Život Kumari: Ako sa z dievčatiek stávajú žijúce božstvá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Kým väčšina mladých dievčat v Nepále trávi svoje detstvo pomáhaním v domácnosti či hraním sa s ostatnými deťmi v zaprášených uliciach, na niektoré z nich čaká trochu iný život. Kumari Samita Bajracharya, 10-ročné dievčatko s veľkými očami, je jednou z nich.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Uplynulý víkend sa „živá bohyňa“, ktorou sa na niekoľko rokov stala, objavila aj na pobožnom festivale v Nepále. Kumari, čo v domácom jazyku znamená „panna“, je mladé dievča, ktoré ešte nedosiahlo pubertu a podľa viery predstavuje reinkarnáciu hindskej bohyne sily Kali. Akonáhle dosiahne pubertu, stane sa rituálne nečistou a o svoj titul i privilégiá, ktoré sú spojené aj s mnohými útrapami a obmedzeniami, príde.

Dovtedy však bude Kumari žiť utiahnutým životom, ktorý mnohí pokladajú za „privilegovaný“. Samita nesmie chodiť do školy, hrať sa vonku či sa nebodaj dotknúť svojich rovesníkov – každá z týchto aktivít by ju mohla „znečistiť“. V neskoršom živote majú bývalé Kumari problém nájsť si manželov – či už kvôli tomu, že v detstve viedli úplne odlišný život, alebo kvôli povere, podľa ktorej údajne manželia takýchto žien umierajú veľmi mladí.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Kumari sa na verejnosti objavuje len zriedkavo – posledný deň osláv Rato Machindranath Chariot Festival na periférii Káthmandu uplynulú nedeľu, ktorý mal pomôcť priniesť dážď, dobrú úrodu a prosperitu, bol jedným z nich. Príprava naň trvala mladej Kumari niekoľko hodín. Maľovanie tela i tváre zlato-červenou farbou, obliekanie do tradičného ornamentálneho odevu s množstvom šperkov, ktoré po skončení „vlády“ odovzdá svojej nasledovníčke a česanie vlasov – to bola len časť procedúr, ktoré Samita absolvovala, než ju na rukách odniesli priamo na festival. Kumarine nohy sa nesmú dotknúť zeme, inak by to znamenalo nešťastie pre všetkých veriacich. Následne sa k nej prihrnuli davy uctievateľov, ktorí jej priniesli kvety, peniaze a ďalšie dary.

Kumarine reakcie na dary sú zväčša ostro sledované – ak ich prijme v tichosti, ich želanie bolo vypočuté. Ak skríkne alebo sa nahlas rozosmeje, rodinu čaká vážna choroba a ak sa rozplače alebo si pošúcha oči, môže to znamenať bezprostrednú smrť. Ak sa trasie, znamená to uväznenie a ochutnanie ponúkaného jedla môže spôsobiť rodine darcu finančné straty. Pri všetkých týchto hrozbách majú Nepálčania na pamäti, že Kumari ich chráni pred zlom a stráži ich šťastie a prosperitu.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Dievčatá, z ktorých sa stávajú uctievané bohyne, sú vyberané duchovným budhistickej komunity. Dievča musí byť zdravé, nesmie stratiť žiaden zub a ani kvapku krvi (nesmie menštruovať). Po splnení týchto základných požiadaviek ešte musí prejsť ďalšími 32 testami, ktoré sa jej postarajú o roky rozmaznávania, slávy ale aj obmedzení.

Kumari patria k miestnym turistickým atrakciám a nachádzajú sa v každom väčšom nepálskom meste. Sú uctievané ako hinduistami, tak aj budhistami. Svoju úlohu preberajú vo veľmi mladom veku. Inak to nebolo ani v prípade Matiny Shakya, ktorá si povinnosti „Royal Kumari“ začala plniť už vo veku troch rokov. Matina žije v paláci Kumari Ghar v Káthmandu a je najznámejšou zo všetkých „bohýň“. V januári sa zúčastnila slávností Changu Narayan festival – jednej z trinástich udalostí v roku, cez ktoré má dovolené opustiť palác a objaviť sa na verejnosti.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať