Zjazd v Santa Caterine ovládol Američan, prekvapil súperov

Travis Ganong
Američan Travis Ganong nečakane triumfoval v Santa Caterine. Foto: SITA/AP

SANTA CATERINA 28. decembra (WEBNOVINY) – Nečakaným triumfom Američana Travisa Ganonga sa skončil nedeľňajší zjazd Svetového pohára v alpskom lyžovaní v talianskom stredisku Santa Caterina. Dvadsaťšesťročný Kalifornčan prvý raz v kariére ovládol celkové poradie v pretekoch, v ktorých sa bojuje o krištáľové glóbusy.

Doteraz bolo jeho najlepším umiestnením vo Svetovom pohári tretie miesto z februárového zjazdu v nórskom Kvitfjelli. Ganong zvíťazil s náskokom 9 stotín sekundy pred úradujúcim olympijským šampiónom v tejto disciplíne Rakúšanom Matthiasom Mayerom. Tretí skončil Talian Dominik Paris s odstupom 21 stotín.

Štart pretekov posunuli na nižšiu úroveň

Mayer vybojoval vôbec prvé pódiové umiestnenie pre Rakúsko vo štvrtom mužskom zjazde sezóny. Na medzičase mal ešte náskok 63 stotín, ale v spodnej časti trate prišla z jeho strany chyba, ktorá ho obrala o druhé víťazstvo v pretekoch SP v kariére. Štart pretekov posunuli organizátori na nižšiu úroveň pre silný vietor v pôvodnom mieste začiatku.

Zjazdári preto absolvovali skrátenú trať približne o 20 sekúnd. Pôvodne sa mal posledný mužský zjazd kalendárneho roka konať v Bormiu, ale tam sa organizátori nedohodli s prevádzkovateľmi strediska na vhodnom termíne pretekov.

Ganonga predviedol superjazdu

Na čele celkového poradia Svetového pohára zostal Nór Kjetil Jansrud, ktorý v Santa Caterine skončil sedemnásty. Pred Rakúšanom Marcelom Hirscherom má náskok 48 bodov. V hodnotení zjazdu vedie rovnako Jansrud pred Talianom Dominikom Parisom.

„Predviedol som superjazdu a som šťastný. V tréningu to nebolo ono, ale preteky mi vyšli pefektne. Dosiahnuť taký úspech je dlhodobý proces. Jeho súčasťou sú tvrdá práca a vytrvalosť. Potom príde sebadôvera a lepšie výsledky. Na víťazstvo je však treba, aby všetky okolnosti do seba vhodne zapasovali a to sa dnes stalo v mojom prípade,“ cituje víťazného Ganonga ORF.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Santa Caterina (Tal.):

Zjazd mužov: 1. Travis Ganong (USA) 1:32,42 min, 2. Matthias Mayer (Rak.) +0,09, 3. Dominik Paris (Tal.) +0,21, 4. Otmar Striedinger +0,45, 5. Romed Baumann +0,67, 6. Hannes Reichelt (všetci Rak.) +0,78

Poradie v hodnotení zjazdu (po 4 z 10 pretekov): 1. Kjetil Jansrud (Nór.) 294 bodov, 2. Dominik Paris (Tal.) 220, 3. Travis Ganong a Steven Nyman (obaja USA) po 191, 5. Guillermo Fayed (Fr.) 170, 6. Matthias Mayer (Rak.) 161

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 14 z 37 plánovaných pretekov): 1. Kjetil Jansrud (Nór.) 624 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 576, 3. Dominik Paris (Tal.) 405, 4. Alexis Pinturault (Fr.) 349, 5. Fritz Dopfer (Nem.) 344, 6. Hannes Reichelt (Rak.) 331,… 102. Adam Žampa (SR) 12

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaDominik ParisHannes ReicheltKjetil JansrudMarcel HirscherMatthias Mayer