Zlatého leva na festivale v Benátkach získal film Krajina nomádov režisérky Chloé Zhao

Chloé Zhao
Čínska filmárka Chloé Zhao. Foto: archívne, Taylor Jewell/Invision/AP

Zlatého leva na filmovom festivale v Benátkach získala dráma Krajina nomádov filmárky Chloé Zhao.

Snímka s Frances McDormand v hlavnej úlohe si v sobotu vyslúžila ocenenie pre najlepší film v závere podujatia, ktoré sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu uskutočnilo v zoštíhlenej forme.

Trofej prebral marketingový tím

Zhao ani McDormand preto na festival nepricestovali a ocenenie prijali len prostredníctvom videa.

„Ďakujeme vám, že ste nám dovolili prísť na váš festival v tomto zvláštnom svete a týmto divným spôsobom!,“ oslovila McDormand publikum zahalené v rúškach, pričom trofej prevzal taliansky marketingový tím snímky.

Ocenenie pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe si vyslúžila Vanessa Kirby za účinkovanie v dráme Pieces of a Woman, v mužskej hereckej kategórii triumfoval Pierfrancesco Fabino vďaka snímke Padrenostro.

Špeciálna cena pre ruskú drámu

Strieborného leva za réžiu si vyslúžil japonský tvorca Kiyoshi Kurosawa s filmom Spy no cuma, veľká cena poroty putovala snímke Nuevo Orden mexického tvorcu Michela Franca, špeciálnu cenu poroty si vyslúžila ruská historická dráma Dorogije tovarišči a trofej za scenár získal Chaitanya Tamhane za snímku The Disciple.

Desaťdňové podujatie sa uskutočnilo za prísnych bezpečnostných opatrení, rúška boli povinné vo všetkých vnútorných priestoroch, vstupenky v kinách s kapacitou obmedzenou na polovicu si bolo potrebné vopred rezervovať, verejnosť mala zakázaný prístup k červeným kobercom a obmedzenia pohybu sa týkali aj paparazzov.

Svetová premiéra romantickej drámy

Ako konštatuje agentúra AP, i keď je ešte priskoro na hodnotenie, zatiaľ sa neobjavili správy o šírení nákazy medzi návštevníkmi a hosťami.

Zlatého leva za celoživotné dielo si na podujatí prevzala hongkonská režisérka Ann Hui, i keď sa pre obmedzenia do Benátok takmer nedostala.

Mimo súťaže tiež na festivale vo svetovej premiére premietli jej romantickú drámu Love After Love.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chloé ZhaoFrances McDormand