Zlato na 500 metrov v rýchlokorčuľovaní ukoristila Číňanka

Li tien zou
Olympijská víťazka na 500 metrov v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe Li Ťien-žou. Rusko, Soči, 13. februára 2014. Foto: SITA/AP

SOČI 13. februára (WEBNOVINY) – Titul olympijskej víťazky na 500 metrov v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe zostáva v čínskych rukách, Li Ťien-žou dokázala v Soči nahradiť zranenú úradujúcu šampiónku Wang Meng a vo štvrtkovom A-finále zvíťazila suverénne pred Taliankou Arannou Fontanovou a Park Sung-hi z Kórejskej republiky. Li Ťien-žou je majsterka sveta z roku 2012 na 1500 m.

Dvadsaťsedemročná Číňanka mala aj kus šťastia, vyhla sa pádu svojich troch súperiek v druhej zákrute a s náskokom takmer šiestich sekúnd poľahky dokorčuľovala až k zlatej medaile. „Verím, že sa stal zázrak. Korčuľovala som ako v bežný deň na tréningu. Mala som veľa šťastia, ale vždy som si verila. V skutočnosti nepatria krátke trate medzi moje domény, preto som sa snažila šetriť energiu na posledné dve kolá,“ priznala nová šampiónka.

Podľa rozhodcov pád zapríčinila Elise Christieová z Veľkej Británie, ktorá prišla do cieľa ako druhá, ale dodatočne ju diskvalifikovali. Striebro prisúdili bronzovej medailistke z Vancouveru 2010 Fontanovej. V B-finále triumfovala ďalšia Číňanka Liou Čchiou-chung pred krajankou Fan Kche-sin.

„Taký je šorttrek – plný prekvapení. Li sa na preteky dlho pripravovala, poctivo trénovala. Jej víťazstvo je prácou celého tímu,“ komentovala trénerka čínskeho družstva a strieborná medailistka v tejto disciplíne z Albertville 1992 Li Jen.

Čínska šorttrekárka berie olympijské zlato z 500 m štvrtý raz za sebou. V tejto disciplíne získala Čína medailu na všetkých siedmich ZOH od jej debutu v Albertville 1992.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Obrazom: Šiesty deň na olympiáde v Soči
Výsledky:

A-finále: Li Ťien-žou (Čína) 45,263 s, 2. Arianna Fontanová (Tal.) 51,250, 3. Park Sung-hi (Kór. rep.) 54,207, 4. Elise Christieová (V. Brit.) – penalizovaná

B-finále: 1. Liou Čchiou-chung (Čína) 44,188, 2. Fan Kche-sin (Čína) 44,297, 3. Jorien ten Morsová (Hol.) 44,311, 4. Marianne St-Gelaisová (Kan.) 44,359

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Wang Meng