlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR