Zlato z tímšprintu získali fínski bežci na lyžiach

ZOH v Soči
Fíni Iivo Niskanen a Sami Jauhojärvi sa stali olympijskými šampiónmi v tímšprinte mužov klasickou technikou v súťažiach bežcov na lyžiach na zimných olympijských hrách v Soči. Foto: SITA/AP

ČERVENÁ POĽANA 19. februára (WEBNOVINY) – Fíni Iivo Niskanen a Sami Jauhojärvi sa stali olympijskými šampiónmi v tímšprinte mužov klasickou technikou v súťažiach bežcov na lyžiach na zimných olympijských hrách v Soči. Striebro si v stredu v komplexe Laura v Červenej Poľane vybojovali s odstupom necelej sekundy domáci Rusi Maxim Vylegžanin a Nikita Kriukov, bronz patrí Švédom Emilovi Jönssonovi a Teodorovi Pettersonovi (+15,12 s).

Smolu mali Nemci, keďže ich finišman Tim Tscharnke v záverečnom súboji o zlato spadol a nemecké duo kleslo až na konečné 7. miesto. Nemci síce podali protest proti počínaniu fínskeho finišmena Jauhojärviho, ktorý mal prekrížiť trať Tscharnkemu, ale pôvodné výsledky napokon zostali v platnosti. Tímšprint mužov sa bežal na 1,8 km dlhom okruhu, na ktorom sa obaja členovia každého z tímov vystriedali trikrát.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Niskanen a Jauhojärvi získali prvú zlatú medailu pre Fínsko na ZOH po 12 rokoch, v Salt Lake City sa z víťazstva v pretekoch severských kombinátorov tešil Samppa Lajunen. „Emócie sú obrovské. Ako vždy, keď dosiahnete niečo, s čím až tak nerátate. Čo sa týka záveru a údajnej kolízie s Tscharnkem, bol som v tom okamihu pred ním, takže si myslím, že môj pohyb bol v poriadku,“ uviedol Sami Jauhojärvi pre informačný servis ZOH 2014. „Neuveriteľný pocit. Sami absolvoval záverečné kolo vo fantastickom tempe. Bol rýchly v poslednom kopci a dokázal to za nás oboch,“ doplnil svojho zlatého kolegu Iivo Niskanen.

Slovenskí reprezentanti Peter Mlynár a Martin Bajčičák sa v prvom z dvoch semifinálových behov nedostali vyššie ako na 9. miesto (za víťaznými Fínmi zaostali o 1:31,93 min) a to im nestačilo na postup do 10-členného finále. V konečnom poradí to stačilo na 17. priečku z celkovo 21 dvojíc, ktoré dokončili olympijské preteky v tímšprinte.

Obrazom: Dvanásty deň na olympiáde v Sočii

V prvých dvoch kolách som nemal žiadny problém. V prvom kole sme mali príjemné tempo, no v druhom som musel sťahovať náskok súperov, čo ma stálo trochu viac síl. V treťom kole už s výraznejším odstupom som nemal čo stratiť ani získať. Celkový výsledok nič extra, no výkon celkom pekný. Nešli sme zle, ale chlapci vo svete bežia trochu rýchlejšie,“ povedal 25-ročný Peter Mlynár. Jeho o 12 rokoch starší kolega Martin Bajčičák poznamenal: „Prvý úsek som držal kontakt, lebo Peťo Mlynár predo mnou bežal veľmi dobre. Po druhom úseku mi ešte odovzdával v skupine, no ja som potom dostal veľkú krízu a stratil kontakt s najlepšími. A bolo po šanciach na postup. Cítil som sa trochu unavenejší ako zvyčajne, nie som spokojný s mojím vystúpením.

Výsledky – beh na lyžiach:

Tímšprint mužov klasicky (6x 1,8 km): 1. Fínsko (Iivo Niskanen, Sami Jauhojärvi) 23:14,89 min, 2. Rusko (Maxim Vylegžanin, Nikita Kriukov) +0,97, 3. Švédsko (Emil Jönsson, Teodor Petterson) +15,12, 4. Nórsko +18,66, 5. Švajčiarsko +21,01, 6. USA +35,06, 7. Nemecko +42,13, 8. Kazachstan +46,49,…17. Slovensko (Peter Mlynár, Martin Bajčičák) +1:31,93 min – nepostúpili zo semifinále (9. miesto) do 10-členného finále

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin BajčičákPeter Mlynár