Zlaté padáky v rezorte dopravy stoja takmer 1,5 milióna eur

Figel
Predseda KDH Ján Figeľ Foto: SITA/Marián Peiger
Ján Počiatek
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Odvolaní šéfovia a ďalší manažéri v Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a.s., Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. a Slovenskej pošte, a.s. môžu v rámci „zlatých alebo platinových padákov“ dostať spolu 1,46 mil. eur.

Informoval o tom v utorok na tlačovej besede minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) s tým, že ministerstvo preveruje postupne aj ďalšie zmluvy. Zatiaľ však nevedel, koľko peňazí z uvedenej sumy už bolo vyplatených a koľko ešte nie. Obyčajný Slovák by podľa neho musel na ňu pracovať 160 rokov.

Počiatek vyzval exministra dopravy Jána Figeľa (KDH), aby zabezpečil, nech jeho politickí nominanti v štátnych spoločnostiach peniaze z odstupného vrátia do štátneho rozpočtu alebo rozpočtu rezortu, kde je potrebné každé euro.

„Taktiež ho vyzývam, aby sa nehrali na to, že tieto peniaze budú smerovať na charitu, pretože mi to príde úplne alibistické. Peniaze by mali vrátiť tam, kam patria,“ dodal Počiatek.

Dajú sa vysúdiť

Podľa šéfa rezortu dopravy sú zmluvy bývalých manažérov uzavreté tak, že v prípade žaloby by si väčšina Figeľových nominantov „zlaté padáky“ vysúdila na súde. „Znamenalo by to iba väčšiu záťaž pre štátny rozpočet, takže by štát s veľkou pravdepodobnosťou tieto súdy všetky prehral,“ predpokladá Počiatek.

Odstupné pre odvolaných manažérov v ZSSK predstavuje spolu 856,47 tis. eur, v Cargu 420,72 tis. eur a v Slovenskej pošte 178 tis. eur. Bývalý šéf ZSSK Pavel Kravec môže dostať spolu odstupné vo výške 205 tis. eur, vrátane 35 tis. eur za dosiahnuté hospodárske výsledky spoločnosti.

Bývalý podpredseda predstavenstva tej istej spoločnosti Jaroslav Paulický má odstupné vyše 167 tis. eur a člen predstavenstva Pavol Tarcala viac ako 114 tis. eur. Odstupné pre odvolaných dvanásť riaditeľov úsekov ZSSK má spolu hodnotu takmer 370 tis. eur. Bývalý generálny riaditeľ Carga Pavol Ďuriník má odstupné 96,5 tis. eur a odvolaný člen predstavenstva Martin Štochmaľ, ak odíde zo spoločnosti, môže dostať 80 tis. eur.

Pre iných piatich odvolaných riaditeľov Carga pripadá odstupné vyše 244 tis. eur. Odstupné pre odvolanú generálnu riaditeľku Slovenskej pošty Marcelu Hrdú dosahuje 178 tis. eur.

Minister dopravy tvrdí, že keby tieto nominácie boli kvalitné a profesionálne, nebolo by vôbec potrebné ich meniť. „Keby sa naozaj ukazovalo, že výsledky ich práce sú takto ohodnotiteľné, tak by to menilo situáciu. My sme riešili výmenami aj havarijný stav, ktorý nám bol avizovaný či už anonymne alebo z objektívnych dôvodov, a bolo treba okamžite konať,“ uviedol Počiatek.

Manažment pošty myslel na seba

Marcela Hrdá
Foto: SITA/Marián Peiger

Situácia v Slovenskej pošte si podľa neho vyžadovala okamžité výmeny. „To, čo sa dozvedáme, je len dôkazom toho, že manažment myslel skôr na seba ako na pracovné výsledky,“ dodal.

Vláda podľa ministra navrhne vyriešenie situácie s vysokým odstupným v spoločnostiach s účasťou štátu. „Je na mieste a myslím, že premiér to už avizoval, na úrovni vlády sa tento stav dá do poriadku, ale definitívne,“ povedal Počiatek.

Minister garantuje, že situáciu s odstupným riešia a takýto stav ako teraz podľa neho určite nebude prípustný. „Viem, že všetci noví nominanti takéto zmluvy nemajú,“ tvrdí. Podmienky odstupného treba podľa neho zjednotiť, pričom by nemalo byť také vysoké najmä v prípade, keď vykonávanie funkcie trvá krátke obdobie. Myslí si však, že manažéri štátnych spoločností by mali byť nadpriemerne odmeňovaní, aby boli motivovaní k dosahovaniu dobrých výsledkov.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PočiatekPavel Kravec
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSlovenská poštaŽSR Železnice Slovenskej republiky