Život na Orave komplikuje ľad v riekach a topiaci sa sneh

Sneh, zima mraz
Foto: SITA/AP

KYSUCE 26. februára (WEBNOVINY) – Odstrel dvojmetrových ľadochodov hromadiacich sa na rieke Kysuci pri obci Dunajov nepomôže, pretože Kysuca je premrznutá až ku dnu.

Situáciu prišli v nedeľu do Dunajova posúdiť pyrotechnici hasičskej záchrannej brigády z Humenného.

„Pyrotechnici nám neodporúčajú odstreľovať tieto ľadochody, lebo Kysuca je premrznutá až na dno a preto má veľmi nízky prietok. Ak by sme to odstrelili, možno by sa to ďalej ani neposunulo a ak by sa to aj posunulo, tak sa to zastaví na ochodnickom moste a spôsobilo by to problémy v Ochodnici aj v Povinej,“ vysvetlil prednosta žilinského obvodného úradu Ján Sága.

Ľadmi na rieke Kysuci nedokázali pohnúť ani ťažké mechanizmy, Povodie Váhu to skúšalo bagrami aj UDS strojmi. Podľa Ságu sa momentálne nedá nič viac spraviť. „Uvidíme, ako sa situácia vyvinie, lebo toto už ťažko je v ľudských silách, to už bude rozhodovať príroda, či sa voda vybreží v Dunajove alebo v Povinej, alebo sa nevybreží. Možno v utorok alebo stredu, keď sa oteplí, ľadochody sa uvoľnia,“ dodal Sága.

Ľad úraduje aj v Oravskej Lesnej

Oravská Lesná - odmäk
Foto: Facebook

Tretí povodňový stupeň pre topiaci sa sneh a skrížené ľady vyhlásili v sobotu starostovia 18 obcí na Orave, Kysuciach a Hornom Považí.

Najviac práce s kopiacimi sa ľadmi a zatopenými pivnicami mali v Oravskej Lesnej. Nočný mráz tam situáciu upokojil, voda v zatopených pivniciach ustúpila, no koryto potoka je stále upchaté. Zamrznuté koryto aj dnes prerážajú a ľadové kryhy z potoka vyťahujú dva pásové bagre, dva pavúky a dva stroje UDS.

„Situácia sa od včera nezhoršila, momentálne sprístupňujeme osadu, ktorá bola odrezaná od hlavnej cesty. Potok vraciame do pôvodného koryta a ľady dávame nabok. Po celej trase koryta idú hore kráčajúce bagre, aby nám tie kryhy uvoľnili. Hladina nestúpa, je to také, ako bolo včera. Cez noc trošku primrzlo, tak tie vody v pivniciach ustúpili. No ľady sa o mosty zachytávali aj dnes,“ povedala starostka Oravskej Lesnej Viera Mazúrová.

Video: Najchladnejšia slovenská obec bojuje s ľadovou povodňou

Ľadová povodeň zasiahla Oravskú Lesnú v sobotu dopoludnia. Vyliaty potok odrezal od dediny osadu Flajšová, kde býva približne 40 ľudí. Na pomoc im prišli aj záchranári, ktorí na skútroch vozili do osady ľudí i potraviny. V centre obce zatopilo pivnice jedenástich rodinných domov a na parkovisku pod lyžiarskym vlekom zaplavil vyliaty potok aj niekoľko áut.

Hladiny potokov stúpli miestami až o päť metrov. Obci prišli na pomoc aj dobrovoľní hasiči z troch susedných obcí. Vodohospodári i hasiči z celého regiónu ťažkou technikou uvoľňovali korytá potokov a najmä v okolí mostov z nich vyťahovali nakopené a vzpriečené ľadové kryhy.

V hornooravskej obci naďalej platí tretí povodňový stupeň. Nočné mrazy povodňovú situáciu zlepšujú. „Ale, keď sa cez deň oteplí, môžeme očakávať to, čo v sobotu, alebo možno ešte horšie. Je to nepredvídateľné, nedá sa určiť, čo bude ďalší deň,“ upozorňuje vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Námestove František Škorvánek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom