Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Socialna poistovna
Foto: SITA/Marián Peiger
1. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Žitňanskej novelu o sociálnom poistení parlament neschválil

BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Parlament vo štvrtok neschválil novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou chcela poslankyňa za Most-Híd Lucia Žitňanská zaviesť do zákona inštitút odpustenia predpísaného penále, respektíve povinnosti ho platiť, ako aj upustenie od jeho predpísania.

Navrhovaná novela zákona podľa Žitňanskej umožní Sociálnej poisťovni vyriešiť zákonným spôsobom neistotu samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) pri platení sociálnych odvodov za júl tohto roka. Poslankyňa svojím legislatívnym návrhom reagovala na to, že Sociálna poisťovňa vzhľadom na nepresné údaje z finančnej správy posunula samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) splatnosť sociálnych odvodov za júl tohto roka z 10. augusta na 2. september tohto roka a zároveň informovala, že nebude vymáhať penále z omeškania platieb nezaplatených do nového termínu.

“Termín splatnosti odvodov, rovnako ako povinnosť Sociálnej poisťovne vymáhať penále za omeškané platby, však stanovuje zákon a Sociálna poisťovňa nemá možnosť mimo zákona termín splatnosti a ani vymáhanie penále meniť, odpúšťať či posúvať,” upozornila poslankyňa za stranu Most-Híd.

Sociálna poisťovňa ešte koncom júla predĺžila SZČO termín splatnosti júlových odvodov. SZČO tak nemuseli zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne za júl v pôvodnom termíne 10. augusta 2015. “Sociálna poisťovňa predlžuje termín ich splatnosti na 2. september 2015 tak, aby mali živnostníci dosť času pripraviť si platby,” uviedol koncom júla hovorca poisťovne Peter Višváder. Toto rozhodnutie podľa neho prijala Sociálna poisťovňa v snahe vyjsť v ústrety SZČO.

Odporúčané články

Dôchodcom sa zvýšili penzie v priemere o viac ako desať eur Chybné údaje stáli poisťovne takmer päťtisíc eur

Témy

Diskusia

J57 Neodpúšťalo sa penále bežne aj bez existencie inštitútu odpustenia, aj bez pochybenia úradov? Nevyužil to aj pán Kaník kedysi, že nemusel zaplatiť penále za svoje dlhy? J57 Načo zavádzať inštitúty odpustenia penále kvôli tomuto prípadu, keď by stačilo schváliť jednu vetu v nejakej novele, že pre tento prípad sa penále nepredpíše. Keď nebol schválený tento návrh inštitútu odpustenie penále, znamená to, že niektoré strany plánujú nariadiť Sociálnej... Druhá polovica vety sa presne hodí na teba...ten bolševický bloger píše stále o ničom je sama debilná myšlienka a len slušných ľudí otravuje. kuakua tá krivohubá akonáhle o ničom nerozhoduje je samá genialna myšlienka,normálne ejakuluje a bez akéhokolvek podnetu
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...