Žitňanskú mrzí odmietnutie dekriminalizácie drog, pripraví novelu so zapracovanými pripomienkami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lucia Žitňanská
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 21. februára (WebNoviny.sk) – Ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd) mrzí, že medializované námietky k súčasnému zneniu návrhu zákona o čiastočnej dekriminalizácii drog nezazneli počas dlhého legislatívneho procesu. Vyjadrila sa tak po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom bol bod programu o drogách vyradený.

Podľa jej názoru je odlišovanie tvrdých a mäkkých drog istou cestou k diskusii a jej rezort je pripravený vyhotoviť aj verziu, ktorá by dekriminalizovala iba mäkkšie návykové látky. „Pripravíme nový návrh, v ktorom budú zahrnuté pripomienky koaličných partnerov,“ povedala po rokovaní Žitňanská. Zatiaľ však nevedela určiť, kedy by mohol byť nový materiál pripravený.

„Mňa osobne mrzí, že v rámci celého dlhého legislatívneho procesu súčasné námietky nikto nepoložil na stôl. V takom prípade sme sa mohli na tieto témy rozprávať oveľa skôr,“ uviedla Žitňanská. Proti súčasnému zneniu bola najmä Slovenská národná strana, ktorá v utorok avizovala, že jej predstavitelia zákon v takejto forme nepodporia.

Dôležitá je diagnostika a liečenie

Pri odbornej verejnosti je zhoda, že súčasná, na papieri veľmi tvrdá právna úprava často nesmeruje k tomu, že by sme dokázali zachytávať obchodníkov s drogami, ale naopak, kriminalizujeme najmä mladých ľudí, ktorí iba experimentujú,“ priblížila ministerka. Ročne pribudne približne 300 až 400 potrestaných ľudí za užívanie návykových látok.

Podľa Žitňanskej je dôležitejšia u mladých ľudí diagnostika, či liečenie. „Lepšie je ísť cestou zdravotníckej pomoci alebo samotného liečenia ako kriminalizáciou,“ doplnila a dodala, že podľa oficiálnych štatistík až 30 percent mladých ľudí vyskúšalo marihuanu, čo inými slovami znamená, že každému tretiemu z nich hrozí trestné stíhanie.

Ministerka ešte v októbri minulého roka návrh zákona odôvodňovala tým, že prísne by mali byť postihovaní najmä tí, ktorí riešia drogy vo veľkom a za dôležité považuje aj pomoc a prevenciu v prípade drobných užívateľov drog. Navrhovanou legislatívou sa rezort podľa Žitňanskej snažil stanoviť hranicu medzi trestným činom a priestupkom, ale držba akéhokoľvek množstva drogy by bola naďalej protiprávna.

Chceli definovať maximálne množstvá

Ministerstvo spravodlivosti chcelo po novom definovať množstvá jednotlivých látok, za ktoré by previnilcom hrozili pokuty a napomenutia. Ako priestupok by mohol byť skutok posudzovaný iba v prípade, že u daných osôb zaistili drogu na vlastnú spotrebu raz za 12 mesiacov. Maximálna pokuta mala byť 165 eur. V prípade marihuany malo ísť napríklad o jeden gram, pri pervitíne a amfetamíne o 0,2 gramu a pri heroíne o 0,5 gramu.

Zároveň sa však malo posudzovať aj množstvo účinnej látky v gramáži. Takéto množstvá boli stanovené na základe odporúčania Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru podľa poznatkov z praxe. V prípade mladistvých do 18 rokov navrhovali zdravotnícku diagnostiku či liečbu závislosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Lucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie Most-Híd