Živnostníci by mohli nemocenské odvody platiť dobrovoľne, základný fond má podľa Švejnu prebytok

Chrípka; choroba; zdravotníctvo; lekár
Foto: ilustračné; thinkstock.com

BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – Živnostníci by mali poistné na nemocenské poistenie do Sociálnej poisťovne platiť dobrovoľne.

Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí a súčasne podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna tak reagoval na otázku od agentúry SITA, aké sú možnosti zníženia odvodového zaťaženia na Slovensku. Upozornil na to, že základný fond nemocenského poistenia, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa, je prebytkový.

Nemajú čas byť chorí

„Živnostníci v praxi takpovediac nemajú čas byť chorí, respektíve sa nenechávajú vypisovať na péenky. Výsledkom je, že napríklad v roku 2016 do nemocenského fondu odviedli až 47 miliónov eur, ale čerpali len 29 miliónov eur,“ povedal.

Nemocenské poistenie majú podľa štátneho tajomníka živnostníci dobrovoľné aj v Českej republike. Ak by sa podľa Švejnu pristúpilo k zdobrovoľneniu nemocenského poistenia, podnikateľom by sa týmto krokom znížili povinné odvody. Ročne by tak živnostníci na nemocenských odvodoch mohli ušetriť približne od 240 eur do 3 370 eur.

Práceneschopnosť či materstvo

Nemocenské poistenie kryje poistenú osobu pri strate alebo znížení príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti (PN), ošetrovania chorého člena rodiny, či tehotenstva a materstva. Z fondu nemocenského poistenia tak Sociálna poisťovňa vypláca nemocenskú dávku pri dočasnej PN, ošetrovné pri ošetrovaní člena rodiny, či materskú dávku pri tehotenstve, resp. materstve.

Povinne sociálne poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) platí nemocenské poistenie spolu s dôchodkovým poistením, a to minimálne z mesačného základu 456 eur pri sadzbe 4,4 %.

Minimálne nemocenské odvody SZČO tak v roku 2018 dosahujú 20,06 eura mesačne. Spolu s povinnými dôchodkovými odvodmi tak SZČO v tomto roku platia do Sociálnej poisťovne najmenej 151,16 eura mesačne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Švejna
Firmy a inštitúcie Most-Híd