Zlaté padáky sa nedajú vrátiť, tvrdí poslanec Beblavý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Beblavý
Poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Odmietnutie či vrátenie platov a odmien zo strany verejne činných osôb nemusí byť podľa poslanca NR SR za SDKÚ-DS Miroslava Beblavého celkom jednoduché.

Uviedol to vo svojom blogu, kde tiež navrhuje zváženie zmeny zákona, aby sa ústavní činitelia a manažéri štátnych podnikov mohli vzdať platu aj vopred. Nie vždy im to totiž zákon dovolí.

Tiež navrhol, aby ministerstvo financií skutočne zriadilo darovací účet na znižovanie štátneho dlhu, ktorý mal byť funkčný už od roku 2009 a sprístupniť ho verejnosti na internete. Beblavý vo svojom blogu ponúka dve možné alternatívy vrátenia a odmietnutia platu či odmeny.

Politik, úradník alebo manažér sa nemôže jednoducho vzdať mzdy, na ktorú má nárok zo zákona, ešte pred jej vyplatením. Týka sa to napríklad platu poslancov či županov, keďže je priamo uvedený v zákone. „Pracovné právo totiž v mene ochrany zamestnanca neumožňuje sa platu vzdať,“ píše vo svojom blogu Beblavý.

Zákon na takéto prípady nemyslí

Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

V prípade, že by sa platu alebo odmeny chcel vzdať napríklad manažér štátnej akciovej spoločnosti, ktorému ešte neboli peniaze fyzicky poslané na účet, dá sa podľa neho po vzájomnej dohode jednoducho zmeniť pracovná zmluva, alebo sa môže funkcionár svojho zmluvného nároku vzdať.

Po vyplatení platu či odmeny verejne činným osobám a manažérom štátnych podnikov sa podľa Beblavého štandardne strhnú preddavky na daň a odvody. No zvyšok peňazí, ktorý príde na účet, sa nedá len tak poslať späť.

Štátne inštitúcie musia väčšinou konať v limitoch zákona, ktorý na to priamo nemyslí. Dá sa však urobiť nasledovné: zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy umožňuje darovať štátnym rozpočtovým a príspevkovým organizáciám, medzi ktoré patrí aj ministerstvo financií, dar,“ píše Beblavý.

Mohli by to byť dary na zníženie štátneho dlhu

Takýto dar môže dávať každý, kto chce prispieť napríklad na zníženie štátneho dlhu. O tomto spôsobe poskytovania darov na znižovanie dlhu informoval podľa Beblavého v roku 2009 vtedajší hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Na ministerstve podľa neho však nikto konkrétne číslo účtu, na ktoré treba peniaze posielať, nevie.

Pomôcť štátu možno takýmto spôsobom, ako to uvádza Beblavý, napríklad v Česku a USA, kde na rozdiel od Slovenska je konkrétne číslo účtu zverejnené na webových stránkach ústredných orgánov štátnej správy.

V Spojených štátoch sa za posledný finančný rok takto podarilo podľa agentúry Reuters získať od ľudí viac ako tri milióny dolárov. V Českej republike je číslo účtu dostupné na stránke tamojšieho ministerstva financií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať