Zlatá Špotáková prekonala aj legendárneho Jana Železného

Majstrovstvá Európy v atletike v Zürichu
Česká oštepárka Barbora Špotáková získala prvú zlatú medailu z atletických majstrovstiev Európy. Foto: SITA/AP

ZÜRICH 15. augusta (WEBNOVINY) – Česká kráľovná oštepu Barbora Špotáková sa dočkala zlata, ktoré jej doteraz v jagavej medailovej zbierke chýbalo. Na Letzigrunde v Zürichu, štadióne, ktorý nemá rada, jej stačil na prvý titul majsterky Európy výkon z piatej série 64,41 m.

Neviem, či si to vôbec zaslúžim. Veľmi mi to nešlo. Je to však úľava, niekto tam hore ma má asi rád,“ vravela Špotáková v rozhovore pre server idnes.cz.

Obrazom: Majstrovstvá Európy v atletike v Zürichu

Pauza jej neubrala z roly favoritky

Tridsaťtriročná Češka prišla do Zürichu prvýkrát na vrcholné podujatie po pôrode, keďže pred necelými 15 mesiacmi priviedla na sveta synčeka Janeka. Materská pauza jej však neubrala z lesku šampiónky a roly favoritky. Pred majstrovstvami Európy zvíťazila na všetkých piatich súťažiach, na ktorých v tomto roku štartovala. Lenže vo štvrtok večer ju neposlúchala technika a dlho čakala na pokus, s ktorým by mohla vysloviť spokojnosť.

V piatej sérii sa dočkala zlepšenia zo 62,86 na 64,41 a napokon to stačilo na zlato. Dovtedy viedla Nemka Linda Stahlová výkonom 63,91, ale v piatej sérii ju najprv prehodila Srbka Tatjana Jelačová. Výkonom 64,21 utvorila národný rekord. Až potom prišiel zlatý pokus z ruky Špotákovej.

Je to tam. Báro, veľmi som ti to želala. Mám z teba veľkú radosť,“ zareagovala zakričaním pri mikrofóne Eurosportu 91-ročná česká legenda Dana Zátopková, ktorá má v zbierke zlato v oštepe z olympijských hier v roku 1952 v Helsinkách.

Vyhecovala ju súperka

Pred Zürichom bola dvojnásobná olympijská víťazka a majsterka sveta Špotáková na európskom vrchole „iba“ strieborná (Göteborg 2006) a bronzová (Barcelona 2010). „Jelačová mi pomohla, aj som jej hneď ďakovala, že ma vyhecovala. Povedala som si, že je to možno moja posledná možnosť vyhrať majstrovstvá Európy. Objavila som v sebe bojovníčku a zbavila sa pocitu, že tieto preteky mi nevyjdú,“ konštatovala Špotáková.

Novú majsterku Európy povzbudzovali z hľadiska okrem synčeka Janeka aj priateľ Lukáš Novotný a tréner Jan Železný. Česká oštepárska legenda Železný sa napriek skvostnej kariére, v ktorej bol trikrát olympijským víťazom, nikdy nedočkal titulu majstra Európy. Špotáková si konečne môže povedať, že prekonala svoj veľký vzor. „Môj tréner Jan Železný občas takmer omdlieval, keď videl, ako zle hádžem. Nakoniec som to však vybojovala a zlatá medaila patrí okrem mojej rodiny aj jemu,“ dodala česká šampiónka oštepu.