Život rómov sa nezlepšuje, podľa Maňku hrozí viac napätia

Rómovia si upratal Luník IX
Poslanci NR SR Igor Matovič, Alojz Hlina a Peter Pollák na svojej ceste po rómskych osadách navštívili v piatok košický Luník IX., na ktorom sa pred ich príchodom robilo veľké upratovanie. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Kvalita života rómskych komunít v porovnaní so situáciou, ktorá bola pred 22 rokmi, v čase páde železnej opony sa podľa podpredsedu Smeru-SD a europoslanca Vladimíra Maňku v Európe zhoršila.

Ako povedal pre agentúru SITA, bez vonkajšieho zásahu nie je možné tento stav v reálnom čase zlepšiť.

Zároveň upozornil, že odkladanie riešenia otázok sociálneho začleňovania rómskych komunít môže spôsobiť nárast napätia medzi majoritným obyvateľstvom a Rómami. „Napätie môže prerásť do otvorených konfliktov vrátane fyzického násilia,“ zdôraznil.

Podľa Maňku je preto nevyhnutná úzka spolupráca a iniciatíva všetkých miestnych, regionálnych, ústredných štátnych inštitúcií, ale aj pomoc zo strany Európskej únie. „Cieľom je zastavenie segregácie rómskych komunít, pozitívny obrat pri ich sociálnom začleňovaní, nediskriminácia a zmena postoja väčšinového obyvateľstva voči rómskej menšine,“ konštatoval.

Podľa neho je predpoklad, že riešenie sa v budúcom programovom období pohne dopredu, a to aj v súvislosti so stratégiou Európa 2020 a financovaním prostredníctvom štrukturálnych fondov. „Je veľmi dôležité, aby podpora zo strany Európskeho spoločenstva pokračovala až do doby, kedy situácia bude trvalo udržateľná,“ dodal.

O problémoch Rómov v Európe sa tento týždeň diskutovalo na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli. Maňka s českou europoslankyňou Olgou Sehnalovou (ČSSD) zorganizovali premietanie česko-slovenského filmu Cigán od režiséra Martina Šulíka. Akcia sa konala pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý každoročne pripadá na 8. apríla. Na akcii sa zúčastnili európski komisári Maroš Šefčovič a László Ándor. O filme debatoval aj režisér filmu, Martin Šulík, a producent, Rudolf Biermann..

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László AndorMaroš ŠefčovičMartin Šulík