Zlatú palmu v Cannes získala dráma I, Daniel Blake

Ken Loach
Britský režisér Ken Loach. Foto: SITA/AP

Cannes 22. mája (WebNoviny.sk) – Zlatú palmu tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu v Cannes udelili sociálnej dráme I, Daniel Blake (Ja, Daniel Blake) britského režiséra Kena Loacha. Oznámila to v nedeľu večer porota hlavnej súťaže prestížnej filmovej prehliadky.

Pre Loacha ide o druhú hlavnú trofej z Cannes: 79-ročný režisér ju získal už v roku 2006 za historickú dráhu Dvíha sa vietor. Celkovo jeho filmy figurovali v hlavnej súťaži v Cannes 13-krát. Pre Britániu ide o ôsmu Zlatú palmu v histórii festivalu v juhofrancúzskom meste.

Film I, Daniel Blake sa presadil v konkurencii celkovo 21 snímok. Loach v ňom predstavil príbeh remeselníka v strednom veku, ktorý po infarkte už nemôže pracovať, od úradov však nedostane žiadnu podporu, a tak zvádza boj s aparátom zdravotníckeho systému.

Cenu za najlepšiu réžiu dostali Olivier Assayas za triler Personal Shopper a tiež Cristian Mungiu za drámu Bacalaureat. Najlepšou herečkou sa stala Jaclyn Jose, ktorá zaujala výkonom v dráme Ma‘ Rosa. V rovnakej mužskej kategórii uspel 42-ročný rodák z Teheránu Shahab Hosseini, a to vďaka dráme Forushande (anglický titul The Salesman, pozn. SITA), ktorú ocenili aj za najlepší scenár (Asghar Farhadi).

Grand Prix si odniesol Xavier Dolan za drámu Juste la fin du monde. Zlatú kameru pre najlepší debutový film dostala vďaka dráme Divines Uda Benyamina. Medzi krátkymi filmami uspela snímka Timecode, ktorú nakrútil Juanjo Giménez Peňa. Cenu poroty dostala Andrea Arnold za komediálnu drámu American Honey. Francúzsky herec Jean-Pierre Léaud dostal čestnú Zlatú palmu za mimoriadny prínos kinematografii.

Medzinárodný filmový festival v Cannes je považovaný za najvýznamnejšie podujatie svojho druhu na svete. Tento rok sa konal jeho 69. ročník. V roku 2015 dostala Zlatú palmu dráma o utečencovi Dheepan francúzskeho režiséra Jacqua Audiarda.

Prehľad ocenených na 69. ročníku MFF v Cannes:

Zlatá palma: Ken Loach za I, Daniel Blake

Grand Prix: Xavier Dolan za Juste la fin du monde

Najlepšia réžia: Personal Shopper (réžia Olivier Assayas) a Bacalaureat (réžia Cristian Mungiu)

Najlepší scenár: Asghar Farhadi za Forushande

Najlepšia herečka: Jaclyn Jose za Ma‘ Rosa

Najlepší herec: Shahab Hosseini za Forushande

Cena poroty: American Honey – réžia Andrea Arnold

Zlatá kamera pre najlepší debutový film: Uda Benyamina za Divines

Zlatá palma pre najlepší krátky film: Timecode – réžia Juanjo Giménez Peňa

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom