Zlaté piesky znížia vstupné, v Košiciach nasadia vodné clony

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Horúčavy zasiahli aj Bratislavu, ľudia sa však vynašli
Prvá tohtoročná vlna horúčav zasiahla aj centrum hlavného mesta. Bratislava, 11. jún 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA/KOŠICE 3. júla (WEBNOVINY) – Cisterna s pitnou vodou, kropenie ulíc či zľavnené vstupné pre Bratislavčanov na kúpalisko Zlaté piesky – aj to sú opatrenia, ktorými sa hlavné mesto snaží pomôcť ľuďom zvládnuť horúce letné dni.

Nižšie vstupné platí do stredy

Na piatkovom brífingu o tom informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Na kúpalisku Zlaté piesky sa budú môcť obyvatelia hlavného mesta vykúpať od pondelka až do stredy (6. až 8. júla) za jednotné zľavnené vstupné dve eurá. Práve v tieto dni meteorológovia totiž predpovedajú veľmi horúce počasie.

Zvládať horúce dni pomôžu ľuďom aj cisterny s pitnou vodou. Hlavné mesto v spolupráci s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou pristaví od nedele v hlavnom meste štyri takéto cisterny. Jedna z nich bude stáť už tradične na Hlavnom námestí od 11:00 do 17:00. Miesta, kde budú stáť ostatné cisterny, radnica ešte spresní.

Mestské kúpaliská budú otvorené dlhšie

Smäd si môžu obyvatelia i návštevníci uhasiť napríklad aj v ôsmich pitných fontánkach v centre hlavného mesta. Podľa primátora Nesrovnala sú všetky skontrolované a funkčné. Doplniť tekutiny si môžu ľudia v pitných fontánkach na Župnom námestí, Námestí SNP, v Čitárni u Červeného raka, ale aj na Hviezdoslavovom či Hlavnom námestí.

Od nedele mesto vyšle do ulíc aj kropiace vozy. Polievať budú cesty, chodníky i priľahlé priestranstvá, aby z rozhorúčených komunikácií nesálalo ešte väčšie teplo.

V tropické dni ostanú dlhšie otvorené aj bratislavské mestské kúpaliská. Na Zlatých pieskoch, Rosničke, Lamači, Tehelnom poli, Delfíne, Zbojničke v Rači a na kúpalisku Krasňany sa bude dať v týchto horúcich dňoch kúpať až do 20:00.

Pre západné a južné Slovensko platia výstrahy

Západné a južné Slovensko čakajú v najbližších dňoch horúce tropické dni. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na víkend výstrahu pred vysokými teplotami. V sobotu platí výstraha 1. stupňa pre Bratislavský kraj a niektoré okresy Nitrianskeho, Trnavského a Banskobystrického kraja.

Teploty tu môžu dosiahnuť 33 až 34 stupňov Celzia. Ešte teplejšie bude v nedeľu, keď teploty v tejto časti krajiny môžu vystúpiť až na 36 stupňov Celzia. V tento deň platí výstraha 2. stupňa pre okresy Bratislava, Malacky, Senica, Skalica, Pezinok, Senec, Trnava, Piešťany, Hlohovec, Galanta, Komárno, Dunajská Streda, Šaľa, Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Komárno, Levice, Krupina a Veľký Krtíš.

Košice prinesú do boja s horúčavou novinku

Vzhľadom na predpovede vysokých horúčav primátor mesta Košice Richard Raši rozhodol o prijatí opatrení, ktoré ich majú zmierniť a zároveň pomôcť Košičanom, aby ich zvládli čo najlepšie.

Ako informovala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová, budú sa polievať ulice, zeleň, pribudnú špeciálne zariadenia na rosenie. Všetky navrhnuté opatrenia vstúpia do platnosti v pondelok.

„Urobíme pre to všetko, čo je v našich silách, aby sme Košičanom pomohli zvládnuť túto situáciu. Zabezpečíme dostatok pitnej vody, budeme polievať ulice, parky a inú zeleň, aby bolo v meste chladnejšie a príjemnejšie. Absolútnou novinkou sú dve zariadenia na rozprašovanie vody, kde si Košičania môžu schladiť rozhorúčené telá, tieto vodné clony umiestnime na Hlavnej ulici,“ povedal Raši.

Košičania môžu využiť fontány

Podľa viceprimátora mesta Martina Petruška, rosiče osadené pred kostolom premonštrátov a pri Dolnej bráne budú funkčné vždy od 10:00 do 17:00, pitný režim pre ľudí je zabezpečený fontánkami s pitnou vodou.

„Čo sa týka polievania ulíc, ide nám predovšetkým o Hlavnú ulicu a širšie centrum Košíc, kde sa pohybuje najviac ľudí, ale budú to napríklad aj niektoré križovatky, aby sa znížila prašnosť v meste,“ uviedol viceprimátor. Kropiť ulice budú štyri cisternové vozidlá, frekvencia polievania závisí od toho, aká horúčava bude v ten ktorý deň. V meste sú okrem fontánok s pitnou vodou funkčné aj všetky veľké fontány, pri ktorých sa môžu Košičania v prípade potreby ochladzovať.

Príslušníci Mestskej polície (MsP) Košice sú pripravení pomôcť každému občanovi, ktorý bude pociťovať pre vysoké teploty akékoľvek zdravotné ťažkosti. Ľudia môžu požiadať o pomoc ktorúkoľvek hliadku MsP Košice alebo volať na telefónne čísla 112 (Integrovaný záchranný systém), 155 (košická záchranka), 150 (Hasičský a záchranný zbor), 159 (MsP Košice), 158 (štátna polícia).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivo NesrovnalRichard Raši