Zlato v šprinte Francúzovi Jayovi, Hurajt siedmy

Vincent Jay

WHISTLER 14. februára (WEBNOVINY) – Zlatú medailu v rýchlostných pretekoch biatlonistov na 10 km si na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri si vybojoval 24-ročný Francúz Vincent Jay. Pre Francúzsko tak vybojoval tretiu biatlonovú zlatú olympijskú medailu v histórii ZOH. Dokonale využil rýchlo sa meniace poveternostné podmienky vo Whistler Olympic Parku. Jeho so štartovým číslom 6 ešte nechytila naplno hustá snehová metelica, ktorá postupne prechádzala do silného dažďa a výrazne sťažovala viditeľnosť na strelnici aj bežecké podmienky. Jay zostrelil všetkých desať terčov a aj vďaka tomu si odnáša najcennejší kov. Bolo to len jeho druhé prvenstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Zaujímavosťou je, že aj prvé dosiahol na tratiach vo Whistleri na minuloročnej predolympijskej generálke, ale vtedy zvíťazil vo vytrvalostných pretekoch. O 12,2 sekundy za ním zaostal trojnásobný majster sveta Nór Emil Hegle Svendsen, senzačný bronz si vybojoval Chorvát Jakov Fak. Skvelý výsledok dosiahla slovenská mužská biatlonová jednotka Pavol Hurajt, ktorý skončil siedmy so stratou 1:07,2 min na víťaza.

Pavol Hurajt to rozbehol výborne. V prvom okruhu bežecky držal krok s najlepšími, úvodnú streleckú položku v ľahu zvládol v dobrom tempe a so stopercentnou úspešnosťou. Bez trestného okruhu sa držal s najlepšími až po druhú streľbu v stoji. Na nej minul hneď prvý terč, ďalšie štyri však bezpečne sklopil a po odbehnutí trestného 150 m dlhého okruhu sa zaradil na piate miesto. To už však výrazne začalo hustnúť sneženie s dažďom a na trati sa vytvárala nepríjemná kaša. Tridsaťdvaročnému rodákovi z Popradu začali jeden a pol kilometra evidentne dochádzať sily a postupne vo výsledkovej listine klesal. Keď preťal cieľovú pásku, patrila mu v priebežnej výsledkovej listine siedma priečka, ale na trati boli v tej chvíli ešte viacerí favoriti. Ani jeden ho však už neposunul nižšie a po piatom mieste Marka Matiaška vo vytrvalostných pretekoch v Turíne 2006 zaznamenal druhý najlepší slovenský mužský biatlonový výsledok histórie na ZOH.

„Robil som na trati, čo sa dalo. Našťastie, aj v takomto počasí som mal lyže pripravené veľmi dobre, čo je v takýchto klimatických podmienkach mimoriadne dôležité. Škoda tej jednej chyby na strelnici, mohlo to byť ešte lepšie. S konečným umiestnením som veľmi spokojný, pred pretekmi by som akékoľvek umiestnenie v prvej desiatke bral všetkými desiatimi. Je to výborná pozícia do stíhacích pretekov,“ povedal po dobehnutí do cieľa Pavol Hurajt.

„Boli to veľmi ťažké preteky, mimoriadne dôležité boli nielen schopnosti pretekárov, ale aj servis lyží. Rovnako ako v pretekoch žien mali výhodu pretekári s nižšími štartovými číslami, ktorých ešte nechytil ten hustý dážď so snehom. Paľovi chýbalo o pár pozícií lepšie postavenie na štarte, aby stihol prísť do cieľa pred začiatkom tej pľušte. Na poslednom okruhu sa už trápil a len na ňom zaostal o tridsaťpäť sekúnd. Škoda aj toho jedného výstrelu mimo, bolo to veľmi tesné. Pred štartom bol veľmi nervózny. Myslím si však, že podal výkon na hranici svojich schopností a možností. Vybojoval si výbornú pozíciu do utorkových stíhacích pretekov. Verím, že ešte nepovedal tu na olympiáde posledné slovo,“ skomentoval vystúpenie slovenskej mužskej jednotky prezident Slovenského zväzu biatlonu (SZB) a osobný tréner Pavla Hurajta Juraj Sanitra.

Ďalší traja Slováci v 88-člennom štartovom poli už neuspeli. Marek Matiaško, Dušan Šimočko a Miroslav Matiaško sa nekvalifikovali ani do utorkových stíhacích pretekov, v ktorých bude štartovať 60 najlepších zo šprintu. Marek Matiaško skončil šesťdesiaty šiesty, Dušana Šimočka klasifikovali na 75. pozícii a Miroslav Matiaško skončil hneď za ním na 76. mieste.

Preteky sa absolútne nevydarili hlavnému favoritovi Nórovi Olemu Einarovi Björndalenovi. Ten hneď na prvej streleckej položke v ľahu trikrát minul terč, na stojke si pridal ďalší trestný okruh a ani tradične skvelý bežecký výkon mu nepomohol na lepšie ako konečné 17. miesto. Z červeného dresu pre najlepšieho v hodnotení rýchlostných pretekov ho vyzliekol jeho krajan v nedeľu strieborný Emil Hegle Svendsen. Určite ďaleko od spokojnosti mali aj ďalší biatlonisti s oprávnene vysokými ambíciami. Obhajca olympijského zlata z Turína Nemec Michael Greis skončil dvadsiaty prvý. Líder bojov o veľký krištáľový glóbus Simon Fourcade sa zaradil až na 71. miesto a žltý dres musel odovzdať Rusovi Jevgenijovi Usťugovovi, ktorému na to stačilo 15. miesto. Najlepší z favorizovaných Rusov bol Ivan Čerezov, ktorý uzatváral elitnú desiatku. Brat slovenskej zlatej medailistky Anastasie Kuzminovej Anton Šipulin obsadil 30. priečku.

Výsledky:

Muži – rýchlostné preteky na 10 km: 1. Vincent Jay (Fr.) 24:07,8 min (0 trestných okruhov), 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +12,2 s (1), 3. Jakov Fak (Chorv.) +14,0 (0), 4. Klemen Bauer (Slovin.) +17,4 (1), 5. Andrij Deryzemľa (Ukr.) +40,7 (2), 6. Jean Philippe Leguellec (Kan.) +49,8 (1), 7. Pavol Hurajt (SR) +1:07,2 (1), … 66. Marek Matiaško +3:29,6 (3), 75. Dušan Šimočko +4:03,6 (3), 76. Miroslav Matiaško (všetci SR) +4:08,1 (4).

Viac k osobe Dušan ŠimočkoEmil Hegle SvendsenJakov FakMarek MatiaškoMiroslav MatiaškoPavol Hurajt