Zlato z kráľovskej päťdesiatky v Lahti získal Kanaďan Harvey
1
Kanadský lyžiar Alex Harvey. Foto: SITA/AP
5. 03. 2017 15:57 Nezaradené od Webnoviny.skSITA Diskusia

LAHTI 5. marca (WebNoviny.sk) – Kanaďan Alex Harvey sa stal víťazom pretekov na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom, kráľovskej disciplíny bežcov na lyžiach, na svetovom šampionáte lyžiarov-klasikov vo fínskom Lahti. Harvey vďaka skvelému finišu v záverečných 200 m zdolal o 0,6 s ruského favorita Sergeja Usťugova.

Po bronz si zlepšeným záverom dobehol Fín Matti Heikkinen (+1,4 s), ktorý na začiatku záverečného kilometra nefiguroval medzi najlepšími na čele pretekov. Sklamaný je líder Svetového pohára Nór Martin Johnsrud Sundby, ktorý skončil piaty a nevyužil ani posledný pokus na zisk zlatej medaily v individuálnej disciplíne na aktuálnych majstrovstvách sveta. Jeho krajan a obhajca titulu Petter Northug dobehol ôsmy.

Pre 28-ročného bežeckého univerzála Harveyho je zlato z päťdesiatky z Lahti najväčším úspechom kariéry. Predtým mal v zbierke štyri medaily z majstrovstiev sveta, dokonca aj jednu zlatú, ale z tímšprintu z Osla 2011. Dva jeho cenné kovy, striebro a bronz, pochádzajú z klasického šprintu z Falunu 2015 a Val di Fiemme 2013. Pred dvoma rokmi vo Falune bol aj bronzový v skiatlone.

Päťdesiatka voľnou technikou s hromadným štartom tradične uzatvárala program bežeckých disciplín na MS v klasickom lyžovaní. Po polovici pretekov bola vpredu stále početná 24-členná skupina, v ktorej boli všetci favoriti vrátane piatich Nórov. Do poslednej desiatky vybiehal prvý Rus Usťugov pred Nórom Sundbym a Kanaďanom Harveyom.

Najlepšia dvadsiatka bola zoradená stále do 7 sekúnd. V záverečnom ostrom stúpaní pred cieľom nasadil Sundby obrovské tempo, ale rozhodujúci náskok pred Usťugovom a Harveyom si neutvoril. Po výjazde z poslednej zákruty do cieľovej rovinky prevzal líderskú pozíciu Harvey a už nikoho pred seba nepustil. Dovtedajší líder Sundby už v samom závere „nemal nohy“ a prepadol sa na piatu priečku.

K téme

Johaugová vyhrala v Seefelde preteky na 10 km klasickou technikou, Procházková skončila v Top 40 Leteckí záchranári vlani najviac pomohli pacientom s chorobami srdca, zasahovali aj pri nehodách

Koalícia podľa Matoviča funguje na kúpených hlasoch, pustil sa aj do KDH a progresívcov Aká je trať pretekov Okolo Slovenska? Má všetko, čo dobrá cyklistika potrebuje Ceny leteniek v Nemecku môžu poriadne stúpnuť, opatrenie má pomôcť s klimatickou krízou Premiér Pellegrini ostáva vo funkcii, za jeho odvolanie hlasovalo 62 poslancov Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Muž chcel zrejme spáchať samovraždu, ale z mosta spadol na motorkára Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry