Zlato Krjukovovi a Björgenovej, Procházková 18.

Marit Björgenová
Marit Björgenová Foto: AP Photo/Matthias Schrader

WHISTLER 17. februára (WEBNOVINY) – Víťazmi šprintu klasickou technikou v behu na lyžiach na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri sa stali Rus Nikita Krjukov a Nórka Marit Björgenová. V kategórii mužov patrí striebro ďalšiemu ruskému reprezentantovi Alexandrovi Panžinskému, na bronzový stupienok vystúpil Petter Northug z Nórska. Medzi ženami dobehla druhá Poľka Justyna Kowalczyková, na tretej pozícii klasifikovali Slovinku Petru Majdičovú.

Krjukov si vybojoval víťazstvo v dramatickom súboji so svojím krajanom Panžinským. Obaja nasadili už v polovici 1580 m dlhého okruhu strhujúce tempo a nestačila im ani trojica Nórov, ktorí boli spolu s nimi vo finále. O zlate rozhodovala až rozhodcovská jury na základe rozboru cieľovej fotografie. Obaja preťali cieľovú pásku v rovnakom čase, rozhodovali milimetre, o ktoré mal špičku lyžiarky vpredu Krjukov. Nór Petter Northug sa musel uspokojiť s bronzom, keď zaostal o takmer desať sekúnd.

„Veľmi som chcel zvíťaziť, pretože naša reprezentácia nevstúpila do olympiády dobre. Som šťastný, že mám zlato a teším sa aj zo striebra svojho priateľa Alexandra Panžinského. Do finále som sa dostal len časom, ale vtedy som si uvedomil, že sa mi núka šanca bojovať o medailu a ja musím ísť na doraz síl. Podarilo sa,“ vravel spokojný a šťastný olympijský víťaz Nikita Krjukov. „Medaila ma veľmi prekvapila, lebo v posledných dvoch týždňoch som sa vôbec necítil dobre. Zo striebra mám veľkú, ale naozaj veľkú radosť,“ tešil sa aj Alexander Panžinskij. Nór Petter Northug sa musel uspokojiť s bronzom, keď zaostal o takmer desať sekúnd.

V ženskom finále to bol rovnako tuhý, ale oveľa vyrovnanejší boj. V poslednej zákrute pred príchodom na štadión urobila skvelý manéver skúsená Björgenová. Tá vnútorným oblúkom riskantne predstihla dovtedy vedúcu Poľku Kowalczykovú a už nikoho pred seba nepustila. „Keď som v záverečných metroch na štadióne nikoho za sebou necítila, povedala som si: ´Toto je moja šanca!´ Dnes som sa od rána cítila veľmi dobre a som mimoriadne spokojná,“ skonštatovala 29-ročná olympijská víťazka Björgenová. Rovnako spokojná bola aj Justyna Kowalczyková. „Som šťastná, pretože táto trať nebola šitá na mňa. Napriek tomu mám z nej striebro. Je to perfektné,“ tešila sa 27-ročná Poľka. Bronz Petry Majdičovej bol odmenou za jej obrovský boj so súperkami aj bolesťou. V rozcvičke pred kvalifikáciou mala jedna z najväčších favoritiek, majiteľka dvoch malých krištáľových glóbusov za celkové prvenstvo v hodnotení šprintu vo Svetovom pohári a aj súčasná líderka tohto poradia, nepríjemný pád. Tridsaťročná zverenka slovenského trénera Ivana Hudáča v ľavotočivej zákrute nezvládla lyže, vyletela mimo trate a bolestivo si narazila pravý bok. Napriek tomu nastúpila na kvalifikáciu a obsadila v nej 19. priečku. Po absolvovaní trate však potrebovala v cieli lekársku pomoc. S podozrením na zlomené rebrá ju potom zobrali na röntgen, ale podozrenia sa nepotvrdili. Vo všetkých vyraďovacích kolách išla evidentne „cez bolesť“, bronz bol pre ňu nádhernou odmenou.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková neuspela vo štvrťfinále a nepostúpila medzi dvanásť najlepších. V treťom štvrťfinále obsadila až štvrté miesto, keď o pozíciách na 2. – 4. priečke rozhodovala cieľová fotografia.

V kategórii mužov Peter Mlynár skončil v kvalifikácii až na 57. mieste a neprebojoval sa do vyraďovacej časti pretekov.