Zjazdárka Petra Vlhová získala na MS juniorov bronz

Vlhova

ROCCARASO 1. marca (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Petra Vlhová dosiahla ďalší prenikavý úspech vo svojej rozbiehajúcej sa kariére, keď vo štvrtok získala v slalome bronzovú medailu na majstrovstvách sveta juniorov v talianskom stredisku Roccaraso.

V úvodnej disciplíne šampionátu triumfovala Rakúšanka Stephanie Brunnerová, druhá skončila Paulina Grasslová zo Švédska. Mladej slovenskej pretekárke nevyšlo prvé kolo podľa predstáv, keď figurovala až na piatom mieste. Z druhého kola mala oveľa lepší pocit a posunula sa až na medailovú pozíciu, aj keď dosiahla až desiaty najlepší čas.

Cenné kovy najlepším juniorským slalomárkam na svete odovzdala legenda svetového lyžovania Alberto Tomba.

„S prvým kolom nie som spokojná, pretože sa dalo ísť aj lepšie, keďže som mala dobrú trať. Druhé kolo som išla lepšie a stačilo to na medailu. Trochu som mala aj šťastie, pretože horšie umiestnené pretekárky po prvom kole mali v druhom výhodnejšie podmienky ako my. Celkovo som s výsledkom spokojná, ale mohlo to byť aj lepšie,“ povedala pre agentúru SITA Petra Vlhová a pokračovala: „V Roccarase ma už v piatok čaká obrovský slalom a možno sa predstavím aj v super G a zjazde. Tréningy určite absolvujem a rozhodnem sa neskôr.“

Najväčšou favoritkou na zisk najcennejšej medaily bola Američanka Mikaela Shiffrinová, no Vlhovej rovesníčka nedokončila druhé kolo. Veľkú nádej na cenný kov mala aj Emelie Wikströmová zo Švédska, no tento predpoklad sa jej nepodarilo naplniť, keď po suverénne najlepšom čase v prvom kole skončila až ôsma.

Spolu s úspešnou slovenskou lyžiarkou patrili medzi „čierne kone“ aj Rebecca Bühlerová z Lichtenštajnska, Nathalie Eklundová zo Švédska a Lisa Maria Zellerová z Rakúska. Až na Petru Vlhovú sa však ani jednej zo spomenutých pretekárok nepodarilo vystúpiť na „bedňu“.

K zisku cenného kovu sa slovenská nádej postavila ako profesionálka: „Medailu oslavovať nebudem. Zajtra mám preteky, takže nič z toho.“

V minulosti už Slovensko získalo na juniorskom svetovom šampionáte cenné kovy. V histórii samostatnosti si v roku 2002 vyjazdila slalomové zlato Veronika Zuzulová, predtým ešte v roku 1986 Lucia Medzihradská získala zlato v obrovskom slalome a striebro v slalome.

Petra Vlhová je na základe aktuálneho slalomového rebríčka Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) slovenskou trojkou v tejto disciplíne, keď figuruje na 69. miesto na svete, spomedzi slalomárok mladších ako 20 rokov je piata. Suverénnou jednotkou je Veronika Zuzulová, pred talentovanou Vlhovou je iba o dve priečky Barbora Lukáčová. Iba šestnásťročná Slovenka sa rovnako v slalome stala v januári víťazkou ZOH mládeže v rakúskom Innsbrucku, vo februári v slalomoch Európskeho pohára v nemeckom stredisku Bad Wiessee skončila na 4. resp. 5. mieste. Druhá Slovenka na štarte Barbara Kantorová nedokončila 1. kolo

Majstrovstvá sveta juniorov – Roccaraso (Tal.)

SLALOM DIEVČAT

1. Stephanie Brunnerová (Rak.) 1:41,19 min (50,18 + 51,01), 2. Paulina Grasslová (Švéd.) +1,12 s (51,66 + 50,65), 3. Petra Vlhová (SR) +1,50 (50,87 + 51,82), 4. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,83, 5. Kateřina Paulathová (ČR) +1,94, 6. Sara Hectorová (Švéd.) +2,21,… Barbara Kantorová (SR) nedokončila 1. kolo

Viac k osobe Barbara KantorováBarbora LukáčováMikaela ShiffrinováPetra VlhováRagnhild MowinckelováStephanie BrunnerováVeronika Zuzulová